5.000 nüfuslu Mudurnu ‘nun bu kadar tarih barındırdığını hiç bilmiyordum. Zaten merak etmeden keşif şevki olmadan olacak bir şey değil bu. Evet okuyabilir araştırabilirsiniz ama gidip görmeden anlaşılmıyor her köşe başında bu sobalardan bulabilir ve satın alabilirsiniz. Çeşit çeşit boy boy. Ancak Mudurnu Tavuk ve fındık sobasından ibaret değilmiş kesinlikle. Hani derler ya Mudurnu ‘ya niye gideyim nesi meşhur? Umarım okuyunca artık tavuk? Demezsiniz:)

Bizim Mudurnu’ya gitme amacımız yalnızca kültürel değil trekking ile doğaya karışmaktı. Bu açıdan da keyif alınabileceğini düşünüyorum 1 günümüzü yürüyüşe ayırmamız gerekti. Ama muhteşem manzaları görmüş olduk.

Mevsim itibariyle karla karışık yağmur, çamur, tipi vb her şeyle karşılaştık ancak yine gün bitiminde kaldığımız konağın canlı müziğiyle eğlenmekten de geri kalmadık 🙂 bence geziyi zor kısımları daha eğlenceli kılıyor.


Evet ayı izi gördük ama ayı ile hiç denk gelmedik keşke gelseydik:)

Avizeyi ve tavanı tam kadraj almayı başaramasakta dakikalarca hayranlıkla izlemelik. Fark ettiyseniz caminin içinde destek kolonu bulunmuyor dış duvarların kalınlığını buna göre ayarlamışlar. Yani duvarlar kalınlaştırılıp tavanı taşıyabilmesi sağlanmış.

Biz 1 gece konaklayıp geçerken uğradık doğasına doyup pazarındaki Ayşe teyzeden baharat Ahmet amcadan helvamızı alıp geçtik.
Saat kulelerini de ziyaretimizle görülecek yerler olarak bu kadar gibi gelebilir. Tarihini geniş geniş dinleyebilmek vardı hemde çok iyi bir anlatıcıdan! Sadece kara fatmanın asil duruşu yeterdi tarih kanıtına.
Her köşe başında bizi karşılayan Kediler eşliğinde Tadımlık gezip ‘tekrar gelmek üzere Mudurnu’ dedik ve yemek yemeye göynük hanedana geçtik. Teyzemiz elinde börek tepsisi , ‘doymayan var mı yavrularım ‘ diyor tüm samimiyetiyle.
Doymamak mümkün mü.
Sonra 15 dk keşif gezisi diyoruz. Adım attığın yer tarih. Küçücük bir yerleşim yerinin bu kadar yaşanmışlığının olması beni hayrete düşürüyor. Bakmaya doyamıyorum izliyorum kokluyorum tertemiz havasını içime çekip ferahlıyorum kısacık zamanımıza ne sığdırabilirsek. Cami, Saat kulesi öyle yer bildirimine gerek yok hepsi aynı yerde yürüme mesafesi.
Ünlü çarşısını gezip sıcacık karşılamasıyla esnafa selam vermeden ve bol bol hatıra fotoğrafı çektirmeden gitmedik 🙂

Keyifli gezmeler 🙂

 

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir