Gezitopya Röportaj köşesine hoşgeldiniz. Bugün sizlerle 16 ülke ve 42 şehir gezen Elif (@elifinatlası) ile beraberiz. İş hayatıyla birlikte gezmeye başlayan Elif’in bu güzel röportajını gelin hep beraber okuyalım. Sizinde sorularınız varsa eğer yoruma bırakmayı unutmayınız. Keyifli okumalar.

Merhaba, öncelikle sizi tanımak isteriz. Bize kendinizden bahseder misiniz?

Merhabalar, ben Elif. İstanbul’da yaşıyorum. Beykent Üniversitesi MBA mezunuyum. Çalışma hayatım boyunca hep finans alanında çalıştım ve halende aynı iş kolunda devam ediyorum. 1 sene kadar Karadağ’da, 6 ay civarıda Kıbrıs’ta çalıştım. 2 senedir de gezip gördüğüm yerlere kendi dilimin döndüğü kadarı ile paylaşmaya çalışıyorum.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Peki gezme tutkusu nasıl başladı? Ne kadar süredir seyahat ediyorsunuz?

O yıla yakın süredir seyahat ediyorum. Yüksek lisan yaptığım dönemler arkadaşlarla Saraybosna’ya gitme planı yapmıştık ve benim ilk yurtdışı deneyiyim olacaktı. Gittikten sonra anladım ki nefes alabiliyorum. Dünyanın farklı yerlerinde insanlar farklı hayatlar yaşıyorlar. Güneş tek olsada her yerde farklı batıyor. Tüm bunlara olmanın değeri paha biçilemez.

Şu ana kadar kaç ülke / şehir gezdiniz? Bir sonraki gezi rotanız belli mi?

Sayısını tutmuyorum ama madem sordunuz bir hesaplayayım. 🙂 16 Ülke 42 şehir olmuş. Malum içinde bulunduğumuz bu günlerde plan yapmak oldukça zor ama ilk rota Norveç olacak gibi gözüküyor.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Gezi rotalarına karar verirken dikkat ettiğin noktalar var mıdır? Varsa nelerdir?

Genelde zaman ve maliyetleri göz önünde bulundurarak gezi rotalarımı belirliyorum. Burada en önemli unsur bütçeme uygun olması ana kriter.

Seyahatini genellikle hangi ulaşım aracıyla yapıyorsunuz? Seyahat ederken ailen ne tepki gösteriyor?

Ailem bu konuya artık alıştı. Soruları nereye gidiyorsun oluyor. 🙂 Seyahatlerimde zamanlamaya göre uçak, tren yada otobüs hepisini kullanıyorum. Avrupa’da bazen otobüs trenden daha uygun bie ulaşım aracı oluyor. Özellikle de gece olan seferleri tercih ediyorum ki konaklama için ekstradan bir ödeme yapmayayım.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Gezilerin bütçeni aşıyor musun? Ya da takipçiler gibi soralım ; Zengin misin? 🙂

Hahahaha bu soruyu o kadar çok alıyorum ki. Zengin misin? Ne iş yapıyorsun?  vb. Yukarıdaki sorularda cevap vermiştim tam zamanlı çalışıyorum, yani bütçem belli. Bütçemi aştığım durumlar olmadı şimdiye kadar, sadece son gezim olan İtalya seyahatimde ekstram durumlar yaşandığı için bütçe dışı harcamalar oluştu.

En çok beğendiğin ülke veya şehir hangisi ? Sebebi nedir?

Beni takip edenler bilirler Karadağ aşığıyım. Karadağ’da en beğendiğim şehir ise Kotor. Nedenine gelince sanki bulunduğu coğrafyanın en güzel yanları seçilerek ideal karışım yaratılmış: Venedik tarzı masalsı mimari, Balkan insanın sıcaklığı, Adriyatik Denizi’nin cazibesi ve İtalyan mutfağı. Eski şehir bölgesinde gezerken insan kendini tarih kitaplarının sayfalarında gezerken buluyor.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Sende hayal kırıklığı yaşatan bir şehir oldu mu? Büyük beklentilerle gittiğin ama aradığını bulamadığın?

Hiç hayal kırıklığı yaşatan bir yer olmadı.

Gezilerin esnasında korktuğun durumlar oluyor mu? Ya da tedirgin olduğun bazı anlar?

Korkmak doğru bir ifade mi olur ama Makedonya’da kiraladığım araçla giderken şiddetli bir yağmura yakaladım, Bulunduğum yer bir vadiydi ve gidiş geliş tek yöndü. 2 defa bariyerlere çarpmaktan döndüm. Tabi bunun bitmedi; dönüş sırasında araç ile yolda kaldım. 180 km ilk yolu 5 saatte gittim. Varacağım yer gelmek üzere ikende direksiyon kitlendi. Tanrım bir insanım başına aynı zaman diliminde bu kadar çok şey gelir mi derseniz evet benim başıma geldi…

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Gittiğin yerlerde mutlaka yaptığın işler, bir rutinin var mı yoksa spontane mi geziyorsun?

Tek rutinim amaçsızca sokaklarda yürümek oluyor. Bir yere yetişme telaşı olmadan. Bunun dışında mutlaka gitmeden gezilecek yerler listesi yaparım. Listenin tamamını görmeye çalışırım.

Konaklama konusunda sıkıntı yaşıyor musun? Bazı konaklama seçenekleri ucuz olmasından dolayı tam donanımlı değiller ve bu durumlarda kişisel bazı ihtiyaçlar problem olabiliyor.

Ucuz konaklama seçeneklerinin tabiki getirdiği bazı sıkıntılar olabiliyor. Genelde de bu sorun hep temizlik konusunda oluyor. Uzun bir geziye çıktıysam kendimi ödüllendirmek için gezinin son gününü genelde yine uygun fiyatlı bir otelde sonlandırım.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Gezmek / tatil yapmak herkesin seveceği bişeydir ancak senin için farklı bir anlamı var mı?

Tabi ki herkes gezmeyi sever. Bana ‘’dünyanın en güzel duygusu nedir ?” diye sorsanız, gezip-görmekten, seyahat etmekten, dünyayı gezmekten, bambaşka ülkelere kuş misali uçmaktan, yeni kültürleri-insanları-toplumları-yemekleri tatmaktan kısacası nefes almak olduğunu söylerdim. olduğunu bile bile sahi

Takipçilere ya da ilk gezilerini yapacaklara vermek istediğin bir mesaj / tavsiye var mı?

Seyahat etmek aslında sanıldığı kadarda yüksek maliyetli değil tabi ki maliyetleri düşürmek için konforu gözetmemek gerekiyor. Gezmeye bir yerden başlamak istiyorlarsa tavsiyem Balkan ülkeleri yada yada vizesiz gidebilecekleri ülkeler tercih edebilirler.

‘’Yaşa, seyahat et, maceraya atıl, şükret ve asla pişman olma’’

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir