Gezitopya Röportaj köşesine hoşgeldiniz. Bugün sizlerle iki gezgin çift Sevinç ve Berk  (@sevinclegeziyorum) ile beraberiz. Bu güzel maceralı seyahatlerini gelin hep beraber okuyalım. Sizinde sorularınız varsa eğer yoruma bırakmayı unutmayınız. Keyifli okumalar.

Merhaba, öncelikle sizi tanımak isteriz. Bize kendinizden bahseder misiniz?

Biz kimiz ; Sevinç ve Berk.

Ben sevinç 26 yaşındayım. Hacettepe Üniversitesinde. Biyoloji bölümü mezunuyum. Antalya’da özel bir hastahanede klinik araştırmalar merkezinde çalışıyorum. Berk İle üniversite yıllarımda staj icin Antalya’da caretta caretta gönüllü kampında tanıştık ve ikimizin içindeki gezme tutkusu bizi birbirimize bağladı.

Ben Berk 28 yaşındayım. Yeditepe Üniversitesinde sanat yönetimi bölümünden mezun oldum ve sonrasında kendimizi geziye verdik.

Peki gezme tutkusu nasıl başladı? Ne kadar süredir seyahat ediyorsunuz?

Nasıl başladık , Fikrin doğuşu; sürekli gezi planı yaparken oldukça fazla araştırma yapıyoruz nerede ne yenir diye bu araştırmalardan sonra kendimiz harika yerler keşfediyoruz ve madem bu kadar çok gezmeyi seviyoruz neden sayfa açmıyoruz..? Bizde tecrübelerimizi Gezilerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım Bilgi paylaştıkça çoğalır.. diyerek sayfamızı açtık.. 5 yıldır geziyoruz son 2 yıldır aktif olarak geziyoruz. 

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Şu ana kadar kaç ülke / şehir gezdiniz? Bir sonraki gezi rotanız belli mi?

Gezdiğimiz ülke ve şehirleri şu kadar ülke gezdik, şu kadar şehir gezdik diye hiç saymadık. O zaman kendimizi yarışa sokup daha çok deneyimlemek yerine çok ülke gezmeye odaklardık sanırım. Doyamadığımız şehirlere ülkelere tekrar tekrar gideriz. Bizim için önemli olan ülke sayısı değil o şehrin ülkenin dokusunu mimarisini ve yaşamını deneyimleyerek tamamlamak. Eğer şu anda gündemimiz de olan covid-19 durumları olmasaydı, en yakın tarihler için Balkanlar ve Ürdün planımız vardı. Hedeflerimiz; kıta kıta gezmek , her senenin basında mevsimlere ve bütçelerimize göre plan yapıyoruz.

Gezi rotalarına karar verirken dikkat ettiğin noktalar var mıdır? Varsa nelerdir?

Gezi planlarımız; önümüzdeki aylarda nisan sonu biraz daha Güneye Ürdün’e gitme planımız vardı.Vadi Rum’Uu deneyimlenmek için en ideal mevsim ve tatil günü . Mayıs ayının sonlarına doğru, Doğu Anadolu da kültürel miraslarımızı deneyimleyip havalar ısınmadan oraları görmek istiyoruz. (Gaziantep, Urfa, Adıyaman) Haziran ve Temmuz aylarında gitmeye ve görmeye doyamadığımız Macaristanı tekrar yaşamak İstiyoruz. Vize ve tatil durumumuza göre gezi rotamıza Viyana, Prag ve Paris’i de eklemeyi düşünüyoruz. Tabiiki en önemlisi ulaşım ücreti konaklama ve tarihi dokusunu baz alarak hareket ediyoruz. 

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Seyahatini genellikle hangi ulaşım aracıyla yapıyorsunuz? Seyahat ederken ailen ne tepki gösteriyor?

Seyahatimizin %99’luk kısmını uçak ile yapıyoruz. Ailemiz biraz tedirgin olasada bizim hep yanımızda ve destekliyor.

Gezilerin bütçeni aşıyor musun? Ya da takipçiler gibi soralım ; Zengin misin? 🙂

Bu soru gerçekten çok geliyor. biz biriktirdiğimiz paraya göre degil, gezmek istediğimiz yere göre her ay gelirimizin bi kısmını köşeye atıyoruz. Bu sekilde geziyoruz, çok iyi planlama yapıyoruz yeri geliyor 1 öğün ile gün bitirip en verimli şekilde değerlendiriyoruz.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

En çok beğendiğin ülke veya şehir hangisi ? Sebebi nedir?

Benim Barcelona, çünkü insanlar çok pozitif, güler yüzlü ve dil, din, ırk ayırmadan sevgi gösteriyorlar artı deniz var.Berk’in ise Budapeşte, tam bir Budapeşte aşığı her sene Avrupa turuna gitmeden ilk durağımız Budapeşte oluyor.

Sende hayal kırıklığı yaşatan bir şehir oldu mu? Büyük beklentilerle gittiğin ama aradığını bulamadığın?

Roma. Sanırım kaldığımız yer gittiğimiz dönemden dolayı olabilir ama hiç ısınamadım, her yerde zorla bir şeyler satmaya çalışan insanlar huzursuz hissettirdi beni.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Gezilerin esnasında korktuğun durumlar oluyor mu? Ya da tedirgin olduğun bazı anlar?

İllaki fakat korkarsan kapıdan çıkamazsın, eğer tedbirli olmazsan da başına dert açabilirsin. Önlemlerini al ve korkma.

Gittiğin yerlerde mutlaka yaptığın işler, bir rutinin var mı yoksa spontane mi geziyorsun?

Gitmeden önce şehri çok iyi tanıyoruz. Nerede ne yenir nereler ne zaman gezilir nerede kalınır hepsini inceliyoruz hazırlıklı gidiyoruz.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Konaklama konusunda sıkıntı yaşıyor musun? Bazı konaklama seçenekleri ucuz olmasından dolayı tam donanımlı değiller ve bu durumlarda kişisel bazı ihtiyaçlar problem olabiliyor.

Bizce En iyi en ucuz ve en güvenli konaklama, Airbnb‘dir. Otel pahalı hosteller ise yetersiz olabiliyor bu yüzden airbnb favorimiz.

Gezmek / tatil yapmak herkesin seveceği bişeydir ancak senin için farklı bir anlamı var mı?

Gezmek, bizim icin  yaşamın bir parçasıdır yeni yerler görmek yeni yerler keşfetmek tarifsiz bişey anlatılmaz yaşanır. 

 

Takipçilere ya da ilk gezilerini yapacaklara vermek istediğin bir mesaj / tavsiye var mı?

Gezmekten korkmayın, gezin gezmek için çok paraya ihtiyacınız yok, gezmeyi yaşam biçimi haline getirdiğiniz zaman  reyondaki bir T-shirt  sizin için yurtdışında güzel bir akşam yemeği olarak gözüküyor.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir