Eski zamanlardan kalma ve bize göre ilginç gelebilecek Yunanistan hakkında ki bilgileri topladığımızda pek çok bilgiye ulaşmaktayız. Bunlardan birkaçını sizin için derledim o halde bir göz atalım:

 1. Okul sözcüğü, Yunanca ” boş zaman ” anlamına gelen sözcükten türemiştir.
 2. Zengin aile çocuklarının, yaşca büyük bir mentor tarafından özel olarak eğitilmesi bir gelenekti. Bazı durumlarda bu mentorların öğrencilerine karşı bir pedofil sevgi beslediği de olurdu.
 3. 7 yaşına gelmiş çocuklar, eğer Atina’ da yaşıyorlarsa okula, Sparta’da yaşıyorlarsa askeri eğitime yollanıyorlardı.
 4. İnsanlar egzersizlerini çıplak yapıyorlardı.
 5. Antik Yunan Demokrasisi, demokrasinin dünya üzerindeki ilk örneğiydi ve yalnızca 185 yıl sürdü. Bu dönemde Atina nüfusunun %40 ile %80’i kölelerden oluşuyordu.
 6. ” İdiot “sözcüğü, politikacı olmayan kişi anlamına denk geliyordu.
 7. O dönemlerde, birine elma fırlatmak ilan-ı aşk anlamına geliyordu.
 8. Ve yine o dönemlerde tuz karşılığında köle satın alabilmek mümkündü.
 9. ” Müzik ” sözcüğü bu dönemde sanat tanrıçalarına verilen isim olan ‘ Muse ‘ dan geliyordu.
 10. Yunanistan’da 4 ve daha fazla çocuğunuz varsa belirli vergilerden indirim kazanıp araç satın alabiliyorsunuz ve aynı zaman da aldığınız bu aracın plakası da kırmızı karakterlerle ve özel plaka şeklinde yazılıyor.
 11. Yunanistan’da taksilerin bir çoğu kırmızı ve gri renkte ki Mercedes araçlarından oluşmaktadır.
 12. Yunan vatandaşları kimlik kartlarıyla Türkiye’ye herhangi başka bir belgeye gerek kalmadan giriş yapabiliyorlar. İlk giriş tarihinden itibaren 90 güne kadar ülkemizde kalabiliyorlar. Türk vatandaşları ise Yunanistan’ a yapacakları seyahatlerde Kapı vizesi ya da Schengen vizesi almak zorunda.
 13. Eski Yunanca’ da ” aptal ” kelimesi siyasete katılmayan herkesi ifade ediyordu.
 14. Çivili köpek tasmaları Eski Yunanistan’ da icat edildi. Çiftliklerdeki çobanlar, boyunlarını koyun sürülerine karşı korurken ısırıkları kurt ısırıklarından korumak için “melium” olarak adlandırılan çivili yakalar giyerlerdi.
 15. “Kavun” kelimesi eski Yunanistan’dan beri göğüslere başvurmak için kullanılmıştır.
 16. Antik Yunan, 1976’ya kadar Yunanistan’da resmi bir dildi.
 17. Yunan mitolojisinde oldukça popüler olan griffin efsanesi, eski Yunanistan yakınlarında ki altın madenlerinde Protoceratops kafataslarının fosilleri bulunduğunda başladı. Mısır ve Farsça mitolojisinde anlatılan giriffinlerin kanıtları da var ve tarihçiler Gobi Çölü’nde ve Nil Deltası’nda benzer fosillerin ortaya çıkmış olabileceğini de ileri sürdüler.

 18.Orta parmak, antik Yunan kökenlidir.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir