Gezitopya Röportaj köşesine hoşgeldiniz. Bugün sizlerle 4 aylık iken gezme tutkusuna başlayan 3 ülke ve 35’e yakın şehir gezen Gizem Kabasakaoğlu (@gzzmooo) ile birlikteyiz. Güzel anılarıyla beraber bu güzel röportaj için Gizem’e şimdiden teşekkür ederiz. Sizin de sorularınız varsa eğer yoruma bırakmayı unutmayınız. Keyifli okumalar.

Merhaba, öncelikle sizi tanımak isteriz. Bize kendinizden bahseder misiniz?

Merhabalar… Gizem ben. 1992  Ankara doğumluyum. Sağlık teknikeriyim. Ben evlenmem deyip 25’inde hayatının aşkını bulup evlenen, en büyük hayali Dünya’yı gezmek olan, iletişim gücü yüksek, pozitif, güler yüzlü, kahkahası bol bir insanım. Eşim benim yol arkadaşım.Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Peki gezme tutkusu nasıl başladı? Ne kadar süredir seyahat ediyorsunuz?

Ben üç aylıkken denize girmişim ve o seyahat virüsü böylece kanıma girmiş ve asla çıkmıyor. Ben ailem açısından çok şanslıydım. Gezen, gören, meraklı bir aileydi. Beni de öyle yetiştirdiler. Babam memurdu. Yaz aylarında sürekli şehir şehir gezerdik. Müzeler, denizler, koylar birçok yeri çocukluğumda gezdim. Bunların hepsi galiba bugünüme zemin hazırladı. Suanda da eşim ile geziyor, keşfediyoruz.

Şu ana kadar kaç ülke / şehir gezdiniz? Bir sonraki gezi rotanız belli mi?

3 ülke, 35 şehir gezdim. Bir sonraki rotamız henüz belli değil.

Gezi rotalarına karar verirken dikkat ettiğin noktalar var mıdır? Varsa nelerdir?

Öncelikle daha önce görmediğim yerlere gitmeye çalışıyorum. Belirlediğim rota için oraya belirli bir tarih aralığında değil, en ucuz ay olarak aratıp planımı ona göre yapıyorum. Böylece en güzel yerleri çok daha uyguna gezebiliyorum.

Seyahatini genellikle hangi ulaşım aracıyla yapıyorsunuz? Seyahat ederken ailen ne tepki gösteriyor?

Yurt dışı için havayolları tercih ederken, yurt içinde genelde hususi arabamızla gitmeyi tercih ediyoruz. Tabi çok uzak rotalarda ise yine havayolu tercihimiz oluyor. Böylelikle yol üzerinde çok daha fazla yer görebiliyoruz. Ailemiz olumsuz bir şey söylemezler. Karışmazlar. Bunun böyle olmasını sağlayanda biz olduğunu düşünüyorum. Zira iki kişinin hayatına iki kişi karar verir.

Gezilerin bütçeni aşıyor musun? Ya da takipçiler gibi soralım ; Zengin misin? 🙂

Zengin değiliz. Ama şu bir gerçek ki Türkiye şartlarına göre ortalama gelirin üzerinde bir bütçemiz oluyor. Ben bir ülkeyi kafaya koyduktan sonra en ucuz uçak biletini buluyorum. Yeter ki isteyim. Eşimde ucuz bulduğumu gördükten sonra direk gidelim der. İstedikten sonra her şey oluyor inanın. Para konusu tamamen büyük bir bahane yani bence. İnsan istedikten sonra her yere gidebilir. Beş yıldızlı otellerde kalmaz ama üç yıldızlıda kalır. Sonuç olarak yine gidip görebilir. Biz genelde butik, küçük otellerde kalıyoruz mesela. Temiz bir oda olması bize her zaman yetiyor.

En çok beğendiğin ülke veya şehir hangisi ? Sebebi nedir?

Maldivler. Yeryüzünde daha güzel bir yer olduğunu düşünmüyorum ama ne olur şaşırt beni Dünya! Bembeyaz kumsalı, masmavi sularıyla tam bir cennet. Biz hep söylüyoruz iyi ki gitmişiz diye. Hatta eşim ileride tekrar gitsek güzel olur diyor. İnşallah o cenneti tekrar görebiliriz.

Maldivlerden sonra;  Phuket’i söylemeden edemem. Orası da inanılmaz eğlenceli, çok etkileyici bir adaydı. Yine anlaşıldığı üzere burasıda bir ada ülkesi. Ben tam bir ada kadınıyım. Bir de buralarda kışken yaz olan bir yere gitmekte ayrı hoş oluyor. Hayatta bir kez de olsa tecrübe edilmesi gereken bir deneyim.

 

Sende hayal kırıklığı yaşatan bir şehir oldu mu? Büyük beklentilerle gittiğin ama aradığını bulamadığın?

Hiç olmadı. Çünkü araştırarak her türlü detayı bilerek gidiyoruz

Gezilerin esnasında korktuğun durumlar oluyor mu? Ya da tedirgin olduğun bazı anlar?

Aktarmalı uçuşlarda uçağı kaçırma tedirginliğim olabiliyor.

Gittiğin yerlerde mutlaka yaptığın işler, bir rutinin var mı yoksa spontane mi geziyorsun?

Mutlaka erken kalkarız. Bir daha gelemeyiz düşüncesiyle her saatini keşfetmekle değerlendiririz. Gitmeden gideceğim yerleri araştırır, not defterime yazar, görülmesi gereken yerleri listelerim. Gittiğim her yerde oranın yiyecek, içeceklerini denemeye bayılırım. Son olarak gittiğim tüm ülkelerde oranın kumunu getiririm. Kum koleksiyonum var. Evimizde gittiğimiz yerlerden bir şeyler görmek, o anıları canlandırmak bizi mutlu ediyor.

Konaklama konusunda sıkıntı yaşıyor musun? Bazı konaklama seçenekleri ucuz olmasından dolayı tam donanımlı değiller ve bu durumlarda kişisel bazı ihtiyaçlar problem olabiliyor.

Konaklama konusunda genelde sıkıntı yaşamadığımızı söyleyebilirim. İlgili sitelerden puan ve yorumları okuyup bir otel ayarlarız mutlaka. Genelde booking kullanıyoruz. Konaklama esnasında lokasyon olarak merkezde olması, temiz bir oda olsun. Başka bir şey aramayız.

Gezmek / tatil yapmak herkesin seveceği bişeydir ancak senin için farklı bir anlamı var mı?

Benim için gezmek nefes almak, su içmek gibi bir ihtiyaç. Şöyle ki hayatım gezi üzerine endeksli. Evimizde her zaman bir gezi planı var. O yüzden canı sıkılınca değil her an gezmek isteyenlerdenim.

Takipçilere ya da ilk gezilerini yapacaklara vermek istediğin bir mesaj / tavsiye var mı?

Gezmemek için herkesin türlü türlü bahanesi var. Param yok. Ay çok uzak orası .Ay dilim yok. Ben orada aç kalırım gibi vs. Ülkemizin yaşadığı bu zor günlerde bir kez daha anladım. Gezeceksin fırsat buldukça. Bulamıyorsan yaratacaksın. Kim bilir belki bir daha gidemeyeceğiz uzaklara. Bir daha belki bir fil besleyemeyecektim.  Yeterince  isteyen bir  yolunu bulur, yeterince istemeyen ise bahanesini.  Dünya çok güzel. Doyasıya yaşayın. !

Sevgiyle kalın. <3

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

1
Bir yorum bırak

avatar
1 Konulu yorumlar
0 Yorum cevapları
1 Takipçiler
 
En çok tepki alan yorumlar
En sıcak tartışmalar
1 Yorum yazarları
Melek En yeni yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Melek
Ziyaretçi
Melek

Harika sürükleyici bir ropartaj olmuş bayıldım şu an Maldivlerdegim❤️❤️teşekkürler