Ulaşım

Segovia Madrid’den 100 km mesafede kolayca ulaşılabilir bir şehirdir.Genellikle tren tavsiye edilir fakat biz otobüs turu ile gelmiştik.

Tren ile gidiş 9,50 euro olup gidiş-dönüş ise %20 indirimlidir.Tren ile 30 dk da varmak mümkündür.Segovia’ya vardığınızda ise 11 numaralı araç ile 0,88 euroya ünlü su kemerini görmeye gidebilirsiniz.

Otobüs ile ise daha ucuza dönüş ile 10 euro gibi bir ücrete gitmek mümkündür. Moncloa otobüs istasyonundan yaklaşık 1 saat 20 dk sürer.

Bir diğer seçenek ise araç kiralayarak yolculuktur.Segovia dağlarının manzarasını izleyerek yolculuk etmek keyifli olabilir.

Görülmesi Gereken Yerler

1-Segovia Su Kemeri

Segovia’da görülmesi gereken en önemli yapıların başında Romalılar tarafından yapılmış bu su kemeri gelir.MS 1. yy da yapılmış olmasına karşın oldukça iyi korunmuştur.Fransa’daki Pont du Gard ile birlikte, en iyi korunmuş yüksek Roma su kemerlerinden biridir. Şehrin en önemli simgelerinden birisidir.1985 yılında, Segovia şehrinin tarihi bölgeleri ile birlikte Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.Guaddarrama Dağları‘ndan başlayan bu su kemeri Segovia‘ya su tedarik etmek için yapılmış. Tepesindeki kanallardan akan su şehrin tarihi merkez noktasına yerin altından ulaşarak Alkazar Kalesi‘ne kadar gider.

2-Alkazar Kalesi

Segovia‘da görülmesi gereken ikinci önemli yer de Alkazar Kalesidir. Bu kale Disney World‘deki Sinderella Kalesi‘ne ilham kaynağı olmuştur. 11. yüzyılda VI. Alfonso zamanında Romalılardan kalma kale kalıntılarının üzerine inşa edilmeye başlanan bu muhteşem yapı II. Felipe dönemine (16. yy) kadar yenilenmeye devam etmiştir.Görkemli bir ortaçağ kalesidir.Girişe ilerlenildiğinde inanılmaz yükseklikteki hendekler bunu anlamak daha da kolaydır. Her an pencereden bir leydi size el sallayacak gibi ya da şövalyelerin düello yapmak üzere kapıdan çıkması mümkünmüş gibi bir heybeti ve görüntüsü vardır kalenin…

Biletleri 6 eurodur

3-Segovia Katedrali

1520’de şehirde çıkan yangın ile yanan katedralin yerine 1525 yılında inşaatına başlanan bu devasa katedralin yapımı 50 yıl sürmüştür.Şehrin ana meydanı olan plaza Mayorda konuşlanır.İspanya’da inşaası yapılan son büyük gotik katedral olduğu söylenir.

Giriş ücreti 3 eurodur

4-Plaza Mayor

Burada bulunan İnfanta İzabel adlı çok güzel bir otelde kalmış idik.Okul gezisi ile geldiğimiz için oldukça uygun bir fiyata kalmıştık kahvaltısı da oldukça güzeldi. Yukarıda da bahsetmiş olduğum katedralin de bulunduğu meydanda bir de tiyatro binası vardır. Buradaki bazı binalar 1930’lardan sonra yapılmıştır.

Hotel İnfanta İzabel den gece meydan görüntüsü

Ve tabiki İspanya’nın çoğu şehrinde görmenin mümkün olduğu binaların üzerindeki oyma ve işlemelerle dolu sokaklarda her baktığınız yer inanılmaz işçilik ve sanat ile kaplıdır…

Ne Yenir?

Buranın en ünlü yemeği Cochinillo adı verilen toy domuzun değişik kızartma yöntemi hazırlanmasıdır. Bunu biz tercih etmesek de yine restoranlarda değişik çorbalar olabiliyor bunları da tatmak mümkün!

Son Olarak da günlük rota

 1. Su kemeri 
 2. Romulus ve Remus heykelleri
 3. yukarıdan su kemeri
 4. Plaza Mayor da bir şeyler içilebilir
 5. Segovia Katedrali
 6.  Segovia Alcázar Turu
 7. Eğer çıkarsanız Alcázar Kulesi
 8. Kalenin dış duvarları etrafında yürüyüş ve şehir manzarası
 9. Casa del Sol –Segovia müzesi
 10.  San Andreas Kapısı
 11.  Juderia (Jewish Quarter) da yürüyüş

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir