Romanya’da Neler Yapılır? 

Bu yazımda size Romanya’da gittiğim üç şehirden ilki olan Cluj-Napoca‘ dan bahsedeceğim. İlk olarak Türkçe adının “ Kaloşvar” olduğunu belirtmek isterim. Romanya’nın ikinci popüler şehri olarak bilinir. Cluj, “Üniversite Şehri” olarak geçiyor. Birçok fakülte Cluj’ da bulunmakta. Tarihi binaları, sokak cafeleri, ikinci el dükkanları, ulaşımının çok kolay olması sizi bu şehre sürükleyen nedenlerden olabilir. Mimari yapıları demişken tüm Balkan ülkelerinde olduğu gibi, bir şirinlik sezebilirsiniz. Tarih kokan birçok anıt, ev ve birçok mekana rastlayacaksınız. Yürüyerek her yere gidebileceğiniz bir yer olması sizi eminim büyüleyecektir, uzaklık olarak ne yakın ne de uzak yerler birbirlerine fakat eğer isterseniz duraklardan otobüslere binebiliyorsunuz. Bu arada bilet sistemi makineye okutuluyor ve bazen sivil polisler oluyor para ödemeniz euro şeklinde olabiliyor tamamen polisin inisiyatifine kalmış bir şey, cezayı ödememek için 2 lei verip biletinizi makineye okutmanızı öneriyorum. 

İlk olarak size şehrin içinden bahsetmek istiyorum. Şehrin tam ortasında Mahias Rex anıtı vardır. Zaten o kadar büyük ki görmemeniz mümkün değil, tam arkasında ise her gün büyük ihtimalle sesini duyacağınız o meşhur kilise. Biraz Rex‘ten bahsetmek istiyorum. Sadece savaşta kahramanlığını göstermemiş,aynı zamanda ne kadar zeki,bilgili olduğunu da Romanya‘da yaşayan halkına kanıtlamıştır. Genelde öğrencilerin ya da halkın toplanma yeri olarak, Rex anıtının önü ya da Che Pub belirlenmiştir. Eğer biriyle buluşacaksanız ikisinden birinde buluşacaksınız.

İkinci olarak ise, Salina Turda dedikleri Tuz Madeni’ nden bahsedeceğim. Salina Turda‘nın içinde golf sahası,asansör,dönme dolap, küçük bowling gibi birçok sosyal aktiviteyi mümkün kılan mekanlar bulunmakta. Duvarları dahil neredeyse her yeri tuz olan bu yerde istediğiniz çoğu aktiviteyi yapabilirsiniz. Hatta öyle ki içerisinde spor salonu bile var. Yaz- Kış değişmiyor, içerideki ısı hep aynı. 11- 12 Derecelik bu yere gitmeden önce yanınıza kalın bir şeyler almanızı tavsiye ederim. Ücret olarak ise, öğrenci kartınız her yerde işinize yarayacaktır Romanya‘da. Zaten Romanya‘nın havasına kanmayın derim, çünkü ciddi anlamda her an yağmur yağabilir. 

Üçüncü olarak kiliselerden bahsetmek istiyorum. Kiliseleri öyle güzel ki insan büyüleniyor. Her yerde kilise görmeniz mümkün.

Cluj‘un en güzel yanlarından bahsedip bu yazımı tamamlamak istiyorum. Ne olursa olsun, kim ne derse dersin insanları yardımlaşmayı çok seviyor ve her insanın burada rahatlıkla yaşayabileceğini düşünüyorum. Romanya‘da herkes ilginizce biliyor, Türkiyeyi soruyorlar ve size ilgi gösteriyorlar. Genelde insanlar Türk dizilerini izlediklerini size söyleyebilirler ve İstanbul’u mutlaka sorarlar. Romanya‘da gittiğiniz her yeri fotoğraflamayı unutmayın çünkü mimarisi sadece anlık değil her zaman sizi etkileyecektir, her zaman bakmak isteyeceğiniz bir mimariye sahip. Yiyecek ve içecekler için şunları söyleyebilirim; genel hatları ile yemekler içeceklere göre biraz daha pahalı. Alkol çok ucuz ve Türkiye’den gelenler için bu bir fırsat. Her yerde pizza satılıyor ve “Şavurma” dedikleri yemek bildiğiniz döner. “Shaorma” diye yazılıyor, yanılıp farklı bir şeymiş gibi düşünebilirsiniz fakat değil. Yine de denemek isterseniz, deneyin derim. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

 

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

1
Bir yorum bırak

avatar
1 Konulu yorumlar
0 Yorum cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki alan yorumlar
En sıcak tartışmalar
1 Yorum yazarları
elif En yeni yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
elif
Ziyaretçi
elif

Teşekkür ederiz Erasmus öğrencisi olarak gitmeyi düşündüğüm bir yerdi.Umarım giderim.