Lehçe Trojmiasta yani Üçleme Kentler olarak anılan Gdańsk (Gdansk), Sopot ve Gdynia, Baltık Denizi kıyısında yer alan,Polonya’nın en zengin kentleridir.  Gdańsk, tarih sahnelerinde Almanlar ve Polonyalılar arasında birkaç kez el değiştirmiş ve 2. Dünya savaşından sonra Polonya’da kalmış. Almanlar ise ancak 1990’da burayı Polonya’nın bir şehri olarak tanımış. Mimarisiyle ilgi çeken ve Baltık denizi havasıyla insanı büyüleyen sokaklarında yürümek, çok iyi hissettiriyor. Gdansk, dünyanın kehribar (Bir Çam türünün fosilleşmiş reçinesi) başkenti olarak tanınmakta. Sokaklarda birçok satıcı görmek mümkün. Rengarenk bir şehir olan Gdansk’ın mimarisi, 2. Dünya Savaşından sonra restore edilmesine rağmen oldukça etkileyici ve el değmemiş bir görünüme sahip. Gdansk’da gezilecek yerleri şöyle sıralayayım; Brama Wyzinna(Yüksek Kapı), Golden Gate (Altın Kapı), Neptün Çeşmesi( Efsaneye göre bu çeşme ilk yapıldığında su yerine Gdansk Vodkası akıyormuş.), Motlawa nehri,  St.Mary(15. yuzyıla tarihlenen Avrupanın en büyük tuğladan yapılmış kilisesi ), Old Town ( Tarihi şehir merkezi), Długi Targ (uun pazar). Motlawa nehri boyunca uzun bir yürüyüş yapmanızı söylemeden geçemeyeceğim. Gdansk’da 1290 yılından beri her yıl kutlanan St.Dominic Festivaline denk gelirseniz, 3 hafta süren bi festivale katılmış olacaksınız bu festival için her yıl 5 milyona yakın insan Gdansk’a akın ediyor, sokak tiyatrosu etkinlikleri, konserler, spor etkinliklerinden çeşitli yarışmalara kadar birçok etkinliğe dahil olmuş oluyor.

 

Tabi Gdansk’a gelmişken oraya çok yakın olan Gdynia ve Sopot u da gezmemek olmaz elbette. Sopot, müzik festivalleri ve kaplıcaları ile biliniyor. Crooked House yani Eğri Ev, Sopot ‘un simgesel resmi haline gelmiştir. Sopot, 13. yüzyılda bir balıkçı köyü olarak kurulmuş, 1823’te Napolyon’un ordusunda eski bir doktor olan Jean Georges Haffner’in burada deniz banyosunu popüler hale getirmesiyle önem kazanmış, günümüzde Baltık tatil merkezleri içinde rakipsiz bir şehir haline gelmiştir. Ve tabiki Gdynia bu kadar tarihi manzaradan sonra biraz da doğa görmek ruhumuza iyi gelir diyerek Gdynia ‘ya uğramanızı tavsiye ederim.

Polonya’nın bir liman şehri olan Gdynia, harika bir doğaya sahip, Baltık denizinin hemen kıyısında olan, bolca yağış alan, doğa severleri bekleyen küçük ve şirin bir liman şehri.
Nerede kalabilirim diyenlere önerim ise tabiki Couchsurfing, fakat otel tercihimdir diyenlere tavsiyem ise seyahatinizden 2 -3 ay önceden rezervasyon yaparsanız, oldukça uyguna otel bulmanı mümkün.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir