Bir sahil hayal edin, arkanız antik kent ve yemyeşil dağlar, önünüz masmavi bir deniz  ?

Bu sene çeşitli sebeplerden dolayı tek başıma tatil yapmak durumunda kaldım. İlk başta endişelenirken çok farklı deneyimler edindim. Tek başıma çıktığım yola, yol arkadaşı bularak devam ettim.

Genel olarak Phaselis hakkında bilgi vermek gerekirse eğer, burası bir antik kent ve müze kart ile giriş yapabiliyoruz. Müze kartınız yoksa tek girişlik bilet alabilir ya da orda müze kart çıkarabilirsiniz. Araba ile antik kentin içine girebilmek mümkün. Biz otobüs ile gittik Antalya merkezden otobüs ile gittik. Otobüsler antik kentin kapasında bırakıyor, kapıdan sonra mis gibi çam ağaçlarının arasından bir 10 dakikalık yürüyüş mesafesinden sonra antik kentin kalıntılarını görüyorsunuz.

Phaselis’de üç tane birbirinden farklı koy bulunmakta. Birbirine 10 dakikada uzaklık mesafesindeki koylar…İlk gördüğümüz koyda (solda kalan)  çam ağaçlarının gölgesinin altına oturarak manzaranın tadını çıkarıyoruz. Ardından hemen denize atlıyoruz. Antik kent kalıntılıların içerisinde yüzerek büyüleniyoruz. Daha sonra ortadaki koya yüzerek geçiyoruz, bizi bir sürpriz bekliyor. Ortadaki koy baya kumlu ve sığ bir deniz.

Biraz daha denizde yüzdükten sonra antik kenti gezmek için eşyalarımızı bırakarak yürümeye başlıyoruz. Agora kapısından geçerek tiyatroya çıkıyoruz.

Sonrasında çam ağaçlarının arasından sağ taraftaki koya geçiyoruz. En uzun koy burası ama tekne turlarının çoğu burada demir attığından dolayı çok kalabalık.

Kalabalıktan kaçıp kendi koyumuza gidiyoruz. Burada birkaç saat kadar denizin ve güneşin keyfini çıkardıktan sonra geri dönüş yoluna geçiyoruz.

Bu arada söylemekte fayda var ilk koyda antik kent kalıntılarının içerisinde olduğundan deniz ayakkabısı ile girilmesinde fayda var. İçeride şemsiye ve şezlong yok, ki bence gerek de yok ağaçların altında gayet gölge oluyor. İçeri de küçük bir büfe var, fiyatlar dışarıya göre biraz pahalı ama atıştırmalık her şey mevcut. Biz Antalya merkezden otobüs ile gidip-dönüyoruz. Özel aracınız ile de gelebilir, aracınızı park edebilirsiniz.

Phaselis ,eşsiz doğanın tadını çıkarmak ve günübirlik ufak bir kaçamak yapmak için keşfedilmesi gereken harika rotalardan biri ?

 

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir