Düz arazi

 Hollanda’da arazilerin çoğu düzlüktür. Ülkenin yaklaşık dörtte biri ve nüfusun %21’i deniz seviyesinin altındadır; arazilerinin %50’si deniz seviyesinin 1 metre kadar üzerinde bulunmaktadır. Vaalserberg sadece 322,7 metre yükseklikte olup Hollanda’nın (Avrupa kısmındaki) en yüksek noktasıdır. Arazinin düz olması sebebiyle Hollanda’nın yaklaşık üçte ikisinin selden etkilenme olasılığı yüksektir. Bu sebeple, sel kontrolü Hollanda’da önemli bir konu haline gelmektedir. Karmaşık drenaj sistemleri, kanallar ve pompalama istasyonları (eskiden rüzgar değirmenleri kullanılırdı) yerleşim ve tarımın olumsuz etkilenmemesi için alçak kesimlerin kuru kalmasını sağlarken nehirlere çekilen setler suyun ülkeye taşmasını engellemektedir.

Yel değirmenleri

Hollanda’da sevilen bir sembolüdür. Bu değirmenler gerçek anlamda ülkeyi inşa etmektedir. Onlar olmadan yeterli su ve arazi direnajı sağlanamazdı ve Hollanda‘nın manzarası bugünkünden çok farklı olurdu. Hollanda’da 1180’den fazla yer değirmeni bulunmaktadır.

 Laleler

Osmanlı İmparatorluğu’ndan gelmelerine rağmen yaygın olarak Hollanda ile ilişkilendirilmektedir. Bunun sebebi tüm ülkede yetiştirilmesi olmuştur. Eğer laleleri görmek istiyorsanız, 25 Nisan – 5 Mayıs tarihlerinde Hollanda’yı ziyaret etmeniz gerekmektedir – lalelerin en yoğun çiçek açtığı dönem bu tarihlerdedir. Laleler XVI. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’ndan ithal edilmiştir ve XVII. yüzyılın başlarında Hollanda’da oldukça popüler olmuştur. Hollanda son dönemde dünyada lale yetiştiren ve ihraç eden ülkeler arasında ilk sırada yer almaktadır.

 Tahta terlikler (clogs)

Hollandalılar ‘Klompen’ adı verilen tahta terlikleri orta çağdan beri giymeye devam etmişlerdir. Bu terlikler sonunda Hollanda kültürünün bir parçası olmuştur. Günümüzde halk artık normal deri ayakkabılar giyse de Hollanda’ya ait bu tahta terlikler turistlere yönelik hediyelik eşya dükkanlarında görmek mümkündür.

Bisiklet şehri

Hollanda aynı zamanda Bisiklet Diyarı olarak da bilinmektedir. Bu ülkede çoğu kişi bisiklet sürer ve her yerde bisiklet yolları ve bisiklet park yerleri bulunmaktadır. Herkesin ortalama 2-3 bisikleti bulunmaktadır. Hollanda‘da bisiklet otomobil yerine geçmektedir, ve sadece yollarda da değil. Tren istasyonlarında bile bisiklet için ayrılan park alanları bulunmaktadır. (Groningen istasyonunda 10.000 bisikletlik park yeri vardır). Ayrıca bisikletlerde far bulunması zorunlu olup alkollüyken bisiklet kullanmak kanuna aykırıdır. Alkollü bisiklet kullananlara ceza kesmektedirler.

Hollanda’nın rengi turuncudur

Ülke bayrağı kırmızı, beyaz ve mavi olmasına rağmen, turuncu ülkenin ulusal rengi olmuştur çünkü krallık, İspanya’ya karşı Hollanda ayaklanmasına öncülük eden House of Orange’dan gelmektedir. Kralın doğum gününde – 27 Nisan – Hollanda halkı turuncu kıyafetler giyer ve bu günü eğlence, piknik ve yürüyüşlerle kutlar.

Hollandalılar

Erkeklerde ortalama boy uzunluğu 184 cm, kadınlarda ortalama 170 cm, dünyanın en uzun insanlarıdır. Bazı bilim insanları bunun hem DNA hem de çok süt tüketiminin bir sonucu olduğuna inanmaktadır.

Kültür Şehri

Hollanda Rembrandt, Jan Vermeer, Jan Steen, Vincent van Gogh ve Piet Mondriaan gibi dünyaca ünlü ressamlar yetiştirmiştir.

Mikrobiyoloji ve Virolojinin Bulunması

İlk bileşik mikroskop 1590 yılında Hollanda’da yapıldığı bilinmektedir. 1670’lerde ‘mikrobiyolojinin babası’ olarak bilinen Antoine van Leeuwenhoek mikropları incelemiş ve araştırma yapmıştır. 1898 yılında ise Martinus Beijerinck bir hastalığın bakteriden daha küçük olan ve kendisinin ‘virüs’ adını verdiği bir etkenden kaynaklanabileceğini göstermiştir.

Bira Şehri

Hollandalı bira üreticisi Heineken 70’ten fazla ülkede 140’ı aşkın bira fabrikasıyla dünyada 3. sırada yer almaktadır. Hollanda genelinde ise bira piyasasının yaklaşık %50’si Heineken’e aittir.Booking.com

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir