• Eş Taşıma Yarışı

Kökü 19.yüzyıla dayanan bu yarış her yıl Finlandiya’da geleneksel olarak düzenlenmektedir.Bu yarışma Finlandiya’ya bağlı kalmayarak dünya şampiyonasına dönüştü.4600 nüfuslu Fin köyü Sonkajarvi’de düzenlenen engelli koşuda erkekler eşlerini sırtlarında taşıyor ve çeşitli engelleri aşarak birinci gelmeye çalışıyorlar.Birinci gelen çifte eşin ağırlığı kadar bira hediye ediliyor.

  • Cep Telefonu Fırlatma Yarışması

Çoğumuz kullandığımız akıllı telefonlara özenli davranır ve dışarıdan gelecek tüm darbe ve çiziklere koruyucu önlemler alırız.Ancak Finlandiyalılar bunu spor haline getirip telefon fırlatma yarışması düzenlemişler.Finlandiya güneydoğusundaki Savonlinna kasabası 2000 yılından bu yana bu teknolojik organizasyona ev sahipliği yapıyor.Bu sporda yarışmacılar telefonlarını en uzağa fırlatmak için mücadele veriyor.Organizatörler ile ortaklık kuran yerel geri dönüşüm merkezi, tüm atıkları topluyor.Birincilik ödülü ise yeni bir cep telefonu oluyor.

  • Sivrisinek Avlama Şampiyonası

Yazın Finlandiya’yı özellikle de göl kıyılarını ziyaret edenlerin bileceği üzere her yer sivrisinek kaynamaktadır. Finlandiya’nın kuzeyinde bulunan Pelkosenniemi’de bu işi şampiyonaya dökmüşler. 5 dakika içinde en fazla sineği avlayan kazanıyor.

  • Dünya Hayali Gitar Şampiyonası

Bu yarışma için hiçbir müzik aletine ihtiyacınız yok sadece elinizle gitar çalıyor gibi yapmanız yeterli.

  • Buzda/ Karda Yüzme Etkinlikleri

Özellikle Helsinki’de popüler olan Buzda Yüzme Etkinlikleri, çıplak veya giyinik olarak yapılır. Finlandiya aynı zamanda çıplak olarak özgürce girebileceğiniz çeşitli plajlara sahipken en bilineni Helsinki’de yer alan Pihlajasaari Plajıdır.

  • Karınca Yuvasına Oturma Yarışması 

Tek yapmanız gereken bir arkadaşınıza da yanınıza alıp bulduğunuz iki adet karınca yuvasına oturmak sonrasında da kimin daha uzun dayanacağını görmek .

  • Dünya Saunada Terleme Şampiyonası

Sağlık için çok riskli olan bu yarışma artık düzenlenmemektedir. En başından beri Fin Sauna Odası’nın yapılmasına karşı çıktığı bu şampiyona 1999-2010 yılları arasında Heinola’da düzenleniyormuş. Ancak 2010 yılında finale kalan yarışmacılardan birinin ölmesi bir diğerinin de ölmek üzere olması üzerine yarışmaların düzenlenmesinden vazgeçilmiştir.

  • Bataklık Futbolu Şampiyonası

Finlandiya’nın Fince adı “Suomi” aslında “bataklık ülkesi” demektir. Onlar da bataklıkların çok olmasını eğlenceye çevirerek Finlandiya’nın kuzey doğusundaki Hyrynsalmi’de bataklık futbolu turnuvaları düzenlemişlerdir.

  • Fin Lehçesi Konuşma Şampiyonası

Bu şampiyona her yıl Temmuz ayında Kuopio’da gerçekleşmektedir.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir