Kore halkı işkoliktir.

Oldukça mükemmeliyetçi yapıları oldukları için en iyisi olana kadar uğraşırlar bu durum da kendi özel hayatları yok sayarak işe yoğunlaşmalarına sebep olur. Çok çalıştıkları zaman patronları alkol ve yemek teklif ettiğinde red ederlerse hoş karşılanmaz. O yemeğe tüm iş arkadaşlarının katılması uygun görülür.

Eğitime çok önem verirler.

Koreli gençlerin hayatlarının büyük bir kısmı okulda geçiyor. Boş zamanlarında bile fazladan ders alarak eğitime devam ederler. Hatta burnu kanayana kadar ders çalışırsa o kişinin çok başarılı olduğu düşünülür.

“4” uğursuzdur.

Mandarin Çincesi’nde “4” rakamı ile “ölüm” kelimesinin okunuşu aynıdır. Bu yüzden çoğu yerde “4” rakamı kullanılmaz, katlarda, asansörlerde kısacası kullanılan bir çok yerde yazılmaz.

Teknoloji Devi

Samsung, Hyundai, LG, Kia, FILA gibi markaların hepsi Güney Kore çıkışlı.Dünyanın dört bir yanına ihraç ettikleri bu markalar, ülkemizdeki gibi sadece otomobil ve cep telefonundan oluşmuyor. Ülke neredeyse bu markalardan ibaret.

Dünyanın en hızlı internetine sahipler.

Seul merkezinde, şehrin her yerinde (metro, restoranlar, sokaklar) sorunsuz ve hızlı bir internet erişimi mevcut.

K-pop takip ederler.

Kore toplumu dünyadaki müzik trendlerini takip etmek yerine kendi müziği olan K-pop (Korean Pop) takip ederler. Genellikle müzik grupları şeklinde çıkış yaparlar ve geniş bir hayran kitlesine sahip olurlar. Fanlık onlar için vazgeçilmezdir. Son dönemlerde ülkemizde de büyük hayran kitleleri oluşturmuşlardır.

Kozmetik ürünlerine meraklılar.

Kore’de insanlar kadın erkek farketmeksizin çok fazla kozmetik ürünü kullanıyorlar. Kendilerine sürekli bakım yapıyorlar. Her zaman güzel gözükmek onların takıntısı. Hal böyle olunca kozmetik denilince kore kozmetik ürünleri gün geçtikçe popüler oldu.

Estetik vazgeçilmezleridir.

Güzellik takıntısı onları estetiğe itmiş durumda. Estetik yaptırılan en popüler bölge Gangnam’dır. En çok estetik yaptırdıkları yer göz kapaklarıdır. Koreliler tek göz kapaklıdır. Bu yüzden göz kapağı kaldırma ameliyatı olurlar.

Çift isimliler.

Telaffuzu zor olan isimlerini yabancılarla kolay iletişim kurmak için Amerikan isimleriyle değiştiriyorlar. Bu resmi olmamakla birlikte oldukça yaygındır.

En çok intihar eden ikinci ülke. 

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, intihar olaylarının en çok yaşandığı Japonya’dan sonra Güney Kore gelmektedir.

Kore’de yeni doğan bebek 1 yaşındadır. 

Anne karnında geçirilen süreyi de sayarak yeni doğan bebeklerin 1 yaşında olacağını sayıyorlar.

100. gün kutlanır.

Bebekler doğduktan sonra ki 100. güne tören hazırlanır. Buna sebep olarak geçmişte ki bebek ölümlerinin ilk 3 ayda çok fazla olmasından dolayıdır. 100. Gün töreni yaparak bebeğin sağlıklı bir şekilde o güne ulaşmasını kutluyorlar.

Sınavlardan önce saç yıkanmaz.

Çalışılan tüm bilgilerin saçın yıkanmasıyla akıp gideceğine inanırlar.

Kan grupları kişiliklerini yansıtır.

Tıpkı burçlar gibi kan gruplarının da kişiliği yansıttıklarına inanıyorlar.

Yabancılarla evlenmek yasak. 

Geçmişte aileler, çocuklarının Koreli olmayan biriyle evlenmelerini istemiyorlarmış.

Kırmızı ayakkabı hediye edilmez.

Sevgililer kırmızı ayakkabı hediye ederse bu o kişiye “Senden ayrılacağım” demektir.

Güney Kore’de çiftte vatandaşlık yoktur.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir