Manavgat’ta gezilmeye değer 10 yer

Manavgat, Antalya’nın en gözde ilçelerinden Manavgat Nehri’nin iki yakasında kurulmuş birbirinden gizemli yeşile ve maviye doyacağınız doğası ,upuzun sahil şehitleri, temiz havası, antik çağlar’dan günümüze kadar uzanan köklü tarihi ile sizleri bekliyor. Şimdi gelin bu muhteşem yerleri birlikte keşfedelim. Hafta sonunuzu değerlendirmek için bir çok aktivitelerden, Kamp yaparak denizin ve güneşin keyfini çıkarabileceğiniz, antik kentleriyle  tarihte kısa bir yolculuk yapabileceğiniz, göllerinden, şelalelerine sizi her fırsatta şaşırtacak doğal güzellikleriyle Manavgat’da gezilecek yerler listesi gittikçe uzuyor.

Manavgat’da gezilecek yerler listesi

Manavgat şelalesi

Manavgat şelalesi

Ülkemizdeki en önemli ve en güzel şelalelerden olan Manavgat Şelalesi, Manavgat nehri üzerinde konumlanmış ve nehir sularının 3,4 metrelik bir falezden düşmesiyle meydana gelir. Şelale ilçe merkezine 3 kilometre Antalya merkezine 72 kilometre mesafededir. Kent gürültüsünden uzaklaşıp hafta sonu zaman geçirmek isteyenler için şelale çevresinde birçok piknik alanları sunuluyor.

Manavgat Nehri

Manavgat Nehri

Pek çok güzelliği besleyen Manavgat Nehri dünyanın en uzun yeraltı akarsularından ve tek kaynaktan beslenen su miktarıyla sayılı akarsular arasındadır. Toroslar’dan doğarak Akdeniz’e dökülmektedir. Nehrin, mineraller açısından zengin, turkuaz yeşili, temiz sularında veya dilerseniz de  küçük bir tekne turu ile çevreyi keşfedebilirsiniz.

Side Antik Kenti

Side antik kent

Eski tarihte Pamfilya Bölgesinin En önemli kendilerinden biri olan Side Antik Kenti’nde Lidyalılardan, Romalılara, Yunanlardan Bizanslara kadar tarih boyunca bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Tarihi dokulara ilgi duyuyorsanız farklı egemenliklerini hüküm sürdüğü Side Kumsalının hemen yanı başında yer alan tarihi kalıntıları barındıran ve buram buram tarih kokan akşam güneşinin denizi adeta kırmızıya boyadığı bu muhteşem kente kesinlikle uğramalısınız. Efes Antik Kent yazısı içim lütfen tıklayınız..

Apollon Tapınağı

İsmine ışık, güzellik ve sanat tanrısı olarak hafızalarımıza kazanmış Side Kenti’nin baş tanrılarından olan ”Apollon’’dan alır. Tarihi M.S 150 yıllarına dayanan dünyaca ünlü görülmeye değer bir mirastır.

Side Anfi Tiyatrosu

Side anfi tiyatrosu

Manavgat’ta en dikkat çekici lokasyonlardan biri olan Side Anfi Tiyatrosu süslemelerindeki detaylar, heykelleri mimarisi ile gezerken sizi bir anda binlerce yıl öncesine yolculuğa çıkarıyormuş gibi hissettirecek ve eşsiz tarihi dokularıyla sizi büyüleyecektir. Aspendos Antik Kenti yazısı için lütfen tıklayınız..

Köprülü Kanyon Milli Park

Köprülü Kanyon Milli Park

Doğal güzelliklerinin yanı sıra su sporlarının vazgeçilmez adreslerinden biri olan Köprülü Kanyonda Antik ve tarihi kalıntılarını da bir arada görme şansına da sahip olacaksınız. Milli park içerisinde doğal alanlarında yaşayan canlıları görebilir kanyon boyunca bulunan tesislerde yeme içme ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Aynı zamanda kanyon etrafına çadırlarınızı kurarak doğa harikasının tadını çıkarabilirsiniz.

Tazı Kanyonu

Tazı kanyonu; Bilgelik vadisi olarak da bilinen kanyon, boynuz şeklinde uzanan iki dağ arasındaki köprülü çayın nefes kesen manzarasını ayaklar altına sermektedir. Etrafı kayalıklarla çevrili olan bu nefes kesen manzarayı görebilmek için önce daha yolunu aşmanız gerek. Daha yolu boyunca toprak yollardan geçerek yeşile , temiz havaya doyacağınız Selvi, Sedir, Toros gibi ağaçların arasında güzel bir yolculuk edeceksiniz. Kanyonun etrafında tesis bulunmamaktadır ama oradaki köylülerin satış yaptığı küçük yerler var. Kamp yapmak için biraz tenha ve ışıklandırması olmadığı için karanlık yüzden gerekli ekipmanlar ile kamp yapabilirsiniz.

Titreyengöl

Titreyengöl

Doğası ve adı ile dikkatleri üzerine çeken bu gölün suyu oldukça durgundur ki en sakin havalarda bile titriyor gibi görünür adını da bu özelliğinden almıştır.
Titreyengöl sadece bu özelliğiyle değil doğası sakin çevresiyle huzurlu bir alana sahip olduğu içinde oldukça ilgi görmektedir. Ayrıca göl çevresinde bir çok kafe ve yürüyüş alanları bulabilirsiniz.

Boğaz Plaj

Boğaz Plaj

Irmağın denizle buluştuğu o muhteşem yer. Öyle düşününki bir tarafınızda turkuaz rengi ile Manavgat Irmağı bir tarafınızda masmavi rengi ile deniz. Sakin, kalabalıktan uzak tatil geçirmek isteyenlerin gözdesi olan bu plaj güneşin batışı ile her yerin kızıla boyanması ile de ün kazanmıştır.

Side Müzesi

Side Müzesi

Side Antik Kenti agorasının hamamı olarak kullanılan Side Müzesi 1960 yılında restore edilerek şuan ki halini almıştır. Müzede Helenistik ve Bizans dönemine ait yazıtlar, silah kabartmaları , Roma çağına ait heykeller , portreler sergilemektedir. Manavgat’a gelmişken gezinize muhakkak ekleyin.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

1
Bir yorum bırak

avatar
1 Konulu yorumlar
0 Yorum cevapları
1 Takipçiler
 
En çok tepki alan yorumlar
En sıcak tartışmalar
1 Yorum yazarları
Mesude Madanoğlu En yeni yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Mesude Madanoğlu
Ziyaretçi
Mesude Madanoğlu

????