Resmi adıyla Belarus Cumhuriyeti Kuzey Avrupa sınırları içerisinde yer almaktadır. Ülkenin başkenti ise Minsk şehridir. Ülkenin resmi dili Belarusça ve Rusçadır. Ülke içerisinde yaşamakta olan toplumun yüzde 72’si Rusça konuşmaktayken yüzde 11.9’u ise Belarusça konuşmaktadır. Bunlarla birlikte ülke içerisinde Ukraynaca ve Polonyaca da konuşulmaktadır. Belarus destinasyonu için lütfen tıklayınız..

Belarus Hakkında Bazı Şaşırtıcı Bilgiler

  • Belarus II. Dünya Savaşı’nın ardından yeniden kurulmuştur. Savaş dönemi içerisinde Nazi Almanya’sının Rusya ile savaşmakta olduğu Doğu Cephesinin merkez konumunda bulunan Belarus bu çatışmalar içerisinde tamamen yıkıldı.
  • Savaşın tarihinin belki de en kanlı çatışmalarının yaşandığı, en geniş hareket alanına sahne olmuş olan Doğu Cephesi, Almanya’nın savaştığı en önemli cephelerden bir tanesiydi. Bu savaş içerisinde almış olduğu yıkımlar neticesinde 9 Mayıs 1945 yılında yaralarını sarmaya başlayan bölge yeniden inşa edildi. Belarus’un başkenti olan Minsk 1950 yılından itibaren savaş öncesi şehir planına sadık kalacak şekilde inşa edildi.
  • Bununla birlikte Belarus’ta yaşamakta olan vatandaşların kimlikleri bulunmamaktadır. Belarus yasalarına göre Belarus vatandaşı olarak doğan herkes doğduğu andan itibaren pasaport sahibi olmaktadır. Ülke içerisinde ve ülke dışında bütün resmi işlemler bu pasaportlar ile gerçekleşmektedir.
  • Türk ve Belarus vatandaşları olan kişiler karşılıklı olarak vizesiz bir şekilde seyahat edebilmektedirler. Her iki ülke diplomatlarının 2013 yılında yapmış oldukları bir anlaşma ile başlayan bir uygulamadır. Anlaşma kapsamında her iki ülke içerisinde yaşamakta olan vatandaşlar yapacakları ziyaretler içerisinde geçerli olan pasaportları ile 30 gün boyunca vizesiz bir şekilde gezi gerçekleştirebiliyorlar.
  • Ülke içerisinde giriş yapılacağı zaman bir seyahat sigortası yaptırılması ve göçmen kayıt kartının doldurulması zorunludur. Gümrüklerde bulunan polislerin pasaportla beraber istemekte oldukları belgeler arasında sağlık sigortası, göçmen kayıt kartı gibi belgeler bulunmaktadır.
  • Belarus’ta son dönemler içerisinde bürokrasi ve eğitim içerisinde Rusçaya doğru bir kayış söz konusudur. Bundan dolayı çocuklar evlerinde Belarusça konuşan biri yoksa bu dili öğrenmeden büyümekteler. Birçok uzman ülke içerisinde resmi dil statüsünde bulunan Belarusçanın geleceğinin tehlikede olduğunu söylemektedir.
  • Belarus idam cezasını uygulamakta olan tek Avrupa ülkesi konumundadır. Ülke içerisinde internet ya da telefon hattı alan herkesin pasaport bilgileri alınmakta ve bunun ardından küçük bir kamera ile kişilere ait fotoğraf çekilmektedir. Ülke içerisinde ilk metal para 2016 yılında piyasa sürülmüştür. Ülke içerisinde UNESCO Dünya Miras listesi içerisinde 4 nokta ile temsil edilmektedir.

Belarus Kültürü

Belarus vatandaşları geleneklerine son derece bağlıdırlar. Günlük yaşantı içerisinde geleneksel kıyafetler içerisinde dolaşan insanlara bazı köyler içerisinde rastlayabilirsiniz. Bununla birlikte ülke içerisinde her yıl çeşitli bölgelerde ülkenin tarihi ve geleneklerini yaşatmayı hedefleyen festivaller düzenlenmektedir. Tiyatro, opera ve diğer sanat dalları ülke vatandaşları için çok değerlidir. Ülkenin birçok şehrinde çok sayıda kültürel aktivite gerçekleştirilmektedir. Belarsu kültür yazısı için lütfen tıklayınız..

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir