Gezitopya Röportaj köşesine hoşgeldiniz. Bugün sizlerle Evli 1 gezgin, Gizem ve Alican (@evli1gezgin) ile beraberiz. 16 ülke gezen Gizem ve Alicanın bu güzel maceralarını gelin hep beraber okuyalım. Sizin de sorularınız varsa eğer yoruma bırakmayı unutmayınız. Keyifli okumalar.

Merhaba, öncelikle sizi tanımak isteriz. Bize kendinizden bahseder misiniz?

Merhabalar biz Gizem ve Alican. İkimiz de 1994 doğumluyuz ve ne tesadüf ki Balıkesirliyiz. Küçüklükten beri tanışıyoruz. Geçtiğimiz yaz evlendik ve hayatımıza evli1gezgin olarak devam ediyoruz. Alican Gazi Üniversitesi İşletme mezunu şu anda pazarlama bölümünde yüksek lisansını yapıyor, ben de İstanbul Üniversitesi İşletme mezunuyum. Alican büyük bir şirkette yurt dışı eğitim danışmanlığı yapıyor. Ben de yine büyük bir şirkette bağımsız denetim uzmanı olarak çalışıyorum. İkimiz de gezmeyi sevdiğimiz için evlendiğimizden bu yana sürekli geziyoruz. Daha yeni açtığımız yine ‘’evli1gezgin’’ adında bir de youtube kanalımız var şu an çok fazla videomuz yok ama bugünler geride kaldıktan sonra bizi oradan da bol bol takip edebilirsiniz.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Peki gezme tutkusu nasıl başladı? Ne kadar süredir seyahat ediyorsunuz?

Alican 2016 yılından beri ben de 2015 yılından beri seyahat ediyoruz. İkimizin de ilk gittiği yer Amerika oldu. Work and Travel programıyla başladığımız seyahat maceralarımız o zamandan beri devam ediyor. Zaten işlerimiz dolayısıyla bol bol yurtiçi seyahatimiz oluyordu, biz bunlara yurtdışınıda ekledik ve Evli bir çift olduktan sonra da ikimizin de seyahat tutkusu olduğu için daha da çok gezmeye başladık.

Şu ana kadar kaç ülke / şehir gezdiniz? Bir sonraki gezi rotanız belli mi?

Şu ana kadar toplamda 16 ülke gezdik. Birlikte ve ayrı ayrı gezdiğimiz ülke sayısı toplamda bu. Türkiye içinde işlerimiz sebebiyle sürekli geziyoruz. Bazen evde ikimizin de olmadığı zamanlar olabiliyor. Türkiye içinde gezdiğimiz şehir sayısını inanın biz de bilmiyoruz. İlk Amerika ile başladığımız seyahatlerimiz sonrasında Alicanın Avrupa turu yapmasıyla devam etti. Sonrasında da beraber yurt dışında balayımızı yapmıştık. Gezdiğimiz ülkeler ; Amerika, Çekya, Sırbistan, Macaristan, Slovakya, Avusturya, Bulgaristan, Tayland, Çin, Endonezya, Hollanda, Belçika, Fransa, İspanya, Portekiz, İtalya. Bir sonraki gezi rotamızı aslında Balkanlar olarak belirlemiştik fakat virüs nedeniyle biletlerimizi almamıştık. Şimdi karar değiştirdik ve Doğu Avrupa turu yapmaya karar verdik. Sonrasında da uzun zamandır planladığımız Ukrayna turumuz var.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Gezi rotalarına karar verirken dikkat ettiğin noktalar var mıdır? Varsa nelerdir?

Gezi rotalarımızda genelde bir ülke üzerinden başlıyoruz. Sonrasında ise o ülkeye yakın ülkelerden gezip görmek istediklerimizi bu rotaya ekliyoruz. Tabi ulaşım asıl büyük problem olduğu için öncelikle hangi ulaşım aracını kullanacağımıza karar veriyoruz. Ulaşımı kararlaştırdıktan sonra konaklayacağımız yerleri ayarlıyoruz ve seyahatimize başlıyoruz. Ülkelerin vize durumları da önem arz ediyor.

Seyahatinizi genellikle hangi ulaşım aracıyla yapıyorsunuz? Seyahat ederken ailen ne tepki gösteriyor?

Ailem artık kocam olduğu için bir problem  yaşamıyoruz fakat büyükler paranızı harcamayın biriktirin diye tepkiler gösterebiliyor fakat biz hep bir kere gezip görebiliriz hayatın tadını çıkarılım mottosuyla hareket ettiğimiz için gezmek hep ön planda. ? Türkiyeden çıkışta hep uçakla ulaşım sağlasak da sonrası için zaman ve para bakımından en uygun olanı araştırıyoruz. Birbirine yakın 2 rotamız varsa otobüs ya da trenle ulaşım sağlıyoruz. Fakat bize vakit kaybettirecek bir rotaysa uçağı tercih ediyoruz. Uçakla da gayet uygun fiyatlı biletler bulunabiliyor özellikle Avrupada. Tren de aşırı konforlu ve uygun fiyatlı oluyor. Hangisi bizim için daha uygun saatte ve fiyattaysa onu tercih ediyoruz.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Gezilerin bütçeni aşıyor musun? Ya da takipçiler gibi soralım ; Zengin misin? 🙂

Keşkeeeee. Bütçemizi çok aşmayacak geziler planlıyoruz. Bütün etkenleri değerlendirip (şehrin pahalılığı, ulaşım, konaklama vs.) en uygunlarını ayarlıyoruz. Mesela bizim için kalacak yerin lüks olması önemli değil. Sabah uyandıktan sonra başlayarak geceye kadar gezdiğimiz için bizim için sadece düzgün bir konaklama olması yeterli. Bu sebeple en uygun konaklama seçeceğini alıyoruz. Aynı şekilde ulaşımı da uyguna getiriyoruz. Ulaşımı daha uyguna getirmek için indirim kodları bulmaya çalışıyoruz. Aslında tek kişi için uyguna gelse de biz iki kişi olunca tabi biraz bütçemize zarar veriyor. Fakat yıl içerisinde maaşlarımızdan bir kısmını hesapta biriktirip o miktarı sadece gezimize ayırıyoruz. O yüzden toplu bir para çıkışı gibi düşünmüyoruz.

En çok beğendiğin ülke veya şehir hangisi ? Sebebi nedir?

Özellikle balayımızda biz aşırı gezdik ve eğlenmiştik. Her ülkede en çok beğendiğimiz ülkelerin sıralamasını yapıyoruz. Rotamız son bulduğunda ikimizin de ilk sırasında İtalya, Roma vardı. Roma öyle bir şehir ki her adım başı tarihle karşılaşıyorsunuz. Biz tarihi ve doğayı çok sevdiğimiz için bu şehre bayıldık. Bir de ikimiz de ayrı ayrı gitmemize rağmen Amerika’ya bayıldık.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Sende hayal kırıklığı yaşatan bir şehir oldu mu? Büyük beklentilerle gittiğin ama aradığını bulamadığın?

İkimizin de beklentilerini karşılamadığı bir şehir var o da Brükseldi. Alican ayrıca Parisi de çok beğenemedi. Ama ben Brüksel dışında her yeri beğendim. Tabi hayal kırıklığı yaşamak için bir çok sebep var. Alican Parisi kaldığımız otel ve sokakta dolaşan fareler yüzünden beğenmedi. Brüksel ise bizim gezebileceğimiz kendine çeken bir yer olmaması sebebiyle bizden tam not alamadı.

Gezilerin esnasında korktuğun durumlar oluyor mu? Ya da tedirgin olduğun bazı anlar?

Alicanla beraber gittiğimizde korktuğum bir durumla karşılaşmadım. Fakat Amerika seyahatimde tek başıma gitmiştim. New York’a 12 saatlik aktarmalı uçuşlarla varabildim. Vardığım saatler de gece geç saatlerdi. Sonrasında otobüs ile Virginia, Williamsburg’a ulaşmam gerekiyordu. Otobüs bileti almamıştım fakat oraya vardığımda otobüste yer kalmamıştı. Sabaha kadar beklemem gerekiyordu. Gidenler bilirler New Yorktaki otogar bizim Esenler otogarıyla kapışır. Genelde evsizler vardı ve çok tedirgin olmuştum. Biraz da İngilizcem sayesinde görevli ile konuşup sabaha kadar bekleyemeyeceğimi bana yardımcı olmasını istedim. O da sağolsun halletti ve otobüse bindim son anda. Sanırım gezilerimde tek korktuğum zaman oydu.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Gittiğin yerlerde mutlaka yaptığın işler, bir rutinin var mı yoksa spontane mi geziyorsun?

Gitmeden önce bütün gezi rotalarını çıkartıyoruz. Hangi şehirde nereler gezilir, ne gibi aktiviteler var hepsini not alıyoruz. Bu listeyi şehre vardığımız zaman açıp sabah yola çıkmadan maps yardımıyla rota oluşturuyoruz. Büyük bir çoğunluğu bizim planladığımız rotada ilerliyor fakat sabahtan akşama kadar yollarda yürürken tabi ki karşımıza hiç duymadığımız güzel yerler de çıkıyor. Gittiğimiz ülke ve şehre ait magnet ve kartpostallar alıp koleksiyonlarımıza ekliyoruz ve o bölgelerin yerel yiyecek ve içeceklerini tatmaya çalışıyoruz.

Konaklama konusunda sıkıntı yaşıyor musun? Bazı konaklama seçenekleri ucuz olmasından dolayı tam donanımlı değiller ve bu durumlarda kişisel bazı ihtiyaçlar problem olabiliyor.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi modern bir konaklama beklemiyoruz. Bizim için temiz, güvenli ve gezilecek yerlere yakın olması yeterli. Booking ve airbnb bizim konaklamada tercih ettiğimiz siteler. Daha önceden konaklayan kişilerin yorumlarını da okuyup karar veriyoruz. Konaklamadan çok gezmeye daha çok para harcıyoruz. Fakat sıkıntılar yaşadığımız zamanlarda oluyor, her konaklama fotoğraflardaki gibi çıkmayabiliyor öyle durumlarda gerçekten sıkıntı oluyor ama bütçemizi gözden geçirip daha temiz ve güzel bir yer ayarlamaya çalışıyoruz. Paris’te böyle bir durumda kalmıştık ve başka bir otel tutmak zorunda kalmıştık.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Gezmek / tatil yapmak herkesin seveceği bişeydir ancak senin için farklı bir anlamı var mı?

Gezip görmenin bizim için anlamı büyük. Bir şeylere yatırım yapmak yerine gezip görme bence her insanın yapması gerekli. Daha genciz ve dünyada gezip görülecek, yapılacak çok şey var. Bu günler bir daha geri gelmeyecek. Bu yüzden istediğimiz ülkeleri görüp farklı insanlar, farklı deneyimler ve farklı kültürler tanımak istiyoruz.

Takipçilere ya da ilk gezilerini yapacaklara vermek istediğin bir mesaj / tavsiye var mı?

Kesinlikle korkmasınlar ve bir an önce başlasınlar çünkü gezdiğiniz her ülke ve şehirden çok farklı bilgiler ve deneyimler elde edip kendinizi geliştirme şansına sahip oluyorsunuz ve her seferinde kendinize olan güveniniz artıyor.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir