Gezitopya Röportaj köşesine hoşgeldiniz. Bugün sizlerle 4 ülke ve Türkiye’nin birçok şehrini gezen, Edebiyat yazarı, Tiyatro oyuncu, Fulya Ölmez (@fulya_olmez) ile beraberiz. Bu güzel röportaj için şimdiden Fulya Ölmez’e teşekkür ederiz. Gelin hep beraber bu dolu dolu macerayı okuyalım. Sizin de sorularınız varsa eğer yoruma bırakmayı unutmayınız. Keyifli okumalar.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Merhaba, öncelikle sizi tanımak isteriz. Bize kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba Fulya Ölmez ben. Sağlık çalışanıyım, kazancımı buradan sağlıyorum. Onun haricinde yazarım, bir romanım var ve Edebiyat dergilerine yazıyorum. Bunların yanında Tiyatro oyunculuğu yapıyorum.

Peki gezme tutkusu nasıl başladı? Ne kadar süredir seyahat ediyorsunuz?

Keşfetmeyi seven bir aile ile büyüdüm. Bu soruya doğduğumdan beri diyebilirim.  Gezmekten ziyade keşfetme ve doğa sevgisi doğuştan gelen bir tutku. Ruhun temel taşlarından biri gibi. Kendimi bildim bileli doğaya müthiş aşk besliyorum. Gerçek arınmanın ancak doğa ile iş birliği yaptığında gerçekleşeceğine inananlardanım.

Şu ana kadar kaç ülke / şehir gezdiniz? Bir sonraki gezi rotanız belli mi?

4 ülke gezdim. Gezdiğim illeri saymadım fakat görmediğim en fazla 10 il vardır.  Baharda Doğu Karadeniz turu yapacaktım fakat covid-19 herkes gibi benimde planlarımı tepetaklak etti. Şu süreç geçtikten sonra ilk rotam Doğu Karadeniz olacak.

Gezi rotalarına karar verirken dikkat ettiğin noktalar var mıdır? Varsa nelerdir?

Evet var. Gezinin türüne göre değişiyor bu durum. Mesela doğada keşfe çıkacaksam kamp önceliğim.  Ben otellerden ziyade çadır sırtımda gezmeyi daha çok seviyorum.  Kamp alanı olup olmaması önemli değil ama mutlaka forumlarda o noktalara kamp kuranlarla önceden iletişime geçip bilgi alıyorum. Bu topraklarda kadın olmak biraz tedbir gerektiriyor maalesef.  Onun haricinde sayısız forum tarar gitmeden önce çok detaylı bir liste çıkarırım. Gerekirse günde bir saat uyurum fakat Tatil boyunca yaptığım listeyi asla sekteye uğratmam. Benle tatile gelen dostlarım tatil dönüşü mutlu fakat fena yorgun dönerler.

Seyahatini genellikle hangi ulaşım aracıyla yapıyorsunuz? Seyahat ederken ailen ne tepki gösteriyor?

Aracımla yapıyorum. Ailem bu konuda her zaman teşvik edici oldu. Ailem konusunda şanslıyım.

Gezilerin bütçeni aşıyor musun? Ya da takipçiler gibi soralım ; Zengin misin? 🙂

Zengin değilim. 🙂 Başka bir ilde yaşasaydım bu şartlarda iyiydim fakat İstanbul’da yaşam gerçekten çok güç.  Geziye çıkarken bütçemi çok aşmıyorum çünkü önceden neye nekadar harcama yapacağımı belirliyorum. Fakat benim için bazı önemli noktalar var. Gideceğim yerin nesi meşhursa yada başka biryerde bulamayacağım birşey varsa fiyatı ne olursa olsun onu mutlaka alırım. Gerekirse bir ay aç yaşarım ama yine alırım.  Bütçede sıkıntı yaşayanlar için bir iki tavsiye; konaklama ve yeme- içme asıl gider bunlar oluyor. Bunları minimize etmek için; illa otelde konaklamak zorunda değiller. Mutfakları olan Çok güzel hosteller da var. Yada çadır atın bedava. 🙂  Her ne yapıyorsanız yapın spontane hareket etmeyin, önceden liste yapın çünkü gittiğinizde birçok işiniz sekteye uğrayabilir.

En çok beğendiğin ülke veya şehir hangisi ? Sebebi nedir?

Şurasıdır diyemem çünkü gittiğim her ülkenin yada şehrin birbirinden ayrı güzellikleri var. Hepsinin ayrı kokusu hepsinin ayrı ruhu var.
Böyle bir kıyaslama yapmak istemem.

Sende hayal kırıklığı yaşatan bir şehir oldu mu? Büyük beklentilerle gittiğin ama aradığını bulamadığın?

Hayal kırıklığı diyemem ama Urfa beklentimin altındaydı. Yada ben çok büyük mistik hayallerle gittim bilmiyorum. 🙂

Gezilerin esnasında korktuğun durumlar oluyor mu? Ya da tedirgin olduğun bazı anlar?

Kamp yaptığım alanlarda yabani domuz ve kurtlardan dolayı tedirginliğim olmuştu fakat korktuğum başıma gelmedi. Onun haricinde gittiğim hiç bir ilde yada ülkede beni tedirgin edecek bir durumla karşılaşmadım.

 

Gittiğin yerlerde mutlaka yaptığın işler, bir rutinin var mı yoksa spontane mi geziyorsun?

Spontane gezmek hiç bana göre değil. Demin de söylediğim gibi listeye bağlı kalıp girmediğim tek delik bırakmam.

Konaklama konusunda sıkıntı yaşıyor musun? Bazı konaklama seçenekleri ucuz olmasından dolayı tam donanımlı değiller ve bu durumlarda kişisel bazı ihtiyaçlar problem olabiliyor.

hayır yaşamıyorum. Rahatına düşkün biri hiç olmadım. Fakat şöyle bir durum var; Bu gideceğin yere ve yapmak istediğin tatile göre şekillenen bir tercih. Gideyim bir kaç gün kafa dinleyeyim diyorsan konaklaman rahat olmalı. İyi bir otel bulmalısın çünkü vaktini orada geçireceksin. (Benim bu noktada önceliğim kesinlikle butik oteller. Sadece beğendiğim butik otelde konaklamak içinde defalarca tatile çıkmışlığım var.) Yok hayır ben yatmadan yatmaya kullanacağım bir de duşum olsun dersen hostel, motel yada pansiyon çok rahat iş görür. Bunları da önceden araştırmak şart tabi. Her pansiyona güvenip gidilmez, neler duyuyoruz.

Gezmek / tatil yapmak herkesin seveceği bişeydir ancak senin için farklı bir anlamı var mı?

İnsanların genelinin tatil anlayışı; deniz, kum, güneş ve yeme-içme olarak sınırlı. Benim için kesinlikle keşif. Yeni yerler, yeni yüzler, yeni hikayeler.
Hikaye toplamayı çok seviyorum mesela. Gittiğim yerlerde ilk sohbet edeceğim insanlar kesinlikle oranın esnafları oluyor. Öğrenmen gereken birçok şeyi onlardan öğrenebiliyorsun zaten.

Takipçilere ya da ilk gezilerini yapacaklara vermek istediğin bir mesaj / tavsiye var mı?

Yukarda birkaç yerde belirttiğim gibi mutlaka gitmeden önce forumları okusunlar. Gidenlerle iletişime geçsinler. Gezmeyi seven insanlar zaten ellerinden gelen yardımı yapacaklardır. Ben şu zamana kadar kimsenin sorusunu pas geçmedim. Benim sıkıntı yaşadığım durumları kimsenin yaşamasını istemen neticede. Onun haricinde Konaklama çok önemli. Önce güvenlik! Gidecekleri yeri detaylı araştırıp tercihlerini ona göre yapsınlar. Ve dönüşte tecrübelerini ilgililere paylaşsınlar.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir