Gezitopya Röportaj köşesine hoşgeldiniz. Bugün sizlerle gezgin bir öğretmen Nazife Aysal (@naysall) ile birlikteyiz. Bu keyifli sohbet için çok teşekkür ederiz. Sizinde sorularınız varsa eğer yoruma bırakmayı unutmayınız. Keyifli okumalar.

Merhaba, öncelikle sizi tanımak isteriz. Bize kendinizden bahseder misiniz?

Merhabalar ismim Nazife Aysal, aslen uşaklıyım, uşakta yaşıyorum, Marmara Üniversitesi BÖTE 2011 mezunuyum ve 32 yaşında gezgin bir öğretmenim.

Peki gezme tutkusu nasıl başladı? Ne kadar süredir seyahat ediyorsunuz?

Okul dönemim istanbulda geçtiği için şanslıydım bu konuda diyelim. Üniversitem anadolu yakası yurdum avrupa yakası olunca ben 4 sene boyunca gezgin bir öğrencilik yaşadım. Boş zamanlarımda şehiriçi otobüsüne biner hangi ilçede ne varsa orayı keşfetmeye giderdim. İstanbulun en uzun otobüs hattı olan 500t bunun için güzel bir fırsattı benim için ve değerlendirmiştimde. Trenle Eskişehir hattı ilk tek basıma gezim olmuştu. Meslek hayatım 2013’de Ardahanda başladı. O zamandan beri sürekli geziyorum.

Şu ana kadar kaç ülke / şehir gezdiniz? Bir sonraki gezi rotanız belli mi?

Şuana kadar tek yurtdışı deneyimim Gürcistan. O da Ardahan’da yaşarken gidip geldiğimiz için. Ben Türkiye’mizi bitirmeden yurtdışına çıkmak isteyemeyenlerdenim. Son 10 sehir kaldı diyebilirim. Onlar için planlar hazır sadece ülkemizin sağlık probleminin düzelmesini bekliyorum. Bir sonraki rotam Adana, Hatay, Mersin daha sonraki rota sahil boyu Antalya kamp ve sonbaharda Antep, Urfa, Mardin ve Batman.

Gezi rotalarına karar verirken dikkat ettiğin noktalar var mıdır? Varsa nelerdir?

Öncelikle daha önce gezmediğim yerleri rota alıyorum. Genelde aracımla giderim. Güzergahımın üzerinde olan yerlerden başlar en son noktaya varırım.

Seyahatini genellikle hangi ulaşım aracıyla yapıyorsunuz? Seyahat ederken ailen ne tepki gösteriyor?

Kendi aracımla gidiyorum. Genelde annecimle ve bir ablamla gezeriz. İlk başlarda annecim sürekli beni şikayet ederdi sürüklediğim için şimdilerde ise hayatından memnun şekilde ilerliyoruz.

Gezilerin bütçeni aşıyor musun? Ya da takipçiler gibi soralım ; Zengin misin? 🙂

Aşmaları sadece yöresel yemekte yapıyorum. Yemek yemeyi seven insanım. Gezilerimde genelde yeme içme ulaşım ve güzergah belli olduğu için var olan bütçemi yemek hariç bazen arttırıp bile geldiğimizde oluyor. Gece yol yapıp gündüzü değerlendiririm. Bu da benim 1gece yada 2gece de olsa otel masrafından bile kurtarabiliyor.Maddi olarak öğretmen maaşım var ortalama gelirim maaşım fakat şunu söyleyeyim yiyebildiğim ve gezebildiğim kadar zenginim. Yani çok zengin.

En çok beğendiğin ülke veya şehir hangisi ? Sebebi nedir?

Her gezimi bir sonraki gezime kadar aşık olmuş şehirlerle anıyorum. Yeni bir şehir gezdiğimde o şehire aşık oluyorum. Çanakkale Kazdağları benim cennet yuvam diyebilirim. Canım ülkemin canım Ege’min can damarı. Hem deniz hem dağ hem doğal güzellikler.

Sende hayal kırıklığı yaşatan bir şehir oldu mu? Büyük beklentilerle gittiğin ama aradığını bulamadığın?

Hayal kırıklığı yaşamadım. Çünkü heryeri iyi araştırıp gidiyorum.

Gezilerin esnasında korktuğun durumlar oluyor mu? Ya da tedirgin olduğun bazı anlar?

Evet bazen navigasyon kısa yola sokuyor bu da genelde dağ yolu oluyor. Böyle zamanlar da soğuk kanlı görünürüm ama içim içimi yer ve sonunda ulaşım açısından kalabalıklığa çıktığımızda rahatlar bu korkumdan da bahsederim.

Gittiğin yerlerde mutlaka yaptığın işler, bir rutinin var mı yoksa spontane mi geziyorsun?

Evet genel olarak planlI hareket ettiğim için belirli bir sıralama ile giderim. Sadece sponten olan şey yemek saati olur.

Konaklama konusunda sıkıntı yaşıyor musun? Bazı konaklama seçenekleri ucuz olmasından dolayı tam donanımlı değiller ve bu durumlarda kişisel bazı ihtiyaçlar problem olabiliyor.

Yaz ise konaklamam 1 gece çadır 1 gece pansiyon olur. Yada tamamen kamp alanları olur. Konaklama benim için çok lüks olmasın modundayım. Benim için yemek lüks olsun gezi rotam lüks olsun o beni daha çok mutlu eder.Kış ise konaklamam polis evi ve öğretmenevi olur genelde.

Gezmek / tatil yapmak herkesin seveceği bişeydir ancak senin için farklı bir anlamı var mı?

Gezi oldumu benim için akan sular durur. Yeni yerler keşfetmek, antik kentleri görmek beni kişisel olarak besliyor. Ruhumun beslendiğini hissediyorum.

Takipçilere ya da ilk gezilerini yapacaklara vermek istediğin bir mesaj / tavsiye var mı?

  • Gezmek çok lüks otellerde lüks konseptlerle olmaz. Az bütçe ile çok gezi yapabilirler.
  • Yemek yemek illaki otel, restoran olmasın. Ben bir öğünümde o lüksü kullanıyorum. Diğerlerinde kendi hazırladıklarım yaparım.
  • Yazın varsın çadır olsun o kadar eğlenceli ki anlatamam.
  • Bol bol fotoğraflar çekmeliler.
  • Gittikleri yerde mutlaka şehiri ya da manzarayı tepeden izlesinler.
  • Gittikleri şehirlerde mutlaka yerli insanlara selam versinler çok güzel bir iletişim oluyor.
Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

1
Bir yorum bırak

avatar
1 Konulu yorumlar
0 Yorum cevapları
1 Takipçiler
 
En çok tepki alan yorumlar
En sıcak tartışmalar
1 Yorum yazarları
Meryem ucan En yeni yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Meryem ucan
Ziyaretçi
Meryem ucan

Bol bol gez hayati dolu dolu yasa antepe memleketime gidersen Adiyaman topraklarina ayak bastiginda selamimi ve özlemimi söylermisin. Ben doyomadim ve gezemedim sen yaşa