Litvanya’da 10 Günlük Erasmus+ Projesi

 

Erasmusa gitmek istiyorum ancak dönem kaybetmek istemiyorum, param yok ama başka ülkeleri de görmek istiyorum yahu benim dilim yok yabancı ülkede ne işim var derken tanıştım Erasmus+ projeleriyle.Peki Erasmus+ ‘ın normal Erasmustan farkı neydi? 

Öncelikle bu program akademik başarınızdan bağımsız. Eğitim geçmişiniz, yaş aralığınız bu programa seçilmeniz için bir kriter değil. Ancak motivasyon mektubunuz daha önce katıldığınız AGH ve Erasmus+ projeleri, kendi ülkenizde katıldığınız gönüllülük projeleri kabul edilmeniz için göz önünde bulundurulan kıstaslar. Projelere kabul edilmek için öncelikle kendime sağlam bir CV ve her projenin konusuna göre bir motivasyon mektubu hazırladım ( Projelere seçilmek için yapmanız gerekenler adında bir yazıda bu konuya daha uzun deyineceğim) Daha sonra bulabildiğim her kaynaktan internetten, SALTO-YOUTH’dan, EVS ve AGH projeleri sayfalarından tüm projelere başvurdum. 

Hem kısa bir tatil, hem yeni insanlarla tanışma hem de dil geliştirmek için bulunmaz bir fırsattı benim için. Sonunda Litvanya’da 10 günlük “Move2Life” adlı mülteci ailelerini  konu alan bir eğitim kursuna kabul edildim.  

MASRAFLAR:

-Tüm Erasmus+ projelerinde masraflar ulusal ajansa ve projeden sorumlu kuruma ait ancak ödeme size proje süresinden sonra 1-3 ay arasında yapılıyor bu sebeple giderken masrafları siz karşılamak zorundasınız.

-İstanbul-Litvanya aktarmasız uçuşları gidiş dönüş 1600 TL

-Vize ücreti: Erasmus+ projelerinde vize ücreti ödenmiyor ancak danışmanlık ücreti 136 TL (Bu da sorumlu kurum tarafından bana ödenmişti.)

-Proje yerine gelene kadar olan ülke içi tren, otobüs biletleri ( 78 TL) (Ulaşım ücretlerinin tamamı da 236 €’ye kadar tarafıma ödenmişti.)

KONAKLAMA:

Bu kısımda proje sahibinin olanakları ve ödeneği göz önünde bulundurularak size konaklamanız için bir yer tahsil ediliyor. Bizim projemizde 2 katlı bir villa konaklamamız için verilmişti. Üst kat odalar ve alt kat yemek salonu ve toplantı odası olarak ayrılmıştı. Projenin bilgi paketinde 2 kişilik odalar ve sauna olacağı belirtilmişti

 

Yeme-İçme:

Proje sahibi kurum sabah-öğle ve akşam yemekleri ve günlük program araları için kahve aralarındaki menülerden de sorumluydu. Bu alanda en güzel detay vegan, vejeteryan ve normal menü seçeneklerimiz vardı. Her öğünde 2 açıkbüfe masaları kuruluyordu sol taraf (Vegan/ vejeteryan / diyet ürünleri üzerlerinde açıklamalarıyla) ve sağ taraf normal menü seçenekleri vardı. Kahve araları ve kültür günlerinde alkol, alkolsüz içecek ve diyet atıştırmalarını da bulmak mümkündü

Proje Zamanı:

10 gün boyunca projenin konusu olan mülteci aileler, islamafobi, sosyalfobi ve her ülkenin mülteci politikası hakkında kısa sunumlar, filmler , beyin fırtınaları, mülteci kamplarına gezi , sosyal sorumluluk çalışmaları, drama ve doğaçlama oyunlar, kısa seminerler ve sempozyumlar yaptık. Kültür günlerinde her ülkenin katılımcıları kendi ülkelerini tanıttı, halk oyunları oynandı ve gün sonlarında afterpartyler yapıldı .

(Proje kapsamında yapılan bir sosyal medya çalışması)

 

Projeden sorumlu kurum eğitim süresi boyunca küçük şehir turları, sauna geceleri ve bilgi paketinde bulunan bir çok etkinlikte eğitmenlerle bize destek oldular. Dolu dolu bir 10 gün geçirmemize yardımcı oldular.

Proje süresince pek çok ülkeden farklı yaş ve kültürden arkadaşlıklar edindim, bilmediğim bir çok şey öğrenip, İngilizce’mi geliştirdim. Umarım bu yazı size ilham olur ve bir sonraki proje de siz de yeni yerler keşfedersiniz.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 + 5 =