Kocaeli sakarya-akyazıda bulunan irili ufaklı küçük göllerin en büyüğünü ve burada nasıl kamp yapılabileceğini anlatıcam size.

karadenizi ve yeşili seviyorsanız burayı da seveceksiniz.  Adı sülüklügöl olabilir ancak sülükler eskiden varmış şimdi bol bol kurbağa ve balığa ev sahipliği yapıyor.

Haftasonları daha kalabalık olur. çadır, uyku tulumu gibi kamp ekipmanlarınız tamamsa sıra ‘giderken ne almalıyım’a geliyor.malum, birşeyler yemelisiniz.

Alışverişinizi gitmeden 1 gece önce yapmanızı öneriyorum. Sabah erken gidiyorsanız açık mekan bulmak zor olacaktır. Gölün yakınında alışveriş yapılabilecek yer bulunmuyor. Sadece bulaşıklar için çeşme var. Biz doğadan su içmenin hazzını biliyoruz özellikle direk kaynak suyunun tadına doyulmaz ancak zamanında zehirlenmeyi de tatmış insanlarız dolayısıyla bu sudan içip içmeme kararını size bırakıyorum. Bana birşey olmaz diyorsanız siz bilirsiniz ama biz hazır su alıp riske atmadık.

Tuvalet bulunmuyor. Bunun için ormanda seçeceğiniz bir ağacı kullanıyorsunuz.En son wc yapılacağına dair duyumlar aldık ancak son halini görmedim.

Sülüklügöl yukarıdan yani davlumbaz yaylasından ya da civar yaylalardan bakıldığında dev bir kriteri andırıyor. İzlemesi müthiş. Burada hem orman da yürüme , hem de göl kenarında kamp ve balık tutma deneyimi yaşayabilirsiniz. aracınızın 4X4 olmasını öneririm zira çekiş gücü olmayan arabalar ile de çıkmışlığımız var ama mıcırlı yolda  biraz tereddüt yaşayabiliyorsunuz , araç zorlanabiliyor.bazen yollara bakım da yapılıyor tabi eğimi de hesaba katarsak çekiş gücü olan bir araba daha güvenli  oluyor.
Diyelimki Sağ saglim vardiniz ki erken gitmekte fayda var istanbula 2 saat mesafesini de hesaba katarsak günübirlikçilerin akını sebebiyle heryer doluyor. Arabayı üstünkörü park edip öncü birlikleri keşif için gönderirseniz taktiksel bir yaklaşımla güzel bir yer edinmeniz muhtemel:) hem güzel bir yer seçerseniz başkaları çok yakınınıza gelemeyecektir.
İlk iş odun toplamaya koyulun ki gece rahat edebilin. Odun kesmek için bir adet testere ya da balta kullanışlı olacaktır. Hatta çam kozalaklarını bir poşete toplayabilirsiniz güzel tutuşuyorlar. Bir yerde güzelce istifleyin gece boyu belki de sabaha kadar lazım olacak. sessizlik beklemeyin dediğim gibi kurbağ dolu. Vıraklama yarışı yapıyorlar resmen. ama bundan başka hiç bir rahatsızlığı yok. tabi heryerde (şehirde bile) olduğu gibi arada bir kaç el silah sesi duyabilirsiniz , bu pürenlide de oldu başka yerlerde de. jandarmanın sürekli gezdiğini biliyoruz korkulacak bir olay bir taşkınlık hiç yaşanmadı bildiğimiz kadarıyla. Bazı insanlar bu şekilde sitres atıyor sanıyorum. Tabiki bunu doğru bulmuyorum. Hiç kimsenin, bir başkasının huzurunu kaçırmaya hakkı yok.
Sonrasında ister müziğinizi açıp şarkı söyleyin ister ateşin çıtırtısıyla kendinizden geçin. Yukarıdaki milyonlarca yıldız altında keyfini nasıl süreceğiniz tamamen size kalmış. Hatta bunun için size night sky programını önerebilirim. Takım yıldızlarını gezegenleri bulundugunuz saat ve yarım küreye göre gösteren ilgi çekici bir uygulama. Arabada soğutucu bulundurmanız tavsiye edilir su ve alkol tüketecekseniz soğuk kalması için. Yoksa gölde de soguk tutabilirsiniz.
Ateş yakmak serbest
Nelermi yapabilirsiniz? Öncelikle masanızı kamp sandalyelerinizi bir güzel kurabilirsiniz.
ateşinizi çadırlara çok yakın olmayacak şekilde güvenli ve mümkünse daha önce ateş yakılmış bir yerde etrafını taşlar ile çevreleyip kontrollü bir şekilde yakmaya başlayabilirsiniz. Niye daha önce ateş yakılmış yer diyorum? Çünkü ateş yakılan yerde bitki yetişmiyor uzun süre. Ne kadar az alana zarar verilirse iyidir.
Ateş; yemek yapmak, su ısıtmak, ısınmak, marsmellow&sucuk kızartmak ve ortama şahanelik katmak için olmazsa olmazdır.
Sonra patateslerinizi alüminyum folyoya sarıp ateşin altına közlere atarsınız. Yanınızda bir maşa bulundurmalısınız. 1 saat gibi bir sürede patatesler olacaktır. Bunu yemek öncesi planlamanız iyi olur yemek sonrası acıktıkça yemelik bir yemek. Maşa ile dikkatlice çıkarıp içine kaşar ve tereyağ ekleyip kendi kumpirinizi hazırlayabilirsiniz.
Bundan başka,  Kültür mantarının saplarını ayırıp ortalarına küp kaşarlar yerleştirip kafalarının üzerine ters konulacak şekilde mangal demirine dizip ateşte ısıtıp servis edebilirsiniz.
Tencere ve tavanız varsa sabah omlet, haşlanmış yumurta, öğlen ve akşam makarna vb bir sürü yemek yapabilir , helva ısıtıp üzerine sürülebilir çikolata ekleyip tatlı ile son kiloları alabilirsiniz. Bunların hepsini bir kerede yapmışlığımız da var (evet yaptık?) ayrı ayrı yapmışlığımız da.
Temiz havada içmek çok keyiflidir. Normalden az çarpar ve ateş başı muhabbetlerinizi komikleştirir ya da karanlık olması sebebiyle yıldızları  izlerken şarkılarınızı kahkahalarınızı daha rahat patlatabilirsiniz:)
Buraya aileniz ve arkadaşlarınız ile gidebilirsiniz. Tek başınıza da gidebilirsiniz.  Sadece gideceginiz mevsime göre tedbirli olunuz.zira nemli bir ortam. Hamakta da uyuyabilirsiniz hava şartlarına göre.
bazen sessiz kalmak istersiniz sadece ateşin çıtırtısı olmalıdır. (kurbağ seslerine bir süre sonra alışıyor ve duymamaya başlıyorsunuz)
kitabınızı kuş cıvıltıları eşliğinde okuyabilirsiniz. Eski anılarınızı düşünür hatalarınızı iyikilerinizi gözden geçirirsiniz. Yanınızda iyi hissettiğiniz birileri varsa her konuyu konuşabilirsiniz. İnebileceğiniz derinliğin sonu yok inanın. Bulunduğunuz anın bitmesini istemezsiniz. Oraya yerleşmek ve hiç gitmemek istersiniz. Zamanın nasıl geçtiğini anlayamaz ve durdurmak istersiniz. Ama durmayacaktır. Şöyle düşünürsünüz, tekrar ve tekrar gelmeliyim. Bunu hiç bırakmamalıyım. Para umrumda değil, ben dışarıda olmanın, doğaya karışmanın zevkini hiç bir şeyde bulamayacağım.
keyifli kamplar:)
Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir