Gezitopya Röportaj köşesine hoşgeldiniz. Bugün sizlere 6 ülke ve Türkiye’nin hemen hemen her şehrini gezen, Doktora öğrencisi, seyahat aşığı Burcu Buram Çolak (@burcuburamcolak) ile beraberiz. Bu keyifli röportajı gelin hep beraber okuyalım. Sizin de sorularınız varsa eğer yoruma yazmayı unutmayınız. Keyifli okumalar.

Merhaba, öncelikle sizi tanımak isteriz. Bize kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba. Ben Burcu Buram ÇOLAK, Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümünde doktora öğrencisiyim. Aktif olarak mimarlık yapıyorum. Mesleğim konusunda çok şanslıyım çünkü mimarlığa aşığım. Ankara’da yaşıyorum, yoğun bir çalışma hayatım var bu yüzden fırsat buldukça kendime aktivite olarak bol bol gezi düzenliyorum. İlgi alanlarım özellikle müzik ve marker art tarzı serbest eskizler yapmak. Ama beni bu hayatta en çok yenileyen şey ne derseniz yeni bir yer keşfetmek derim.

Peki gezme tutkusu nasıl başladı? Ne kadar süredir seyahat ediyorsunuz?

Gezme tutkum aslına şu zamanda başladı demek benim için doğru olmaz. Çünkü ailemden dolayı küçük yaşlardan beri çok fazla geziyorum ve bu zamanla bir hayat tarzına dönüştü. Ailemde gezmeyi çok sever, bu yüzden şartlar ne olursa olsun fırsat yaratıp kendilerine gezmek için zaman ayırırlar. Bu yüzden sanırım 7 yaşımdan beri seyahat ediyorum.

Şu ana kadar kaç ülke / şehir gezdiniz? Bir sonraki gezi rotanız belli mi?

Şehir olarak Türkiye’nin hemen hemen her şehrini gezdim diyebilirim. Ülke olarak Kıbrıs, Gürcistan, Kanada, Amerika, Irak, Almanya olmak üzere toplamda 6 ülke gezmiş bulunmaktayım. Bir sonraki rotam Corona Virüs biter bitmez Ukrayna sonrasında Makedonya olacak. Ve devamı gelecek.

Gezi rotalarına karar verirken dikkat ettiğin noktalar var mıdır? Varsa nelerdir?

Özellikle daha önceden gitmediğim yerlere gitmeye çalışıyorum ama bazen sürekli gittiğim yerlerde oluyor. Eğer o şehri sevmişsem orayı kesin tekrar ziyaret ediyorum. Ama özellikle yeni bir rota seçimi yapıyorsam o konumda tarihi gezilebilecek yerlerin sıklığı, doğa güzelliği ve yerel özellikleri ne bunlara bakıyorum. Çünkü plaj tatili yapmaktansa gezerek yeni yerler keşfetmek benim için çok daha çekici.

Seyahatini genellikle hangi ulaşım aracıyla yapıyorsunuz? Seyahat ederken ailen ne tepki gösteriyor?

Seyahatlerim genellikle uçak, otobüs ve gittiğim yere göre tren olabiliyor. Özel araçla seyahat ettiğim de oluyor ama eğer arkadaşlarımla gideceksem tercih ediyorum, genellikle tek başıma tercih etmiyorum. Seyahat yapmama ailem tepki göstermiyor çünkü bu duruma alıştılar. Onlarla yaptığım gibi arkadaşlarımla da çok seyahat yapıyorum.

Gezilerin bütçeni aşıyor musun? Ya da takipçiler gibi soralım ; Zengin misin?

Evet maalesef bazı gezilerde işin ucunu kaçırıp bütçemi aşıyorum. Kendimi kaptırıp bayağı harcama yaptığım oluyor bu yüzden döndüğümde toparlamaya uğraşıyorum. Bu durumu dengelemeye çalışıyorum kendimce bu kötü bir durum. Ama yaptığım harcamalardan dolayı pişmanlık duymuyorum seyahat ruhun yenilenmesi gibi bir şey aslında bu da temel bir ihtiyaç. Bence kesinlikle zengin değilim. İnsanlar genellikle çok gezenlerin çok zengin olduğunu düşünür ama yanılırlar. Gezmek için zengin olmaya gerek yok sizin için aslında hayat önceliğinizin ne olduğu ile alakalı bir durum bu.

En çok beğendiğin ülke veya şehir hangisi ? Sebebi nedir?

Aslında en çok beğendiğim şehir Vancouver’du. Ama bu durum Tbilisi görünce değişti. Çünkü Tbilisi hem mimari yapısıyla, hem insanıyla, şehrin içerisine serpiştirilmiş yerel özelliklerini yansıtan detaylarıyla çok sıcak bir şehir. Şehir adeta mutluluk veren bir şarkı ezgisi gibi. Tekrar gitmeyi istediğim bir şehir.

Sende hayal kırıklığı yaşatan bir şehir oldu mu? Büyük beklentilerle gittiğin ama aradığını bulamadığın?

Bende hayal kırıklığı yaratan bir şehir yok nedeni gitmeden önce gideceğim yeri iyice araştırırım. Orada nelerin olduğu, en çok neyin meşhur olduğuna bakarım. Bu yüzden beğenmediğim şehirlerde oldu ama ne ile karşılaşacağımı bildiğim için hayal kırıklığı yaşatmadı.

Gezilerin esnasında korktuğun durumlar oluyor mu? Ya da tedirgin olduğun bazı anlar?

Geziler esnasında tedirgin olduğum anlar genellikle kaybolduğum anlar oluyor. Bu anlarda kesin yanımda en az bir arkadaşım olduğu için çok da korkmuyorum. Ama bu kaybolma ve tam konumu bulamama olayını yurt dışında çok fazla yaşıyorum. Bazen konum asla doğru yeri göstermiyor. Bu yüzden artık tekrar bu durumu yaşadığımda bu başıma gelmişti şöyle halletmiştik deyip pratik çözümler üretebiliyorum.

Gittiğin yerlerde mutlaka yaptığın işler, bir rutinin var mı yoksa spontane mi geziyorsun?

Gittiğim yerde öncelikle oranın meşhur yemeği ne ise yerim. En önemli tarihi gezilmesi gereken yerleri araştırıp hepsini yetiştirebildiğim kadar gezerim. Doğal görülmesi gerek bir yeri varsa oraya kesinlikle giderim. Oraya ait hatıra niteliğinde yakınlarıma hediyeler alırım. Bazen kendime de hatıra bırakmak için bir şeyler aldığım oluyor. Sokaklarını yürüyerek gezmek benim için vazgeçilmez. Bir kenti ancak yürüyerek sokaklarını gerçekten hissedebilirsiniz. Ama tüm bunları yaparken belirli bir sıraya koymam. Ne yapacağım bellidir ama bir sırası yoktur. O anki moduma göre sıralama kendiliğinden oluşuyor zaten.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Gezginlerle Röportaj – Burcu Buram Çolak

Konaklama konusunda sıkıntı yaşıyor musun? Bazı konaklama seçenekleri ucuz olmasından dolayı tam donanımlı değiller ve bu durumlarda kişisel bazı ihtiyaçlar problem olabiliyor.

Kişisel ihtiyaçlarımı yanımda götürüyorum bunun nedeni konaklamanın nasıl olduğuyla alakalı değil. Bana lazım olabilecek her şeyi mini boylarda atarım valizime çünkü kaldığım yer ne kadar iyi olursa olsun bana verdiği şampuan vs. gibi şeylerin çok da kaliteli olduğunu düşünmüyorum. Konaklama konusunda benim için banyo, oda temizliği çok önemli. Bu kriterler doğrultusunda seçimimi yapıyorum. Bu zamana kadar sıkıntı yaşadığım olmadı. Kalacağım yer o anki bütçeme göre değişiyor. Lüks bir yer veya ortalama bir yer de olabiliyor bütçeme göre.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Burcu Buram Çolak

Gezmek / tatil yapmak herkesin seveceği bişeydir ancak senin için farklı bir anlamı var mı?

Beni tanıyanlar çok enerjik bir yapım olduğunu bilirler. Zaten yaşadığın kentte uzun süre durmak bana göre değil. Bu bunalmak değil aslında. İnsanız sonuçta hareketli varlıklarız. Hareket etmek yeni yerler görmek yeni insanlar tanımak ruhu yenileyen şeyler. Ben her seyahatim sonrasında kendimi sıfırlanmış yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Her şeyden uzaklaşıp derin bir nefes aldığımı hissediyorum. Anı biriktirmek inanılmaz değerli bir şey. Bunu yaş aldıkça daha iyi anlıyorum. O yüzden daha görülecek bir sürü şehir, biriktirilecek bir sürü anı var.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Gezginlerle Röportaj – Burcu Buram Çolak

Takipçilere ya da ilk gezilerini yapacaklara vermek istediğin bir mesaj / tavsiye var mı?

İlk gezinizi yapacaksanız bence bu öncelikle bulunduğunuz konuma yakın bir şehir olsun. Yakın bir konum seçin ama ilginizi çekebilecek bir özelliği görülecek bir yeri olsun. Yakın seçin dememdeki amacım yakından başlayıp büyüyün daha da uzaklara gidin sonrasında. Çünkü çok uzak bir ülkeyle başlarsanız kendi yanı başınızdaki güzellikleri görmemiş olursunuz. İlk geziniz kısa süreli olabilir bu sizi geziye alıştırmak için ilk adım olur. Sizi heyecanlandıracak yeni bir şeyler bulmaya çalışın. Gideceğiniz yeri önceden araştırın, kendinize basit bir plan yapın gittiğinizde neler yapacağınızla alakalı. Ama bu plana harfiyen uyacağım diye de kendinizi kasmayın. Seyahatinizin tadını çıkarın, bol bol gülün, güzel seyahat anıları biriktirmek için ilk adımınızı atmış olun.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir