Tokyo, Delhi ve Şanghay, dünyanın en kalabalık kentsel alanları arasında bulunmaktadır. Büyük nüfuslar daha iyi ekonomik fırsatlardan, modern altyapıdan ve diğer olanaklardan yararlanmak için şehirlere yerleştikçe şehir merkezleri dünya çapında çoğalmaktadır. Asya şehirleri özellikle olağanüstü bir büyüme kaydettmiştir ve en büyük şehirlerin çoğu şu anda Şangay, Pekin, Dakka, Tokyo, Delhi, Mumbai, Karaçi ve Guangzhou gibi kıtada yer almaktadır. Burada sağlanan veriler, 2020 BM dünya şehirleri raporuna dayanan Birleşmiş Milletler 2018 nüfus Projeksiyonlarından gelmektedir. Bu araştırma kapsamlı veri anlayışları sağlar ve Birleşmiş Milletler ekonomik ve Sosyal İşler Bölümü, nüfus Bölümü tarafından derlenmiştir.

Bir şehri tanımlamak söz konusu olduğunda, BM Dünya şehirleri Raporuna göre üç temel yöntem uygulanmaktadır. Bunlar şehir mülkleri, Metropol alanları ve kentsel aglomerasyonları içerir. Bu tanımların her biri için nüfus ölçümleri, tutarsız arazi alanlarını kapsadığı için çok farklı olabilmektedir.

Öte yandan Metropol alanlar, bölgenin işgücü piyasasına daha fazla odaklanmaktadır. Bu nedenle, bu veri noktası yerel yönetimin önizlemesi altındaki alanı içerir, ancak aynı zamanda bitişik olarak var olan küçük toplulukları da dikkate alır. Kısacası, bu sayı şehrin kendisini içerir ve bu alanlarda yaşayan birçok insan iş için şehre taşıt olduğundan banliyöleri var.

Son olarak, kentsel aglomerasyonlar en geniş tanımlanmış sınırlara sahiptir. Bu tür bir şehir, “kentsel”olarak kabul edilen şeyle tanımlanır. Bununla birlikte, bu kelimenin anlamı sürekli gelişmektedir ve dünya çapında farklılık göstermektedir. Politik sınırlar, ekonomi, minimum nüfus büyüklüğü, altyapı veya nüfus yoğunluğu gibi bir dizi özelliğe bağlı olabilir.

Birleşmiş Milletler, 2018 raporunda dünyanın en büyük şehirleri için en doğru nüfus tahminlerini sağlamaya çalışmıştır. Bu nedenle, bu tanımların her birini farklı alanlar için kullanmak zorunda kaldılar. Bunu göz önünde bulundurarak, Pekin kentsel bir yığılma olarak kabul edilir ve Şangay uygun bir şehir olarak kaydetti rağmen bu liste öncelikle Metropol alanları tarafından tanımlanan şehirlerden oluşmaktadır.

10. Osaka, Japonya – Nufüsü: 19,281,000

Osaka, kentsel nüfusa göre Japonya’nın en büyük ikinci şehir olarak seçilmiştir. Okyanus kenarında doğal konumu sayesinde, Osaka hem yerli hem de uluslararası gezginler arasında favori şehirdir. Civardaki diğer turistik yerler: Universal Studios Japan. Bir zamanlar büyük bir ekonomik hotspot olan Osaka’nın rolü, bir finansal merkez olmak için daha fazla geçiş yaptı.

Dünyanın en büyük 10 şehri

Osaka – Japonya

9. Dhaka, Bangladeş – Nüfusu: 19,578,000

Dhaka olarak bilinen şehir, XVII. yüzyıldan beri önemli bir ticaret merkezi olmuştur ve 1971’de yeni bağımsız Bangladeş’in başkenti olmadan önce birkaç imparatorluğun ve ülkenin başkenti olmuştur. 19.6 milyon nüfuslu bir nüfusa sahip olan Bangladeş’in en büyük şehri ve Güney Asya’nın en büyük şehirlerinden biridir. Şehrin nüfusu XXI. yüzyılda bir Megacity olarak ortaya çıkan son birkaç yılda muazzam bir şekilde büyümüştür. Bölgenin en büyük mali, politik ve kültürel merkezidir.

Dünyanın en büyük 10 şehri

Dhaka – Bangladeş

8. Beijing, Çin Halk Cumhuriyeti – Nüfusu: 19,618,000

Pekin, Çin’in başkentidir. Ülkenin Kuzey ve orta bölgesindeki Kuzey Çin ovasında yer almaktadır. Şehir, ayrıca Pekin denilen, XX. yüzyılda yabancı işgal yanı sıra iç savaşa Çin’in Dört Büyük Antik başkentlerinden biri olmaktan olaylı bir geçmişi vardır. Pekin, 1949 Komünist devriminin ardından kendisini bir sanayi sektörü olarak kurmuştur. Otomobiller, tekstiller, petrokimyasallar, havacılık ekipmanları ve yarı iletkenler, şehrin sanayi sektörü tarafından üretilen ürünlerden bazılarıdır. Pekin 20 milyondan fazla sakinine ev sahipliği yapmaktadır. Bir kültür merkezi olarak, Pekin UNESCO tarafından listelenen yedi Dünya Mirası sahiptir.

Dünyanın en büyük 10 şehri

Beijing – Çin Halk Cumhuriyeti

7. Mumbai, Hindistan – Nüfusu: 19,980,000

Mumbai, Hindistan alt kıtasının batı kıyısında yer alır ve yaklaşık 20 milyon nüfusa sahip bir şehirdir. Mumbai, XVII. yüzyılda İngilizler tarafından kurulan bir kale etrafında gelişti. Doğal Limanı büyümesini kolaylaştırdı ve XVIII. yüzyılda Mumbai, gelişen bir imalat sektörüne ev sahipliği yapmıştır. Herhangi bir Hint şehri için en büyük milyarderler ve milyonerler nüfusu Mumbai’de yaşıyor. Mumbai, Bombay Menkul Kıymetler Borsası ve Hindistan Merkez Bankası gibi önemli finans Kurumlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bir sanat merkezi olarak Mumbai, Bollywood endüstrisine ve Marathi sinema endüstrisine ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın en büyük 10 şehri

Mumbai – Hindistan

6. Kahire, Mısır – Nüfusu: 20,076,000

Kahire, Mısır’ın başkenti ve Mısır’ın en büyük şehridir. Afrika’nın yanı sıra Arap dünyasındaki en kalabalık kentsel alan konumundadır. Şehir efsanevi Nil Nehri üzerindedir ve çok sıcak bir çöl iklimine sahiptir. Kahire, dünyanın en değerli Antik harikalarından biri olan Giza’nın büyük Piramitlerine de yakındır. Kahire’de aşırı kalabalıktır ve diğer kentsel sorunlar nedeniyle kilidi açılmamış güçlü bir turizm potansiyeli var.

Dünyanın en büyük 10 şehri

Kahire – Mısır

5. Mexiko City, Meksika – Nüfusu: 21,581,000

Mexico City, Kuzey Amerika’nın en büyük şehri ve Birleşmiş Milletler’e göre dünyanın en büyük beşinci şehridir. İnsanlar, özellikle Aztek insanlar, binlerce yıldır şimdi Mexico City bölgede yaşamışlardır. Şehir, renkli ve eşsiz mimarisi, güzel kiliseleri ve meydanları, canlı kültürel yaşamı ve maalesef kirlilik seviyeleriyle tanınıyor. Bunun bir nedeni şehir içinde hava tuzakları dağlarla çevrili olmasıdır.

Dünyanın en büyük 10 şehri

Mexiko City – Meksika

4. São Paulo, Brezilya – Nüfusu: 21,650,000

São Paulo Brezilya’nın en büyük şehridir. Kentsel alanı içinde yaşayan 21 milyondan fazla insanın bulunduğu gökdelenlerle dolu devasa, genişleyen bir şehirdir. Paulistanos olarak bilinen sakinleri, şehir genelinde binlerce restoranın yanı sıra gelişen bir sanat hayatından da faydalanmaktadırlar. Sao Paulo Samp sevecen alternatif adı vardır, ve güney yarımkürede en büyük şehridir.

Dünyanın en büyük 10 şehri

Sao Paulo – Brezilya

3. Shanghai, Çin Halk Cumhuriyeti – Nüfusu: 25,582,000

Şanghay’ın 25.6 milyon nüfusu, onu Çin’in en büyük şehri ve Asya’nın ve dünyanın üçüncü büyük şehri haline getirmektedir. Şangay stratejik olarak Yangtze Nehri deltasında yatıyor ve şehrin Limanı, 37’te 2016 milyon Teu’ları ele alan dünyanın en işlek Limanı olarak sıralanıyor. 746 yılında kurulan Qinglong kasabası, Şangay’dan önce geldi ve İmparatorluk Çin’de bir ticaret Limanı olarak geliştirildi. Şangay’ın ekonomik potansiyeli, XIX. yüzyılda İngiliz ve Fransızların şehri kontrol etmek için savaştığı bir çatışma merkezi haline getirdi. Japonlar ayrıca II. Dünya Savaşı sırasında Şangay’ı işgal etmiştir. Şanghay günümüz Çin’de bir ekonomik ve ticaret merkezidir ve 1992 ve 2008 küresel durgunluk hariç 2009 yılından bu yana çift haneli büyüme bildirdi. Şanghay’ın ilk üç hizmet sektörü gayrimenkul, finansal hizmetler ve perakende iken, üretim toplam üretimin yaklaşık %40’ını oluşturmaktadır. Şangay, Şangay Hongqiao ekonomik ve teknolojik Kalkınma Bölgesi gibi çok sayıda sanayi bölgesine ev sahipliği yapmaktadır. Şangay, yerel göçmenlerin yanı sıra Japonya, ABD ve Kore’den yabancı yerleşimcilerin nüfuslarını çekiyor.

Dünyanın en büyük 10 şehri

Shanghai – Çin Halk Cumhuriyeti

Dünyanın en büyük ülkeleri için lütfen tıklayınız.

2. Delhi, Hindistan – Nüfusu: 28,514,000

Delhi, 28.5 milyon nüfusu ile nüfusa göre Hindistan’ın en büyük şehridir. Her zaman hareket eden hareketli, canlı bir şehirdir. Kafa karıştırıcı bir şekilde, Delhi şehri, Hindistan’ın başkenti olan yeni Delhi’yi kapsamaktadır. Birleşmiş Milletler’e göre, Delhi dünyanın en büyük ikinci kentsel alanıdır. Delhi aşırı bir şehir: aynı zamanda Hindistan’ın en kirli şehirlerinden biri ve en zenginlerinden biri.

Dünyanın en büyük 10 şehri

Delhi – Hindistan

1. Tokyo, Japonya – Nüfusu: 37,468,000

Tokyo, Japonya’yı oluşturan dört adadan en büyüğü olan Honshu’nun doğu kıyısında yer almaktadır. Şehir, Japonya’nın başkenti ve Japonya’nın kırk yedi ilinden biridir. Şehir başlangıçta Edo olarak adlandırıldı, ancak Japon imparatorluk ailesi Kyoto’dan oraya taşındığında 1868’de yeniden adlandırıldı. Tokyo’nun metropolünde tahmini 13.617.445 kişi vardır. Tokyo, Fortune Global 500 firmalarının elli birine ev sahipliği yapıyor ve küresel şehirler endeksinde 4. sırada yer almaktadır. Tokyo sakinleri, Çinli ve Koreli topluluklarla neredeyse tüm Japonlardır. Tokyo, büyük şirketlerin ve finansal kurumların genel merkezine ev sahipliği yaparken, imalat sektörü ağırlıklı olarak Yokohama, Chiba ve Kawasaki’de yoğunlaşmıştır.

Dünyanın en büyük 10 şehri

Tokyo – Japonya

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir