Gezitopya Röportaj köşesine hoşgeldiniz. Bugun sizlerle kendi hayallerini gerçekleştirmek için işinden istifa eden ve dünya turuna çıkan Gökçe (@benvedunya) ile beraberiz. Gelin bu güzel macera dolu röportajı beraber okuyalım. Sizin de sorularınız varsa eğer yoruma bırakmayı unutmayınız. Şimdiden keyifli okumalar.

Merhaba, öncelikle sizi tanımak isteriz. Bize kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba ben Gökçe. 7 Mayıs 2019’da 20 yıllık kurumsal hayatımı terk ettim. 9 ay yogik yaşamı deneyimledim ve Yoga öğretmenliği yaptım. Şimdi ise hayallerimi gerçekleştirmek için Yoga matım, sırt çantam ve yollardayız.

Peki gezme tutkusu nasıl başladı? Ne kadar süredir seyahat ediyorsunuz?

Ben kendimi bildim bileli dünyayı gezeceğim derdim. Piyango sana çıksa naparsın derlerdi; ev alır gerisiyle de dünyayı gezerim derdim. Cevabım hep aynıydı. Ancak bu düzenin içinde ben bu hayalimi unutmuşum. Yoga’yla kendime doğru çıktığım yolculuk bana hayalimi tekrar hatırlattı.  İyi ki.
14 Ocak 2020’de Sri Lanka ile yolculuğum başladı. Şimdi Filipinler’de bir adadayım.Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Şu ana kadar kaç ülke / şehir gezdiniz? Bir sonraki gezi rotanız belli mi?

Çalışırken de her bulduğum fırsatta yeni yerler görmeye giderdim. Daha çok Avrupa ülkelerini gezdim. Kaç ülke hiç saymadım sadece yaşadım.  Şu anda Asya turumu tamamlamayı umuyorum.  Corona virüsü nedeniyle şu anda tura devam edemiyorum. 1 aydır Filipinler’in bir adasındayım. Burda daha ne kadar kalacağım hiç belli değil. Ama mutluyum. Çünkü olan her şey olması gerektiği için oluyor. Şu anda yol bana dur dedi ben de duruyorum.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Gezi rotalarına karar verirken dikkat ettiğin noktalar var mıdır? Varsa nelerdir?

Ne rota hazırlıyorum ne de bir şeye dikkat ediyorum. Kalbim nereye gitmek, nereyi görmek istiyorsa oraya gidiyorum. 3 gün sonrasında ne yapacağımı bilmeden yolculuk yapıyorum.

Seyahatini genellikle hangi ulaşım aracıyla yapıyorsunuz? Seyahat ederken ailen ne tepki gösteriyor?

Uçakla gidiyorum. Ancak yeni bir ülkedeysem mutlaka oranın yerel ulaşım araçlarını kullanıyorum.  Otobüs, tuk tuk gibi. Ailem artık beni kendi halime bıraktı baktılar bu kız yerinde durmayacak salalım gitsin dediler.
Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Gezilerin bütçeni aşıyor musun? Ya da takipçiler gibi soralım ; Zengin misin? 🙂

Ahahha hayır zengin değilim. İşten ayrılırken tazminat aldım. Birikimim de vardı. Bunca yıl sevmediğim, ait olmadığım yerlerde çalıştıysam ordan kazandığım parayı da hayallerim için harcamalıyım dedim ve düştüm yollara.

En çok beğendiğin ülke veya şehir hangisi ? Sebebi nedir?

Önceden olsa İtalya derdim ancak şimdi favorim Filipinler. Filipinler’e aşık oldum. Havası, denizi, tropikal ağaçları, meyveleri ve insanları. Ama bakalım tabi daha göreceğim bir çok ülke var. A nerdeyse unutuyordum Roma. Roma efsane bir şehir, sokaklarında gezerken hissettiklerim inanılmazdı.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Sende hayal kırıklığı yaşatan bir şehir oldu mu? Büyük beklentilerle gittiğin ama aradığını bulamadığın?

Hayır olmadı çünkü ben bir şey aramadım hiç gittiğim yerlerden. Ancak şunu söyleyebilirim yıllar önce Tayland’a ilk gittiğimde çok sevmiştim ancak şimdi eski halinden eser kalmamış. Çok değişmiş.

Gezilerin esnasında korktuğun durumlar oluyor mu? Ya da tedirgin olduğun bazı anlar?

Hosteller. Bazen öyle ilginç hostellerle karşılaşıyorum ki ben burda nasıl uyuyacağım şimdi diyorum. Ya da hava karardığında kalabalık olmayan caddeler bazen beni ürkütüyor çünkü bilmiyorum nasıl bir semtte olduğumu. Böyle bunun dışında pek korku yok sanırım.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Gittiğin yerlerde mutlaka yaptığın işler, bir rutinin var mı yoksa spontane mi geziyorsun?

Yoga. Bedenim her sabah 5.30’da uyanır benim. Doğal uyanma saatim bu saat kullanmıyorum uzun zamandır. Bazen 2 bazen 3 saat fitness antremanı, yoga ve meditasyon yapıyorum. Kalacağım yerleri de bunu yapabileceğim alanı olup olmamasına göre seçiyorum. Bu benim vazgeçilmezim.

Konaklama konusunda sıkıntı yaşıyor musun? Bazı konaklama seçenekleri ucuz olmasından dolayı tam donanımlı değiller ve bu durumlarda kişisel bazı ihtiyaçlar problem olabiliyor.

Hem de nasıl. Bazı yerlerde sabun yok mesela. Sabun olmadan nasıl ellerini temizliyorlar şaşırıyorum.
Bazen yataklar aman tanrım nasıl yatar burda insan dediğim oluyor. İlk zamanlarda ne yapıyorum ben böyle, ne işim var bu yerlerde diye ağlardım. Şimdi alıştım  çünkü gördüğüm yerler, yaşadığım deneyimler nerde uyuduğumun önemini kaybettiriyor.
Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Gezmek / tatil yapmak herkesin seveceği bişeydir ancak senin için farklı bir anlamı var mı?

Benim için bir tutku. Her yeni bir yer gördüğümde içim coşku ile doluyor. Yaşadığım hissel mutluluğu kelimelerle anlatmam çok zor. Kendimi buluyorum sanki. Ben tatilci tatili yapmayı hiç sevmedim. Kamp yaptım; karavanda yaşadım; şimdi de yollarda yaşıyorum. Amacım tatil değil; yeni deneyimlerin tadına bakmak.

Takipçilere ya da ilk gezilerini yapacaklara vermek istediğin bir mesaj / tavsiye var mı?

Eğer gerçekten yola çıkmak hayaliniz ise sadece yola çıkın. Şimdi çıkamıyorsanız plan yapın ve ona göre yaşayın. Mesela ben son 2 yılımı bu geziye endeksli yaşadım. Alışverişi bıraktım; yeni hiç bir şey almadım. Restoranlara, cafelere gitmeyi bıraktım. Paramı hep biriktirdim. Şimdi bir ayakkabı ya da elbiseye vereceğim parayla yepyeni bir ülkede tatil yapıyorum. Böyle bakın olaya. Keşke ben de gidebilsemleri bırakın planlayın. Ben 2 yıl bekledim. Ben yaptım; sen de yaparsın; herkes yapabilir. Sadece inan ve kalbini dinle. Kalp her zaman doğru yolu gösterecektir.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

1
Bir yorum bırak

avatar
1 Konulu yorumlar
0 Yorum cevapları
1 Takipçiler
 
En çok tepki alan yorumlar
En sıcak tartışmalar
1 Yorum yazarları
Fatoş En yeni yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Fatoş
Ziyaretçi
Fatoş

Tekamül sürecimin bir bölümünde yol arkadaşım instagram kullanıcı adıninin çağrıştırdığı gibi bir dünya kadın. Hikayeye verilmiş bir cevap ile unutulmamış yeşil kaplı defter bende unutmuyorum, unutmayacağım? Gezi haberini ilk okuduğumda Carlos dan nasıl ayrılacak olmuştu ilk düşüncem ders sırasında bile sınıf kapısında onu bekleyen Canından… Niyet ne kadar önemli bir kez daha bunu fark ettim roportajini okurken… Hikâyelerinle seninle gezmek samimiyeti hissetmek çok keyifli… Yolun açık yolculuğun daim olsun. Seni seviyorum sevgili gezgin bi dünya kadın ??