Amerika Birleşik Devletleri Dünyanın en büyük ve en güçlü devletleri arasındadır. Bu yönüyle bile oldukça merak konusu olan bu devlet toplamda iki kıtadan ve 50 adet eyaletten oluşmaktadır. Bu yüzden Amerika birleşik devletleri bir federal devlettir. Oldukça ilginç ve trajik olayların yaşandığı Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili ilginç bilgileri topladık ve bunları dilerseniz aşağıda bulabilirsiniz.

  • Amerika fast foodun hem en çok üretildiği hem de en çok tüketildiği yer olarak söyleyebiliriz. Bu yönde şu bilgiyi sizlerle paylaşacak olursak burada her gün 100 dönümlük bir alanı kaplayacak kadar pizza servis edilir dikkatinizi çekerim üretilir demiyoruz servis edilir diyoruz. Yani buda bu oranda pizzanın yenildiğini gösterir. Aynı şekilde Amerika’da her dakika içerisinde 45 kg çikolata üretilir ve bu oranda tüketildiği için yetersiz kalır.

Amerika ilginç bilgiler

  • Amerika Birleşik Devleti denildiğinde aklınıza lüks entelektüel ve oldukça zengin bir yaşam geliyor olabilir. Fakat Amerikalıların büyük bir kesimi açlık sınırında yaşıyor. Bu yönde de şu bilgiyi size verelim eğer cebinizde 10 dolar kadar bir paranız varsa ve her hangi bir borcunuz da yoksa Amerikalıların neredeyse %25’inden daha zengin sayılırsınız.
  • Temizliğin öneminden bahsederiz ve sağlığımız için de bu çok önemlidir. Nitekim Amerikalıların %7’lik bir kısmı suya sabuna hiç dokunmamış ve ömürlerinde yıkanmamışlardır. Amerika sigara ve alkol kullanımında da dünya ülkeleri arasında en önde gitmektedir. Şöyle ki Amerika birleşik devletlerinde her gün en az 4000 genç ilk defa sigarayı tatmaktadır. Ve bu günde 1000 sigara kullanımından bu şekilde devam etmektedir. Bu yönde şu da önemli bir bilgidir. Gün içerisinde gerçekleşen ölümlerden 5inden birinin sebebi sigara olarak kayıtlara geçmektedir. Buda demektir ki bu durumun ciddiye alınması gerekmektedir.
  • Amerika birleşik devleti vatandaşları arasından her iki kişiden birinin obez olduğu ortaya çıkmıştır. Dünya üzerinde tüketime en çok para harcanan ülke Amerika birleşik devletleridir. Aynı şekilde obezite ile mücadele için en çok para harcanan ülke de yine Amerika birleşik devletleridir. Bu yöndeki ilginç bilgimiz ise amerika2nın tüketim ihtiyacını karşılamak için dünyamız gibi 4 tane daha gezegene ihtiyaç duyulacağıdır.
  • Amerika birleşik devletlerinde doğum yapan kişilerin çoğu bekâr kadınlardır bunun sebebi ise Amerika birleşik devletlerinde evli çiftlerden çok bekârların olmasıdır. Amerika da bu yüzden aile kavramı gelişmemiştir.
  • Amerika birleşik devletlerinde 50 den fazla eyalet bulunduğu için Amerika birleşik devletlerinin resmi bir dili yoktur. Bu ülkede İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Rusça ve Almanca da konuşulmaktadır.

  • Amerikalılar sosyal medya konusunda da oldukça dikkatlidirler. Burada ki vatandaşların attıkları her tweet kongre kütüphanesinde incelendikten sonra burada arşivlenmektedir.
Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir