SALDA GEZİ REHBERİ  

 Salda Gölü Burdur ilinin Yeşilova ilçesine bağlı mavinin en güzel tonu ve beyaz kumların keyfini çıkarabilceğiniz doğal bir set alanı.Mavinin ve beyazın en güzel harmanı burda. Bir krater gölü olan Saldanın derinliği 184 metre ve Türkiye’nin en derin göllerinden ayrıca Salda kumları Mars toprağıyla benzer özellikler taşıyor. 

Son 2-3 yıldır yüksek rabet gören Salda gölü hakkında o kadar çok atıp tutuluyor ki ben de size burdurda okuyan bir öğrenci olarak birinci elden bir gezi rehberi hazırladım keyifli okumalar 

 Salda Nerde?

Denizli ilinden otobüslerle geçileceği gibi Burdur otogarından saatte bir kalkan otobüslerle de ulaşım sağlayabilirsiniz Burdur ili küçük olduğundan ve turistik gezi için kısıtlı imkan bulunduğundan 2-3 günlük seyahat için tavsiyem rotayı Denizli, Salda, lavanta tarlaları Isparta olarak belirleyip doya doya gezmeniz için daha net bir rota. Ya da Burdur ili çevresinde Lisinia Doğal Hayat Merkezi,Kibrya Antik Kenti,Sagalasos Antik Kenti ve İnsuyu mağrasını ziyaret edebilir, Burdur şiş yiyebilir ve burdur gölünü ziyaret edebilirsiniz. 

Size Saldayı tüm yanlarıyla anlatmak gerekirse turizm açısından eşsiz bir güzellik ve doğal bir sit alanı ancak gelişmekte olduğu bazı noktalarda sosyal medyanın hezeyanına uğrayabilirsiniz. 

Burdur yolundan geldiğinizde öncelikle karşınıza ilk plaj olarak Salda Halk Plajı çıkıyor. Ne yazık ki burda hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz çünkü gölün başlangıcı mangal ve piknik alanı için ayrılmış Bu yüzden çevre çok kirli ve ne yazık ki bu bölümde kumlar beyaz değil. 

 Bu bölümde çadır atabilir, mangal yakabilir ya da Halk Plajı işletmecisinden Bungola evlerde kalmak için bilgi alabilirsiniz çok cüzi miktarlarda konaklamayı burada halledebilirsiniz. 

Plaj boyu devam ettiğinizde sit alanına gelmiş oluyorsunuz arabayla ya da yürüyerek doğa parkı bölümüne indiğinizde beyaz kumlara ve maviliklere tümüyle ulaşmış oluyorsunuz.  

Burada ne yazık ki araba parkı ücretli ücretsiz giriş için arabanızı halk plajına bırakıp uzun bir müddet yürümelisiniz. 

 Henüz gelişmekte olduğu için yeme-içme konusunda tercihiniz kısıtlı olacak ancak üzülmeyin Yeşilova usulü tostu denemeden Saldadan ayrılmayın. 

Peki Saldaya Hangi Sezonda Gitmeliyiz? 

Agustos sonu eylül başı sezon sonu olduğu için gitmeniz için uygun oluyor ancak sezonunda turist akını oluyor ve bırakın çadır atacak yeri oturacak yer bulamıyorsunuz. Ayrıca kış aylarında burada olmanızı tavsiye etmem Burdurun soğuğu göz yaşartacak cinsten. 

Ayrıca Salda gölünde sezonda giriş serbest ancak dikkat edilmesi gerekir ki gölde çok fazla yılan balığı mevcut ve gölün karakteristik özelliğinden dolayı bataklık etkisi mevcut iyi yüzme bilenlerin bile kıyıdan çok fazla uzaklaşmasını önermiyorum. Birden derinleşip içine çekebiliyor. 

Saldaya turla gitmenizin ya da 1-2 hafta orda kalmanızın maalesef bir anlamı yok turlar en kalabalık yerlerde bırakıyor ve ne yazık ki tatilinizin tadını çıkaramıyorsunuz. Çevresinde çok fazla aktivite ya da gezilecek yer olmadığı için yarım gün bungolada kalırsanız da bir gece yeterli olacaktır.

Saldaya gitmişken Lavanta tarlalarını da göreyim derseniz Burdurdan Isparta kuyucak ilçesine geçmeniz gerekli ancak lavantalar haziranda tomurcuklanıp temmuz başında çiçeklenmeye başlıyor. Temmuz ortasından ağustos ortasına kadar biçiliyor sezonun çok rağbet gördüğü bu dönemlerde fırsat bulursanız lavanta tarlaları gerçekten görülmeye değer güzellikte

 

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

1
Bir yorum bırak

avatar
1 Konulu yorumlar
0 Yorum cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki alan yorumlar
En sıcak tartışmalar
1 Yorum yazarları
Salda Gölü En yeni yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Salda Gölü
Ziyaretçi
Salda Gölü

Güzel ve tanıtıcı bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık.