Gezitopya Röportaj köşesine hoşgeldiniz. Bugün sizlerle 23 Ülke ve 113 Şehir gezmiş, milliyet.com.tr tatil yazarı Eren Dumlu (@gezeneren) ile beraberiz.  Profesyonel yazarlığı ve ülke deneyimleriyle bizlere tecrübelerini aktaran Eren’e için teşekkürlerimi sunuyorum. Sizinde sorularınız varsa eğer, yoruma sorularınızı yazabilirsiniz. Şimdiden keyifli okumalar.

Merhaba, öncelikle sizi tanımak isteriz. Bize kendinizden bahseder misiniz?

Selamlar, İsmim Eren. Türkiye’nin en büyük Otomotiv firmalarının birinde Ar-Ge merkezinde çalışıyorum. Kocaeli Üniversitesi Otomotiv mezunuyum. Yanında da spor amaçlı İşletme okudum. Kendi halinde bir sırt çantalı gezginim diyebiliriz.

 

Peki gezme tutkusu nasıl başladı? Ne kadar süredir seyahat ediyorsunuz?

Çocukluk desem abartmış olmam sanırım. Babam yılda 150 bin km yol yapan biriydi. Yapılan uçuşları saymıyorum bile. İnsan çocukluğundan beri yollarda olunca sanırım bir şekilde DNA’sına işliyor bu durum. Ulaşmaktan ziyade yolda olma duygusunun güzelliği sanırım.

 

Şu ana kadar kaç ülke / şehir gezdiniz? Bir sonraki gezi rotanız belli mi?

Şu ana kadar 23 ülke 113 şehir gezdim. Şehirlerden hatırlayamadıklarım da illa ki vardır. Bir sonraki Rotam Trabzon’dan başlayıp Batum’da biten bir Karadeniz turu. Bu rotayı 2. kez yapacağım. Beğendiğim yerlere birden fazla kez gitmişliğim hep oluyor.

Gezi rotalarına karar verirken dikkat ettiğin noktalar var mıdır? Varsa nelerdir?

Bana göre ulaşıma verilen para çöpe atılmış para demektir. Bu yüzden destinasyon belirleyip o destinasyona en ucuz bileti aramaktansa en ucuz destinasyonu farklı tarihlerde bulup planımı ona göre şekillendirmeyi tercih ediyorum. Böylece daha farklı ve fazla yeri daha ucuza görebilme şansını yakalıyorum.

Seyahatini genellikle hangi ulaşım aracıyla yapıyorsunuz? Seyahat ederken ailen ne tepki gösteriyor?

Mantıklı olan her ulaşım aracını kullanıyorum. Türkiye’den yurtdışına çıkarken dahi, deniz, hava, kara ve demiryollarını kullandım. Ailem de benim gibi gezmeyi sevdiğinden bir tepki vermiyor. Daha çok bana planlama vb. konularda destek oluyorlar sağolsunlar.

Gezilerin bütçeni aşıyor musun? Ya da takipçiler gibi soralım ; Zengin misin?

Gezerken bütçe belirlemem. Yemek yeme, sosyal aktivite ve hediyelik eşyada belirli bir standartlarım var. O standartların üzerine çıkmadan seyahat ederim. Artık ne tutarsa boynumuzun borcu. Mevcut kullandığım kredi kartım sağolsun otel ve restoran haracamalarımda 5% indirim de yapıyor zaten.

En çok beğendiğin ülke veya şehir hangisi ? Sebebi nedir?

Zor soru; Şimdi ne desem bilemedim. 9 ay Belçika’da yaşadığımdan olsa gerek sanırım Avrupa ülkeleri çekici gelmiyor. Nedense eski Sovyetler Birliği ülkeleri daha bir çekici geliyor. İlla bir yerler söyle derseniz; Gagavuzya, Belarus ve Minsk diyebilirim. Bir de Kopenhag ve Amsterdam’ı ekleyebiliriz.

Sende hayal kırıklığı yaşatan bir şehir oldu mu? Büyük beklentilerle gittiğin ama aradığını bulamadığın?

Brüksel. Tek kelime ve net. Bu kadar turistik anlamda şişirilmiş bir şehir dünya üzerinde azdır sanırım. İşin komiği de “blogger” lar yazmış olmak için bu şişirmeye devam etmeleri. “Gittim. Çok bir şey yok. Benim gibi vaktinizi harcamayın” demek zor olmasa gerek.

Gezilerin esnasında korktuğun durumlar oluyor mu? Ya da tedirgin olduğun bazı anlar?

En büyük korkum pasaportumun kaybolması veya ıslanması. Şükür ki hiç böyle bir tecrübe yaşamadım. Tedirgin olduğum anlardan biri Berlin’de günlük tren biletimi otelde unutup trende biletsiz yakalandığım andı sanırım. Biletim var ama 60€ ceza yazıldı. Sonrasında iptal ettirdim ama yok yere uğraşı olmuştu.

Gittiğin yerlerde mutlaka yaptığın işler, bir rutinin var mı yoksa spontane mi geziyorsun?

Gittiğim yere daha gitmeden aşağıdaki kalemlerin ödemelerini yapmış olarak gidiyorum.

  • Uçak biletleri
  • Kiralık Araç (varsa diyeyim. Genelde kiralamıyorum)
  • Otel
  • Şehirler arası geçişler (tren, otobüs vb.)

Buların haricinde gezi rotam cebimdedir ve şehrin görülesi gereken tüm yerleri en kısa rotadan yürüyerek veya toplu taşıma ile ulaşılacak şekilde planlıyorum. Zamanı en iyi şekilde kullanıp kalan günlerde şehirde aylak aylak gezip, yerlisi gibi markete gider, kahvemi içer ve hatta pazara bile giderim.

Konaklama konusunda sıkıntı yaşıyor musun? Bazı konaklama seçenekleri ucuz olmasından dolayı tam donanımlı değiller ve bu durumlarda kişisel bazı ihtiyaçlar problem olabiliyor.

Yukarıda da bahsettiğim gibi bazı standartların altına düşmüyorum. Lüks içinde bir seyahat değil tabi ama temiz yatak ve duş ikilisi olmazsa olmazımdır. Bu iyi bir hostelde de olabilir, kötü bir şehir otelinde de olabilir. Belki de Airbnb. Bu seviye altında seyahatte iyi dinlenemiyor insan. Haliyle gezi her geçen gün daha yorucu bir hal alıyor. Bana göre tadı kaçıyor.

Gezmek / tatil yapmak herkesin seveceği bişeydir ancak senin için farklı bir anlamı var mı?

Gezmek ve tatil yapmak bana göre farklı kavramlar. Tatil dediğin 5 yıldızlı bir otelde yediğin önünde yemediğin arkanda olduğu bir haftalık bir zaman dilimi. Gezmek ise tatil seviyesinde dinlenmenin pek de mümkün olmadığı ancak keşfedilen yeni yerlerin ve kütlerin verdiği haz ile yaşanan mutluluğun tarifidir. İnsan hayatında bence her ikisi de olmalı. Ruhunuz ne tarafa daha yatkınsa kaynalarınızı o tarafa daha fazla ayırırsınız. Ben resmi ve dini bayramlar hariç yılda 22 gün izin yapabilen bir beyaz yakalı olarak senede 5 bilemediniz 6 gün tatil yaparım. Kalanını gezmeye ayırdığımı söylememe gerek yok sanırım.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Gezginlerle Röportaj – Gezeneren

Takipçilere ya da ilk gezilerini yapacaklara vermek istediğin bir mesaj / tavsiye var mı?

Yol açık, yola çık vb. klişelerden ziyade;

 • Kesinlikle uyanık turist olsunlar. 1 pasaport, 1 kredi kartı ve az nakit fermuarlı bir mont cebi veya pantalon cebinde olsun.
 • Her türlü felaket için mutlaka az miktar parayı ayrı bir yerde saklasınlar.
 • Gezdikleri yerde insanlara tabiî ki güvensinler ama temkinli olsunlar.
 • Seyahat para değil cesaret ister. Her yer her bütçeyle gezilebilir. İlk defa yurtdışı planı varsa Ukrayna gibi Türk Lirası’nın nispeten değerli olduğu tek kimlikle gidilebilen bir ülke seçsinler. Yerel dili, yolu-izi bilmeden gezme deneyimi için ideal bir ülke bana göre.
 • Yurtiçi biz gezi olacaksa Otobüs veya uçak (hangisi ucuzsa) direk binip çıksınlar yola. Öğretmenevi gibi ucuz konaklama seçenekleri hemen hemen her şehirde mevcut.

Yazılarım: Milliyet Tatil

Instagram: @gezeneren

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir