Neden Port Clinton’a Gittim?

Üniversite 3. sınıfın yaz tatilini Work and Travel programına katılarak değerlendirdiğim. Üç ay çalıştığım ve orada zamanın nasıl geçtiğini anlamadığım (ilk iki hafta hariç) küçük kasabadan sizlere bahsedeceğim. Work and Travel nedir? Ne değildir yazımda sizlerle programın amacını nasıl katılabileceğinizi paylaşmıştım.  Nasıl gidebileceğiniz ile ilgili merak ettiklerinizi Work and Travel nedir? yazım da okuyabilirsiniz. Bugün de orada nerede çalıştım neler yaptım ve Port Clinton da neler yapabilirsiniz onları paylaşacağım. 

Vize görüşmem olumlu geçtikten üç gün sonra Amerika için uçağım vardı. Gideceğim gün öğlen pasaportumu alıp. Akşam beş otobüsüyle İstanbul’a geçtim. Saat 12:00 civarı İstanbul’daydım. Uçağımız sabah 06:00’da kalkıyordu. Uçağımız diyorum çünkü bu programa katılacak ve aynı şirketten aynı gün gidecek on iki kişiydik. Hepimiz farklı ülkelerden aktarma yaparak gidecektik. Sabah uçakla ilk olarak Hollanda’ya uçtuk. 45dk bekleme süresinden sonra New york uçağıma geçtim.  Yaklaşık sekiz buçuk saat sonra New york’taydık.  İki buçuk saat aktarmayı bekledikten sonra  son uçağım Cleveland Hopkins Havalananına olacaktı. Oda yaklaşık olarak üç saat sürdü. Bittimi ? HAYIR.  Bir saat daha Port Clinton’a arabayla gidecektim.  Şanslı olan öğrencilerdendim. İş verenim beni almaya havalananına geldi. Kimi işverenler almaya gelmiyor. Her yere otobüslerde olmuyor. Taksiler inanılmaz pahalı ve en kötüsü Uber yoktu orada şimdi vardır belki. Yaklaşık otuz saat süren aktarmalarla bu uçak serüvenim sonrasında nihayet Port Clinton’a gelmiştim.  Burası Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio eyaletinde yer alıyor.

Work and Travel maceramın çoğunu geçirdiğim yer. Yukarı da yer alan fotoğraf son çalıştığım gün sevgili iş verenlerimle çekildim. Küçük sevimli, göl kenarı bir kasaba. Üç ay çalışacağım market  Cheese Heaven’a sonun da gelebilmiştim.  Küçük şirin  bir yer kalacağım yer de marketin yan tarafın da bulunan ev görünümlü apart.  Baya baya ev aslın da iki Çinli ev arkadaşım vardı. Haftanın beş günü çalışıyordum. Kalan iki gün de de gezebildiğim kadar gezip. Onların yaşam tarzına ayak uydurmaya çalışıyordum. İlk iki hafta zorlanmadım desem yalan olur. Patronlarım o kadar tatlı insanlardı ki orayı bana sevdirmişlerdi. Yardımcı aşçı olarak çalıştığım işimi de çok sevmiştim. Yardımcı aşçılık dışında marketin düzeniyle de ilgileniyordum. Özetle Port Clinton’a gidebilmek için uzun bir yol çekiyorsunuz. Dönüş maceramı New york yazım da okuyacaksınız. Maceram diyorum çünkü macera dolu Amerika dediğim zaman o zamandı.

Port Clinton’da Nereler Gezilmeli ? Neler Yapabilirsiniz?

Port Clinton, Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio eyaletinde bulunan küçük bir ilçe aslında.  Bisiklet sürmeyi seviyorsanız, bisikletle güzel manzaraların olduğu yerleri keşfedebilirsiniz. Ya da markete gideceğiniz de bisikletle gidebilirsiniz. Taksiler en küçük mesafelerde bile 20 Dolar ile 35 Dolar arasın da ücret alıyorlar.  Gezilecekler yerler arasında sizler için bir liste hazırladım. Sadece Port Clinton değil yakının da bulunan yerleri ve çok yakın adalarda da gezilecek çok güzel yerler var.

Port Clinton Lighthouse;

Burada ki deniz feneri 1986 yılın da inşa edilmiş  60 seneye yakın faaliyet göstermiş. Önceden Portage Nehri’nin girişlerinde yer alıyormuş fakat 195o yılların da kapatılmış. Deniz fenerinin restorasyonu 2013 senesin de Port Clinton da bazı kurumlar tarafından başlamış ve 2016 senesin yaz ayların da deniz feneri Water Works Park’taki kalıcı konumuna taşınmış.  İçini gezebiliyorsunuz. Fener odasına gidip oradan Eria Gölü’nün güzelliklerine bakabiliyorsunuz.

Lakeview Park;

Çocuklar için düşünülmüş oyun alanları, piknik alanları bulunuyor. Port Clinton plajının tam karşısında yer alıyor. Yaz akşamları neredeyse herkes orada diyebilirim.

Monsoon Lagoon Waterperk;

Arkadaş grubuyla ya da ailecek gidebileceğiniz bir parktan bahsediyorum. İçerisinde su parklı, safari, araba yarışı tarzında aktiviteler yer alıyor. Su parkın da daha çok zaman geçirmiştim. Relax havuzunun olduğu yer de havuzun içinde bar desk’inden bir şeyler içerken arkadaşlarınızla da sohbet edebileceğiniz güzel bir mekân.  21 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor alkol alabilmeniz için bunu da hatırlatayım.

Catawba Island State Park;

Erie Gölü’nün yanın da 10 dönümlük bir kamu dinlenme alanı. Teknelerle gezebilirsiniz,  balık tutabilirsiniz ya da piknik yapabilirsiniz.

African Safari Wildlife Park;

En çok ziyaret edilen yerler arasında vahşi yaşam parkı yer alıyor. Giriş ücreti yetişkinler için 24 Dolar civarında, sabah 10:00 ile akşam 18:00 saatleri arasın da ziyaretçilerini kabul ediyor.  Çok fazla dikkat çeken hayvanları burada görmeniz mümkün. Hatta onları kafeslerin de beslemeniz de 🙂

Kalahari indoor waterport (SUNDAYSKY);

Su parkı olmasının yanında Kalahari tatil köyü olarak da geçiyor. Yetişkinler de çocuklar kadar eğleniyor burada. Dalga havuzlarının ve yavaş akan nehirlerin içersin de bulunduğu bu alan da içeri de ve dışarıda bulunan su kaydırakları bulunuyor. Benim en çok beğendiğim su parkı  kesinlikle burası. Bir birinden eğlenceli su kaydırakları size zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacağınız zaman yaratıyor bunun yanında yapay sörf, açık spa , oyun alanı, ip parkuru içresinde mevcut. İsterseniz orada konaklama da sağlayabiliyorsunuz. Biz günü birlik gidiyorduk. Su  parkında ne kadar eğlenceli bir gün geçebilir ki derken zaman zaman kendimizi orada çocuklar gibi eğlenirken buluyorduk. Yapay sörf ne kadar zor  olabilir ki demiştim, sandığımdan çok daha zormuş. Yolunuz düşerse Kalahari su parkına gitmenizi tavsiye ediyorum.

Put-in-Bay;

Put-in- Bay adasını aslın da ayrı bir gezi yazısı olarak yazmayı düşünüyordum. Fakat anlattığım yerler birbirine yakın olduğu için burayı da bu yazıma eklemek istedim. Port Clinton da yaşayanlar, Cleveland çevresin de ikamet edenler  ve yakın yerlerden gidenler için yaz aylarının gözde tatil yerlerinden birisi.

Özellikle cuma ve cumartesi akşamları ada inanılmaz kalabalık oluyor. Hareketli barları ve yat limanıyla ziyaretçilerini karşılıyor.  Mayıs ve ekim ayları arasın da feribotlarla ulaşım sağlanırken, diğer aylarda hava şartlarına bağlı olarak küçük uçaklarla adaya gidiliyor. Put in bay Güney Bas Adasın da yer alan  tek köy olarak geçiyor.  Ada da golf arabası kiralamak oldukça populer. Kendi araçlarıyla feribot ile adaya geçenler de oldukça fazla. Biz giderken kendi aracımız ile gitmeyi terih etmiştik. Ada da yok yok diyebilirim. Adaya geçince önce yat limanının oralarda birşeyler atıştırdıktan sonra ilk uğradığımız yer Perry Zafer ve Uluslarası Barış anıtı oldu.

Üzerinde bulunan gözlem güvertesinden Eria adalarını hatta Kanada’yı izleyebiliyorsunuz.  Oradan Heineman Winery, farklı tatlarda şaraplar tadabiliyorsunuz uygun bir giriş ücreti ödeyerek  şaraphaneyi gezebiliyorsunuz. Sizlere nasıl şarap yapıldığını anlatıp ikram ediyorlar.  Ada da üzüm bağlarından şarap üretiyor. Alkol kullanmayanlar için üzüm suyu da ikram ediyorlar.   Unutmamak gerekli ki alkol tüketmek istiyorsanız Amerika da  21 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. Heineman Winery ön tarafında şarabınızı alıp dilerseniz piknik de yapabiliyorsunuz.  Peynirlerimiz ve şaraplarımızı yudumlarken biraz dinlendikten sonra en çok ada da merak etmiş olduğum yere geçtik.

Butterfly House (kelebek evi) 2004 yılında açılmış kelebek bahçesinde birbirinden güzel  kelebekler var. 50 çeşitten fazla egzotik kelebek türüne sahip.   Kelebek bahçesine girdiğiniz de büyük bir kuş kafesindeymişsiniz gibi hissediyorsunuz. Burayı gezebilmek için 8 Dolar ödüyorsunuz. Son durağımız ise kristal mağarasıydı.  Dolu dolu bir günümü daha burada geçirmiştim. Ara ara gittiğim çok keyif aldığım bu adaya bir daha Amerika’ya gidersem kesinlikle tekrar gideceğim.

Liberty Aviation Museum;

Haftanın yedi günü açık olan havacılık müzesi sabah saat 10:00 ile akşam 17:00 arasında açık.  Giriş ücreti olarak 10 Dolar ödüyorsunuz.

Twin Oast Brewing;

Keyif almanız her şey düşünülmüş bir yer. Bira fabrikasında bira üretimi yapıyor. Oldukça güzel bir yemek menüsüne sahip ve  canlı müzik dinleyebileceğiniz büyük bir alana  sahip.

Catawba;

Benim yaklaşık iki ay kaldığım yer burasıydı. Ev değiştirdiğim de buraya taşınmıştım. Gölün içerisin de yer alan bir yarım ada şeklinde göl kenarında her sabah uyanmak güne artı puan katıyordu benim için.  Catawba Island Club’ın oradan gün batımı izleyemeye değer. Düşünün ki  orman ile göl kenarından gün batımı seyrediyorsunuz. Ayrıca Catawba Island Club ‘da golf kursu alabilirsiniz. Gitmişken bende birazcık öğrendim. Orada ki otel de konaklayabilirsiniz. Yemek yemek için bile oraya gitmelisiniz.

Bir sonra ki gezi yazım da görüşmek üzere 🙂

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

2
Bir yorum bırak

avatar
2 Konulu yorumlar
0 Yorum cevapları
1 Takipçiler
 
En çok tepki alan yorumlar
En sıcak tartışmalar
2 Yorum yazarları
Alis'MasŞule Tekin En yeni yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Şule Tekin
Ziyaretçi
Şule Tekin

Esra hanım kutluyorum sizi harika güzel bir yazı safe bir dille yazılmış olup akıcı başarılarının devamını dilerim

Alis'Mas
Ziyaretçi
Alis'Mas

Merhaba Doç.Esra 🙂 tanıdıysan beni sana Doçent demeyi pek severim bilirsin. Yazını baştan sona okudum. Güzellikleri doğrularla zenginleştirip bizlere sunmuşsun. Oralara gitmiş kadar olduk. Daha güzel deneyimler edinmen dileğiyle takipte kalacağız. 😉