Sizler için Dünyanın en uzun ülkelerini araştırdık ve Dünyadaki yüzölçümü olarak en uzun 10 ülkeyi çıkardık.

Dünyanın en büyük ülkeleri

Rusya’dan geçen Trans-Sibirya demiryolu, dünyanın en uzun demiryolu hattıdır.

Cape Horn’dan Kuzey Kutup Dairesi’ne kadar dünyanın en büyük ülkeleri, gezegendeki çeşitli coğrafya, iklim ve vahşi yaşamın güzel bir görüntüsünü sunmaktadır. Toplu olarak, dünyanın en büyük ülkeleri yağmur ormanları ve tundra, dağlar ve vadiler, kıyı şeridi ve çöl içermekte.

Bu şekilde en büyük ulusları ülkeleri keşfediyoruz, beş farklı kıtayı, dünyanın en muhteşem coğrafyasını ve akla gelebilecek her türlü iklimi ziyaret ediyoruz.

Heyecan verici bir şekilde, her zaman değişiyor: tarih, yüzyıllar geçtikçe jeopolitik sınırların dramatik bir şekilde değiştiğini gösterdi. Önümüzdeki yıllarda, hangi ülkelerin dünyanın en büyüğü olacağını kim söyleyecek?

Tüm dünyadaki tüm toprakların % 11.5’i sadece bir ülke tarafından talep edildiğinde, onuncu en büyük ülkenin (Cezayir) yedi kez en büyük (Rusya) içine sığabileceğini öğrenmek şaşırtıcı değildir. Dünyanın en büyük 10 ülkesi bir araya getirildiğinde, dünyanın 149 milyon kilometrekarelik arazisinin %49’unu kapsamaktadır.

Rusya

Rusya’nın 17,1 milyon kilometrekarelik alanı kolayca dünyanın en büyük alanı haline getiriyor. Aslında, Rusya kapalı lop olsaydı 7 milyon kilometre kare, hala büyük olurdu ve lopped-off bölüm genel yedinci rütbe ediyorum! Dünya toprak kütlesinin %11’ine eşdeğerdir.

Çin gibi, Rusya da 14 farklı ülkeyi sınırlar. Çin’in aksine, Rusya’nın hiçbiri tropik değildir, ancak Güney Rusya’nın çoğunda nemli yazlar hüküm sürmektedir. Dünyanın en büyük karasal biyomu olan Tayga, Doğu Kanada’dan Kuzey Rusya’nın büyük çoğunluğu boyunca uzanıyor. Rusya’nın donmuş ormanları ve tundralarının altında büyük petrol rezervleri var; ancak, onu çıkarmanın masrafı ve zorluğu nedeniyle, Rusya’nın petrol zenginliğinin çoğu kullanılmamış durumda.

Dünyanın en büyük ülkeleri

Dünyanın en büyük 10 şehri için lütfen tıklayınız.

Kanada

Kanada’nın 9.984 milyon kilometrekare, onu Batı yarımküre’deki en büyük ülke haline getirmektedir ve 202.080 kilometrelik kıyı şeridi, diğer uluslardan daha uzun bir kıyı şeridine sahip olduğu anlamına geliyor. Kilometrekare başına 4 kişilik bir nüfus yoğunluğu ile, bu, Kanada’nın 35 milyon insanının her birinin kendileri için 61 dönümlük olabileceği anlamına gelir.

Kuzey Kutbu ve Amerika Birleşik Devletleri arasında yer alan Kanada’nın büyük donmuş tundrası Kuzey Kutbu Dairesi’ne uzanmakta. ABD’ye benzer bölünmüş; ülkenin Batı yarısında, Kayalık dağlar kuzeyden güneye koşmak, ve prairies büyük tahıl ve kanola büyüyen alanlar sağlamak. Doğu Kanada ülkenin geleneksel kalbidir, Toronto ile, Montreal, ve Ottawa ulusal başkenti, tüm doğuda bulunan.

Dünyanın en büyük ülkeleri

 

Birleşik Krallık

Amerika Birleşik Devletleri, Çin’den az da olsa büyük ama Kanada’dan biraz daha küçük, 9.83 milyon kilometre kare kaplar. Topraklarını hesaba katarsanız, Çin’den sonra en büyük 4. ülke olduğunu söyleyebiliriz. Güneyde Meksika ile sınırlanmıştır, ve kuzeyde Kanada, Amerika Birleşik Devletleri coğrafya ve yaban hayatı çeşitli bir dizi ev sahipliği yapmaktadır.

İki Kuzey ve Güney özellikleri üç ayrı parçaya ulus bölünmüş. Batı Rocky Dağları, Pasifik Devletleri yıl boyunca ılıman hava ve Kaliforniya kıyıları boyunca plaj uzun expanses için bilinir. Rockies ve Mississippi Nehri arasında sandviç, great plains Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en verimli büyüyen alanlarından biri vererek, Kanada’dan Meksika’ya uzanır. Son olarak, Mississippi’nin doğusundaki ulusun üçüncüsü, Amerika’nın endüstriyel ve ekonomik merkezidir ve büyük şehirler Doğu sahiline yayılmıştır.

Dünyanın en büyük ülkeleri

Çin Halk Cumhuriyeti

Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada her biri Dünya yüzeyinin yüzde yedisinin hemen altında yer alıyor. Bu üçten, 9.6 milyon kilometrekarelik bir değere sahip olduğunuza bağlı olarak Çin en küçüğüdür. Ancak bu rakam tartışmalı bölgeler dahil değildir. Sadece arazi alanı açısından aslında sadece Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada su eklerseniz daha fazla alana sahip dünyanın 2. en büyük ülkesidir. Batıda Afganistan, kuzeyde Rusya ve güneyde Vietnam da dahil olmak üzere 14 farklı ülke ile bir sınır paylaşmaktadır. Tamamen Asya’nın en büyük ülkesidir.

İklimi ve insanları önemli ölçüde değişir. Kuzeyde, sıcaklıklar subarktik seviyelere düşer, ulusun merkezi dünyanın en büyük 4. Çölü olan Gobi’yi tutar ve Güney sıcaklıklarında düzenli olarak tropikal seviyelere ulaşır. 1.35 milyardan fazla vatandaşla Çin, 56 tanınmış etnik gruba ev sahipliği yapıyor, dünyanın en büyük 18. Müslüman nüfusuna, 19. en büyük Hıristiyan nüfusuna sahip ve 1000 kişi başına 1.9 doktorla Çin, Katar’ın tüm nüfusundan daha fazla doktora sahip.

Dünyanın en büyük ülkeleri

Brezilya

Güney Amerika’daki en büyük ülke konumunda olan Brezilya 8.51 milyon kilometrekareden fazla olana sahiptir. Dünyanın en büyük yağmur ormanları Amazon’un çoğuna ev sahipliği yapıyor. Amazon o kadar yoğun ve geniş ki, kaşifler ve bilim adamları, dış dünyayla hiç temas kurmamış insan uygarlıklarını buldular.

Brezilya ayrıca doğu tarafında yaklaşık 8.000 km uzanan uzun bir Atlantik kıyı şeridine sahiptir. Rio de Janeiro ve Sao Paulo dahil olmak üzere büyük şehirlerinin çoğu, kıyı şeridine yakın xisto.

Avustralya

Avustralya ve Hindistan arasındaki yaklaşık 4.4 milyon kilometrekarelik fark vardır.  Avustralya, yaklaşık 7.69 milyon kilometre kare, Hindistan’ın iki katından fazla. Okyanusya’nın en büyük ülkesi. Teknik olarak o kadar büyük ki, bir ada olarak bile nitelendirilmiyor, kıtasal bir kara kütlesi. Nüfusunun büyük çoğunluğu batıda doğuda Sidney ve Perth gibi kıyı şehirlerde yaşayan, ve iyi bir nedeni ile: Avustralya Outback dünyanın en kurak ve en sıcak bölgelerinden biridir. Aşırı iklim ve coğrafya ile birlikte, Avustralya muhteşem ve genellikle ölümcül yaban hayatı ile bilinmekte.

Dünyanın en büyük ülkeleri

Hindistan

Hindistan’ın sınırları geçtiğimiz yüzyılda birkaç kez değişti ve hatta hala Hindistan, Keşmir’in Kuzey bölgesinin (Pakistan ile tartışmalı bir bölge) tamamen Hint kontrolü altında olduğunu iddia edilmekte. Olduğu gibi, Keşmir olmadan, Hindistan’ın toprakları 3.29 milyon kilometre kareye uzanmaktadır.

Çin, Afganistan, Myanmar, Butan, Pakistan, Bangladeş ve Nepal’in her biri Hindistan ile bir sınır paylaşıyor ve coğrafyası görkemli Himalaya Dağlarından Güney Yarımadası’nın tropikal kıyılarına kadar uzanıyor. Jeolojik olarak, Hindistan kendi alt kıtasında bulunur ve jeolojik çalışmalar, bu ulusun ve yakın komşularının bir zamanlar Asya’dan bir denizle ayrıldığını göstermektedir.

Dünyanın en büyük ülkeleri

Arjantin

Arjantin, dünyanın 32. en kalabalık ülkesi, dünyanın sekizinci en büyük ve bölgeye göre dünyanın en büyük İspanyolca konuşan ülkesidir. Onun 2.78 milyon kilometre kare dünyanın en çeşitli coğrafya ve iklimini içermektedir.

Kuzeydeki bataklık, tropik koşullar, güneydeki buzul bölgelerinin donmasına yol açar. Gezegendeki en muhteşem ve tehlikeli yerlerden biri olan Patagonya, batıdaki Güney and dağlarından Doğudaki Atlantik Okyanusu’na uzanıyor. Cape Horn olarak bilinen Arjantin’in güney ucu, dünyanın en fırtınalı yerlerinden biridir.

Dünyanın en büyük ülkeleri

Kazakistan

Kazakistan’ın 2.72 milyon kilometrekare geniş ovalar ve yaylalar üzerinde uzanmakta. Yılın çoğu için serin ve kuru, ancak oldukça çöl olmayan bir iklim hüküm sürmektedir. Kazakistanlılar yıl boyunca çok çeşitli sıcaklıklar yaşarlar, ancak Kazakistan’da Kuzey komşusu Rusya’nın bazı bölgelerinde olduğu gibi soğuk olmaz.

XX. yüzyılın çoğunda dünyanın en büyük ülkesi olan SSCB’nin bir parçası olan Kazakistan’ın şu anki ana şöhret iddiası, dünyanın en büyük kara ülkesi ve en iyi 10’daki tek kara ülkesi statüsüdür.

Dünyanın en büyük ülkeleri

Cezayir

Cezayir, 2.38 milyon kilometrekarelik alanda, dünyanın en büyük onuncu ülkesi ve ilk 10’daki tek Afrika ülkesidir.

Kuzey Afrika’da yer alan Cezayir, 998 km uzunluğunda bir Akdeniz sahil şeridine sahiptir. Ülkenin yüzde 90’ı çöldür ve çöl bölgelerinin çoğu oldukça yüksektir. Tell Atlas sıradağları ülkenin Kuzey sınırı boyunca uzanırken, iç kısmı deniz seviyesinden yüzlerce metre yükseklikte, Sahra Çölü’nün Cezayir bölümünü içeriyor. Büyük Cezayir Sahra, ülkenin güneyine kadar Nijer ve Mali ile sınırlarını aşıyor.

Dünyanın en büyük ülkeleri

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir