Gezitopya Röportaj köşesine hoşgeldiniz. Bugün sizlerle 24 ülke ve 100’ü aşkın şehir gezen, Öğretmen, Oyuncu, Yazar ve birçok kültürel aktivitelerde rol oynayan Nuray (@seyyahatlerce) ile beraberiz. Adeta seyahat tutkunu olan Nuray’ın bu güzel röportajını gelin hep beraber okuyalım. Sizin de merak ettiğiniz sorular varsa eğer yoruma bırakmayı unutmayın. Keyifli okumalar.

Merhaba, öncelikle sizi tanımak isteriz. Bize kendinizden bahseder misiniz?

Merhabalar. Elbette Adım Nuray, mesleğine aşık bir öğretmenim, sanki işe değil de terapiye gidiyormuşum gibi geliyor bazen. İşte ya da seyahatte olmadığım zamanlarda da epey hareketli ve yoğun bir hayata sahibim. Hobilerim mutluluğuma mutluluk katıyor. Uzun yıllardır tiyatro ile ilgileniyorum. Şu anda amatör olarak oyunculuk yapıyorum, beraberinde çocuk oyunları yazıp sahneliyorum. Akdeniz’in en huzurlu şehirlerinden biri olan Hatay’da yaşıyorum. Denizle aramla müthiş bir aşk var, yılın altı ayı denizin tadını  çıkaranlardanım. Binicilik, su sporları, ekstrem sporlarla da yakından ilgileniyorum. İçimde meraklı bir kız çocuğu var, imkan buldukça daha önce denemediğim şeyleri deniyorum.  Hayatta her hayaline kavuşmuş olmanın verdiği müthiş huzuru 33 yaşımda tüm benliğimde hissediyorum.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Peki gezme tutkusu nasıl başladı? Ne kadar süredir seyahat ediyorsunuz?

Gezme tutkusunun başladığı nokta, aslında tam olarak benim hayata başladığım nokta, çocukluğuma dayanıyor. Küçükken, bilmediğim sokaklara gittiğim için annemden çok uyarı alırdım. Merak ederdim ne var başka sokaklarda diye. Lisedeyken pikniğe diye çıkıp şehir dışından döndüğüm çok olmuştur. Hala çok merak ediyorum başka sokaklarda ne var diye… Profesyonel anlamda 10 yıldır seyahat ediyorum.

Şu ana kadar kaç ülke / şehir gezdiniz? Bir sonraki gezi rotanız belli mi?

Şu ana kadar yurt içinde 45 şehir yurt dışında 24 ülke 64 şehir gezdim. Aslında virüs öncesinde çok radikal bir karar almıştım, epey uzun sürecek bir yolculuğa çıkacaktım. Fakat malum korona tüm dünyayı esir aldı, önümü göremiyorum. Fakat biter bitmez güzel rota belirleyip hemen yola çıkacağımdan eminim.

Gezi rotalarına karar verirken dikkat ettiğin noktalar var mıdır? Varsa nelerdir?

Elbette var. Öncelikle çocuk denecek yaşlarımda merak ettiğim ülkelere gitmek istedim ve bitirdim tamamını. Şimdi ise karar verirken hani insan bazen “Ben burada olmalıyım” der ya, işte onu dediğim yerlere gitmeye çalışıyorum.  Hislerim çok etkiliyor seyahat planlarımı. Bazen gece uyuyamayınca aklıma bir şehir düşüyor, bilet alıp uyuyorum. Birkaç gün sonra da yolda buluyorum kendimi. Bazen ise mimarisi, kültürü, doğası aklımı başımdan alıyor aylar öncesinden belirliyorum, düşüyorum yola.

Seyahatini genellikle hangi ulaşım aracıyla yapıyorsunuz? Seyahat ederken ailen ne tepki gösteriyor?

Ben tüm ulaşım araçlarını kullanıyorum seyahatlerimde. Yani zaman problemim varsa önceliğim hızlı ulaşım oluyor, araç kiralıyorum bazen. Bir de bazen konaklamadan tasarruf etmek için uzun otobüs ya da gemi seyahatlerini tercih etmişliğim vardır. Ailem tepki göstermiyor, annem hayatta olsaydı eminim çok mutlu olurdu, onunla çok hayalimiz vardı. Kardeşim  zaten yurt dışında yaşıyor. Seyahatime engel hiçbir durum yok.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Gezilerin bütçeni aşıyor musun? Ya da takipçiler gibi soralım ; Zengin misin? 🙂

Evet bunu çok duyuyorum Zengin değilim, hatta eski model arabam dışında hiçbir şeyim yok. Ben bütçe planımı çok iyi yaparım, gitmeden önce araştırıyorum çoğunlukla. Bazen aştığım oluyor fakat büyük açıklar vermiyorum. Ama sıfır parayla yola düşüp borçla döndüğüm de çok olmuştur.

En çok beğendiğin ülke veya şehir hangisi ? Sebebi nedir?

7 yıl önce Roma’da iken aşık olmuştum o şehre, ondandır ki arabamın adı Roma. Modernlik ve tarihi iç içe bulmuştum ve canlı cıvıl cıvıldı. Beni cezp etti.Tabi çok yıl oldu. 2018’de Barselona’ya aşık olmuştum. Muhteşem mimarisi, yine hareketli şehir hayatı ve plajında geçirdiğim zamanlar beni epey etkilemişti. 2019 da yine aşık oldum, bu kez Santorini’ye. Gün batımı, bembeyaz evleri, sokakları, rengarenk doğal plajları, gündüzüne, gün batımına hayran kalmıştım. Hala hayranım.

Sende hayal kırıklığı yaşatan bir şehir oldu mu? Büyük beklentilerle gittiğin ama aradığını bulamadığın?

Evet oldu. Lyon tam bir fiyaskoydu benim için. 3 günüme acırım hala.

Gezilerin esnasında korktuğun durumlar oluyor mu? Ya da tedirgin olduğun bazı anlar?

Elbette oluyor. Tek seyahat ediyorum son yıllarda, yalnız kadın gezgin olmak zor. Onun yanında özel eşyalarım için ciddi endişeleniyorum.  Şu ana kadar herhangi olumsuz bir durum yaşamadım ama bu endişe hep oluyor.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Gittiğin yerlerde mutlaka yaptığın işler, bir rutinin var mı yoksa spontane mi geziyorsun?

Çoğunlukla gideceğim şehri önceden araştırıyorum ama hiç araştırmadan yola çıkıp gittiğim şehirler de oldu. İster planlı olsun ister plansız bir şehre ilk kez geliyorsam eşyalarımı otele atarım ve ilk günüm bana özeldir. Sokaklarında boş boş gezer şehri incelerim. O ilk gün hep rutindir. Diğer günler için planlama yaparım ya da yapmışımdır. Ama plana uyacağım diye asla kendimi zorlamam. Bazen öyle müthiş hissettirir ki bulunduğunuz nokta, bir adım öteye kımıldamak istemezsiniz. İşte orda diğer bütün planlar ertelenebilir.

Konaklama konusunda sıkıntı yaşıyor musun? Bazı konaklama seçenekleri ucuz olmasından dolayı tam donanımlı değiller ve bu durumlarda kişisel bazı ihtiyaçlar problem olabiliyor.

Ben onca yıldır hiçbir problem yaşamadım, konaklama konusunda ucuza kaçmam. Güvenlik ve konfor benim için önemli.

Gezmek / tatil yapmak herkesin seveceği bişeydir ancak senin için farklı bir anlamı var mı?

Ben seyahat ederken tatil yapmıyorum aslında, hatta dönüşte tatile ihtiyaç duyuyorum. Benimle seyahat edenler iyi bilir her şeyi unutuyorum o esnada, yemek yemeyi bile. Hiçbir şey gelmez aklıma, kendimi kaptırır giderim. Şehirlerde kaybolurken sanki kendimi buluyorum. Yaşamın en güzel deneyim merkezi, yolculuk eşsiz bir duygu. Kendime yaptığım en büyük iyilik.

Takipçilere ya da ilk gezilerini yapacaklara vermek istediğin bir mesaj / tavsiye var mı?

Ben ilk başta tek seyahat etmeye cesaret bulamayan kadın gezginlere “hiç düşünmeden düşün yola” demek istiyorum. Maddi olarak kısıtlı imkana sahip olanlar için  şahane bir bütçe planlaması ile gidemeyeceğiniz yer yok demek istiyorum. İşin aslı cesaret. Asla korkmayın. Yol size yardım edecektir. 😉 Sevgiler..

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir