Gezitopya Röportaj köşesine hoşgeldiniz. Bugün sizlerle +25 ülke ve 150’den fazla şehir gezen Ferit Gudzevic (@feritgudzevic) ile beraberiz. Otostopla ülke ülke gezen, gezdiği yerleri YouTube kanalına koyan, macera dolu anılarını gelin hep beraber okuyalım. Sizin de sorularınız varsa eğer yorum yapmayı unutmayınız. Keyifli okumalar.

Merhaba, öncelikle sizi tanımak isteriz. Bize kendinizden bahseder misiniz?

Ben Ferit Gudzevic uzun kısaca bahsetmek gerekirse İstanbul’da büyüdüm aslen Yugoslavya göçmeniyim. Annem babam Sırbistan’dan göçmüşler. Kocaeli üniversitesinde iklimlendirme teknikerliği bitirdim. Sonra yeterli olmadığını düşündüm ve Sivasta maden mühendisliği okudum. Maden sektöründe mutlu olmadığımı farkederek yazılım sektörüne yöneldim 4.5 yıl bir yazılım şirketinde iş analistliği yaptım. İiba sertifika eğitimlerine katıldım vs vs bir çok yazılım sertifikasına sahip olduktan sonra iş yerim kapandı. İşsiz kaldıktan sonra görüştüğüm yerlerde verilen maaşlar asgari ücret veya yakını olduğu için iş aramaktan pes ettim ve Asya turuna çıktım 1 yıldır Asya’dayım.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Peki gezme tutkusu nasıl başladı? Ne kadar süredir seyahat ediyorsunuz?

Kocaeli üniversitesinde okurken (2006 yılı) kız arkadaşım Eskişehir’de okuyordu onun yanına sürekli gidiyordum. Param yetmeyince trenlere kaçak biniyordum bazen trenlerden atılıyorduk. O sıralar otostopu keşfettim ve haftada 3 kez Eskişehir İzmit gidip gelmeye başladım. Sonra da diğer şehirlere otostopla gitmeye başladım 2008 yılında çadırla kamp olayını keşfedince hayat yolculuk düzenim haline gelmeye başladı.

Şu ana kadar kaç ülke / şehir gezdiniz? Bir sonraki gezi rotanız belli mi?

Şu ana kadar Türkiye +25 ülke gezdim. 150+ şehir gezmişimdir. Şimdiki rotam Nepal (Everest) ve Hindistan.

Gezi rotalarına karar verirken dikkat ettiğin noktalar var mıdır? Varsa nelerdir?

Aslında çok plan yaparım ama anlık kararlar hayatıma yön verir çok düşünür plan yaparım o an bir fotoğraf gürürüm veya aklıma bişey gelir veya yolda canım bir ülkeyi çeker plan değiştiririm.

Seyahatini genellikle hangi ulaşım aracıyla yapıyorsunuz? Seyahat ederken ailen ne tepki gösteriyor?

Mecbur kalmadıkça her yere otostopla giderim. Mecbur kaldığım yerlerde kara parçası bitmiş oluyor uçak tercih ediyorum. Şu sıralar hiç bir şey fakat daha önceleri saklıyordum genelde otostopla gezdiğimi.

Gezilerin bütçeni aşıyor musun? Ya da takipçiler gibi soralım ; Zengin misin? 🙂

Cüzi bir birikimle gidiyorum gittiğim ülkelerde otostop ve kamp yaptığım için fazla masrafım olmuyor. Param bitmeye yakın Tarla bağ bahçelerde çalışırım, hostellerde çalışırım, bileklik satarım hiç bişey bulamazsam Gönüllü çalışırım sonraki adımı planlayana kadar zaman kazanmak için.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

En çok beğendiğin ülke veya şehir hangisi ? Sebebi nedir?

En çok beğendiğim ülkeler Belçika ve Tayvan ama şehir olarak sorarsan Vietnam DaNang ve Belçika Brugge.

Sende hayal kırıklığı yaşatan bir şehir oldu mu? Büyük beklentilerle gittiğin ama aradığını bulamadığın?

Kamboçya Siem Riep insanları çok acayip. Kamboçya’da köylerde çok kamp kurdum çok iyi insanlar ama Siem Riep’e gelince seni dolar olarak görüyorlar (birçok turistik yerde öyle ama burası çok farklı) hatta booking de bir sorun çıktı diye benle kız arkadaşıma bamboo sopasıyla saldırmaya çalıştılar.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Gezilerin esnasında korktuğun durumlar oluyor mu? Ya da tedirgin olduğun bazı anlar?

Aslında korkularım yok her şey olacağına varır. Tedirgin olduğum durumlar çok oldu onda da arabadan inmek istedim ve indim. Cüsseden dolayı biraz kurtarıyoruz.

Gittiğin yerlerde mutlaka yaptığın işler, bir rutinin var mı yoksa spontane mi geziyorsun?

Mutlaka köylerde kalırım gerçek insanları tanımak için ve yemeklerini denerim. Yemek yemek yapmak zevk aldığım bir olay olduğu için damak tadlarına hakim olmak isterim. Çok fazla büyük şehirlerde kalmam. Ama her şey spontane olur.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Konaklama konusunda sıkıntı yaşıyor musun? Bazı konaklama seçenekleri ucuz olmasından dolayı tam donanımlı değiller ve bu durumlarda kişisel bazı ihtiyaçlar problem olabiliyor.

Çadırım var hostele ve hotele para pek vermiyorum. Hava şartları el verişli olmadığında hostelde kalırım onda da yorumlara bakarım. 2$ yerine 2.5$ veririm kafam rahat olur.

 

Gezmek / tatil yapmak herkesin seveceği bişeydir ancak senin için farklı bir anlamı var mı?

Ben kültürleri öğrenmek ve insanları tanımak için geziyorum. Ve yolda olmaktan müthiş bir haz ve mutluluk alıyorum. Tatil mantalitesinde hiç seyahat etmedim.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Takipçilere ya da ilk gezilerini yapacaklara vermek istediğin bir mesaj / tavsiye var mı?

Aslında sizi ne mutlu ediyorsa onu yapın. Belki korona olayı bize ders vermiştir hayatımız çok kısa sizi negatif yükleyecek her şeyden uzak durun. Hayatı keşfedin. İnsanları tanıyın. En önemlisi gülün. Siz güldükçe hayat size güzel davranıyor göreceksiniz.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir