Gezitopya Röportaj köşesine hoşgeldiniz. Bugün sizlerle 45 ülke ve 150 şehirden fazla seyahat eden Duygu ve Merve (@gezikumbarası) ile beraberiz. İki kardeş olan Merve ve Duygu’nun yüksel lisans eğitimiyle başlayan bu seyahat macerasını gelin hep beraber okuyalım. Sizin de sorularınız varsa eğer yoruma bırakmayı unutmayınız. Keyifli okumalar.

Merhaba, öncelikle sizi tanımak isteriz. Bize kendinizden bahseder misiniz?

Biz Duygu ve Merve. Kardeşiz. İkiz gibiyiz ama aramızda 1 yaş var. Birlikte yaşıyoruz, birlikte geziyoruz, birlikte çalışıyoruz. Gezikumbarasi.com adında bir blogumuz var. 2016 yılından beri seyahat ettiğimiz yerlerin ekonomik gezi rehberlerini hazırlayıp, kendi deneyim ve önerilerimizi blogumuzda paylaşıyoruz. Seyahat etmek, müzik dinlemek, spor yapmak, özellikle corona günlerinde yemek yapmaktan zevk alıyoruz. Ayrıca kullanılmış ürünleri değerlendirerek yeni ürünler tasarlıyoruz. Yani dönüştürüyoruz. Mesela ağaç dallarından abajur yapıyoruz, kullanılmış cam şişeleri boyuyoruz vs.

Peki gezme tutkusu nasıl başladı? Ne kadar süredir seyahat ediyorsunuz?

Aslında biz seyahat tutkusunun genlerimizde kodlanmış olduğuna inanıyoruz zira kendimizi bildiğimizden beri uzun, kısa sürekli yollardayız. Ancak biz asıl Fransa’da yüksek Lisans yaptığımız dönemde bu tutkunun farkına vardık diyebiliriz. Malum Fransa’da oldukça sık tatil olmaktadır. Biz de her tatilde hatta derslerimizin 1-2 gün olduğu haftalarda hemen bir yerlere kaçıyorduk. Vize derdi olmadan, düşük bütçeler ile Fransa civarındaki bütün ülkeleri gezme şansımız oldu. Bu bir tutku dediğimiz an ise, yüksek lisans bitirme tezimizi yazmak için İtalya’nın Monte Argentario şehrine kaçtığımız o bir haftada oldu!

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Şu ana kadar kaç ülke / şehir gezdiniz? Bir sonraki gezi rotanız belli mi?

Şu ana kadar toplamda 45 ülke 150’den fazla şehir gezdik. Corona virüs nedeniyle planlanmış Gaziantep ve Mısır-Hurghada seyahatimizi iptal ettik. Mayıs ayında Türkiye’de bazı kanyonlar ve Likya yolunu yürümek, Haziran ayında NYC seyahati yapmak istiyorduk ama maalesef onu da ertelemek zorunda kaldık. Şimdilik  bir plan yapmaya çekiniyoruz. Önce sağlık. Şu içinde bulunduğumuz kabus bir geçsin, önümüzü görelim sonra nasıl olsa yine gezeriz diyoruz açıkcası. Bakalım. Sabırla evde kalıyoruz şu an.

Gezi rotalarına karar verirken dikkat ettiğin noktalar var mıdır? Varsa nelerdir?

Biz ekonomik gezi rotaları planlıyoruz. Bu sebeple ucuz uçak bileti, vize gerekliliği, ulaşım, yeme içme- konaklama olarak bize çıkacak toplam maliyete ve seyahat için gereken süreye bakarak gezi rotalarına karar veriyoruz.  Yani eğer Schengen vizemiz varsa hemen bu vize ile gidebileceğimiz en uygun Avrupa ülkesini planlamaya çalışıyoruz. Tam tersi de olabiliyor. Bir havayolu şirketi kampanya yapar da biz iki- üç tane uygun uçak bileti bulursak bu sefere tam tersi önce rotayı ayarlıyoruz ve tek seferde vizeye başvuruyoruz.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Seyahatini genellikle hangi ulaşım aracıyla yapıyorsunuz? Seyahat ederken ailen ne tepki gösteriyor?

Nereye gideceğimize bağlı ama biz genellikle yurt dışında uçak, yurt içinde kendi aracımızla seyahat etmeyi tercih ediyoruz. Ailemiz seyahatlerimizin %90’ında bizimle beraber. Bu yüzden karşı çıkmak değil de aramıza karışıyorlar. Yani hep yanımızdalar. Şanslıyız.

Gezilerin bütçeni aşıyor musun? Ya da takipçiler gibi soralım ; Zengin misin? 🙂

Zengin değiliz. Kendi imkanlarımızla geziyoruz. Bazı birikimlerimizi seyahat bütçesi olarak kullanıyoruz. Daha çok gezebilmek için de bir takım lükslerimizden vazgeçtik. Daha minimal yaşıyoruz, gereksiz harcamalardan kaçınıyoruz. Birçok şeyi dönüştürüyoruz. Günlük harcamalardan bile kıstığınızda kumbarada biriken toplam para baya yetiyor.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

En çok beğendiğin ülke veya şehir hangisi ? Sebebi nedir?

Gezilerimiz keşif amaçlı olduğu için her şehirden bir şey öğrendik ve genel olarak her şehri anlamaya çalıştık, sevdik.  Ama en en çok sevdiğimiz ve tekrar tekrar gitmek isterim dediğimiz yer herhalde yine de Fransa- Paris. Ne de olsa az zaman geçirmedik orada. Bir de Uzakdoğu farklıydı, tekrar gitmek isteriz.

Sende hayal kırıklığı yaşatan bir şehir oldu mu? Büyük beklentilerle gittiğin ama aradığını bulamadığın?

Şimdiye kadar büyük hayal kırıklığına uğradığımız yer Kişinev.  Moldova maalesef beklentimizi kesinlikle karşılayamadı. Keşif verimli geçmedi diyelim..

Gezilerin esnasında korktuğun durumlar oluyor mu? Ya da tedirgin olduğun bazı anlar?

Şimdiye kadar tedirginlik yaşadığımız tek yer Kişinev oldu. Attığımız her adımda sanki biri cüzdanı telefonu çalacak gibi bir his yaşadık.

 

Gittiğin yerlerde mutlaka yaptığın işler, bir rutinin var mı yoksa spontane mi geziyorsun?

Gezdiğimiz yerlerde rutin olarak ilk gün o şehrin ya da bölgenin ya da ülkenin geleneksel bir yemeğini tadar, yerel içeceklerinin tadına bakarız. Her gittiğimiz yerden bir shot bardağı ve kar küresi ile kart postal alma geleneğimiz var. Gerçi zamanla bu bayağı pahalı bir zevk haline dönüştüğü için azaltmamız gerekti.. Gittiğimiz yerleri mutlaka yürüyerek gezeriz. Bir şehre gitmeden önce adım adım yürüyüş haritası hazırlamak ve gittiğimizde uygulamak. Sitemizde de ayrıca yürüyüş haritalarımızı paylaşıyoruz.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Konaklama konusunda sıkıntı yaşıyor musun? Bazı konaklama seçenekleri ucuz olmasından dolayı tam donanımlı değiller ve bu durumlarda kişisel bazı ihtiyaçlar problem olabiliyor.

Bizim için kalite ve lüks önemli değil ama kişisel ihtiyaçları karşılayabilmek önemli. Öğrenciyken yaptığımız gezilerde tabii ki ortak tuvaletli 10- 12 kişilik mix dormlarda konakladık. Çünkü konaklama bir seyahatin en yüksek gider kalemlerinden biri. Ama zamanla o dormlar yerine airbnb’den ev kiralamak daha çok işimize geliyor.

Gezmek / tatil yapmak herkesin seveceği bişeydir ancak senin için farklı bir anlamı var mı?

Seyahat etmek bizim için istek değil bir ihtiyaç. Gezemediğimiz zaman aşırı mutsuz oluyoruz. Resmen yaşam enerjimiz gidiyor, hayattan zevk alamaz hale geliyoruz. O yüzden bizim yaşam gerekliliğimiz gezmek. Şimdilerde halimizi düşünün..

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Takipçilere ya da ilk gezilerini yapacaklara vermek istediğin bir mesaj / tavsiye var mı?

Kesinlikle hayatı ertelemesinler! Eğer gitmek istedikleri bir yer varsa, sağlıkları yerindeyse, üç beş kuruş harçlıkları varsa cesur olup yola çıksınlar. İlk adıma bakar.. Bakın sonra coronavirüs gibi bir illet gelir, ne kadar zengin de olsanız ne kadar zamanınız da olsa burnunuzu kapıdan dışarı çıkaramaz olursunuz. Sanırım bu kadarını bile düşünmek yeterli olacaktır.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir