• Gece Yarısı Güneşi

Dünyada sadece kuzey ve güney kutup dairelerinde rastlanan bir doğa olayıdır. Finlandiya, yaz mevsiminde güneşin 24 saat boyunca gözlemlenebildiği birkaç ülkeden biridir. Özellikle kuzeyde yer alan Lapland bölgesinde iki aydan fazla süren bu şaşırtıcı güzellikteki olayı, kışın nispeten bazı günlerde 3-4 saatliğine görmek mümkündür.

 • Noel Babanın Yaşadığı Ülke

Lapland bölgesini Noel Baba’nın yaşadığı yer olarak kabul ederler. Hatta Lapland’ın Rovaniemi köyünde Noel Baba’nın yaşadığı sembolik bir ev vardır ve ziyaretçilere açıktır. Tam olarak evinin nerde olduğu bilinmese de Kuzey Kutbu, İsveç, Grönland ve Finlandiya ülkelerinin geleneklerinde yer alan Noel Baba, Noel arifesini yani 24 Aralık’ı Noel’e yani 25 Aralık’a bağlayan gece, ren geyiklerinin çektiği uçan kazığı ile evlere bacalardan gizlice girerek çocuklara Elfleri ile hazırladığı hediyeleri bıraktığına inanılır.

 • Finlandiya, Nokia’nın doğduğu yerdir. Nokia, 1865’de Finlandiya’da kağıt hamuru fabrikası olarak kurulmuş ve sonrasında farklı endüstrilere girmiştir. Bir zamanların en ünlü cep telefonu tedarikçisi olan Nokia, GSM ve LTE standartlarının geliştirilmesinde yardımcı olmakla beraber taşınabilir telefon endüstrisine büyük bir katkı sağlamıştır. Aynı zamanda Finlandiya merkezli Rovio Mobile tarafından mobil cihazlar için geliştirilen dünyaca ünlü oyun Angry Birds ve Linux işletim sistemi de bir Fin buluşudur.
 • Finlandiya, kahve tüketiminde birinci sıradadır. Sadece dışarda değil evde ve işyerlerinde de günde 8-9 fincan kahve tüketirler. Ayrıca Finlandiya kültürünün bir parçası olarak kahvenin yanında kek tüketirler.
 • Finlandiya’da kumarhaneler, hükümet tarafından kontrol edilir ve tüm kâr hayır kurumlarına devredilir.
 • Boz ayılar, Finlandiya’nın milli hayvanlarıdır.
 • Nüfusun 5.5 milyona ulaştığı Finlandiya, Avrupa Birliği içinde kilometrekareye en az insan düşen ülkedir.
 • Dünya’nın en temiz suyuna sahiptirler.
 • Ülkede 10 plastik şişeden 9’u geri dönüştürülür.
 • Kamuya açık alanlarda tükürmek, gaz çıkarmak ve idrarını yapmak yasak değildir. Ama yüksek sesle bağırarak konuşmak hoş karşılanmaz.
 • Arabadan Fazla Sauna

5.5 milyonluk nüfusa sahip Finlandiya’da arabadan fazla sauna vardır ve Finlandiya kültürü içerisinde ayrı bir yeri vardır. Ülkede ortalama 2 milyondan fazla sauna bulunur ve kişi başına birden fazla sauna düşer. Hemen hemen herkesin evinde bulunan, stresten uzaklaştıran, ağrıları hafifleten saunalar haftada en az bir kez kullanılırken birçok şirket ve parlamento binası sauna imkanı sunar. Geleneksel Fin saunası, ısı ayarlı ve soba halini günümüzde elektrikli ya da gazla çalışan sürüme bırakmıştır.

 • Dünyanın En İlginç Yarışmaları

Yabancılara karşı biraz temkinli ve tedbirli yaklaşan sessizliği ve hoşgörüsüyle etrafındakileri kendisine hayran bırakan Finlerin, ilginç gelenek ve görenekleri ile çılgın yarışmalarda yer alması şaşırtıcıdır. Bunlardan bazılarına göz atacak olursak;

 1. Her yaz, Sonkajarvi’de gerçekleşen eş taşıma yarışması
 2. Savonlinna’da her yıl Ağustos ayında Nokia’nın ev sahipliği ile gerçekleşen Dünya Cep Telefonu Fırlatma Şampiyonası
 3. Buzda çıplak veya giyinik yapılan yüzme etkinlikleri
 4. Dünya Bataklık Futbolu Şampiyonası
 5. Karınca yuvasına oturma yarışması
 • Finlandiya her yıl 13 Ekim’de talihsizlikler ve kötü haberler için Başarısızlık günü kutluyor.
 • Finlandiya’da her şey litre hesabıyla ölçülmektedir.
 • Fin bebekleri karton kutularda uyumaktadırlar

Bunun sebebi ise devlet, ilk birkaç gün için gerekli tüm kıyafetleri içeren karton kutuyu yenidoğanın ebeveynlerine gönderir. Tulum, çocuk bezi vb. gibi bir yardıma ihtiyacınız yoksa 140 avro alabilirsiniz. Ancak tüm Finli aileler ilk seçeneği tercih ediyorlar. Bu 1937’de başlayan bir gelenektir. Birçoğu kabın kendisini ilk kez bir yatak olarak kullanır. 2012’den beri tasarıma sahiptir. 2014’de bebeklere kutu üreten Fin bebek kutusu, eşit derecede ünlü Fin firması Reima’yı satın aldı. Fin yetkilileri, İngiltere’deki yeni İngiliz asil ebeveynlerine böyle bir kutu gönderdiler ve 2016’nın sonunda Reima, Chicago’da başlayan ABD’de bebek kutuları satmaya başladı.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir