KÜTAHYA MACERASI

Gezmeye başlamadan 2 yıl öncesine kadar (2013) hep birilerini takip ettim. Facebook’ta İnterrail Türkiye , Couchrail, foodrail , Otostoprail ve en favori gezgin Emre D. idi. Youtube’den sürekli gezgin videolarını, maceralarını izleyip ilham alıyordum.

Yaklaşık iki yıl boyunca bunları takip ettim ve her gece gezmenin yeni yerler görmenin hayallerini kurdum. Her gün aileme ben gideceğim, ben gideceğim deyip duruyordum.

İşte görmüş olduğunuz bu fotoğrafta başladı her şey. Yıl 2015 Üniversite sınavı için yola çıkacaktım.

Sırtımda ufak bir sırt çantası ve üniversite sınav için gerekli belgeler için küçük bir el çantası ile birlikte Kütahya, Muğla, İzmir, Tekirdağ

4 ayrı şehre gitmek için yola koyulacaktım.

Amacım sınavdan çok tek başıma gezmek olacaktı. Açıkçası sınav hiç umurumda değildi.

Düşünsenize iki yıldır hayalini kurmuşsun ve bir üniversite sınavı için 4 ayrı şehre gideceksiniz tek başınıza ve plansız. Yüzümdeki gülücükten ne kadar mutlu olduğumu görmek mümkün. :))

İlk yola çıkışım otostopla değildi çünkü kaç saatte? Kaç günde gideceğimi, nerelerden gideceğimi hiç bilmiyordum ve sınavlarımı riske atmak istemiyordum. O yüzden bu dört şehre giderken hep otobüs tercih ettim.

Gideceğim şehirlerde hiçbir tanıdığım yoktu. Nerelerde kalacağımı hiç bilmiyordum. Ve hiç umurumda değildi, Otobüse atladım ve gittim…

Özgürdüm…

  • İlk durağım KÜTAHYA

Kütahya’ya ilk indiğimde saat gece 5.20 civarındaydı. Zifiri karanlık ve hava yaz olmasına rağmen dondurucu soğuktu. Germiyan kampüsün karşısında inmiştim.

Güvenliklerin yanına gidip;

  • Abi merhaba ben sınav için geldim ama buralarda nerde kalabilirim?
  • Merhaba, çok erken gelmişsin sen ya… Valla buralarda kalacak yer yok. İlerde bir kafe var ama o da kapalıdır bu saatte.
  • Hadi ya… Abi içerde kalamaz mıyım peki? ( güvenlik kulübesi )
  • Maalesef içeriye öğrenci almamız yasak.
  • Peki, abi teşekkür ederim.

Kısa bir muhabbetten sonra etrafı dolaşmaya başladım ve acayip şekilde üşüyordum. Bir bank gördüm azıcık uzanayım uyuyayım dedim ama maalesef havadan dolayı hiçbir şekilde uyuyamıyordum… Yine sağa sola dolanmaya başladım ve kampüsün az ilerisinde 3M Migros gördüm o tarafa doğru yürümeye başladım. Kendi kendime acaba buralarda yatacak bir yer bulabilir miyim diye düşünürken yine bir güvenlik kulübesi gördüm. Görevliye burada nerde kalabilirim dedim ve az ileride mescit var orası kapalı bir bak istersen diyerekten mescit ’e doğru gittim.  İçeriye girdim oturdum , uzandım ama pek rahat edemedim soğuktu…

Çıktım oradan da, yavaş yavaş ilerleyip 3M Migros’un orada bir kebapçı gördüm, içerisi kapalı ama bahçesinde sandalyeler vardı. Kimse yoktu da, bir ayağımı uzatarak bahçeye girdim ve etrafta bir sürü ısıtıcılar asılmıştı tavana. Hemen prizlerin üstündeydi ve görür görmez kabloyu prize taktım ve ısıtıcı yanmaya başladı.

Bendeki mutluluk sanki ateşi bulmuşum gibiydi. Oracıkta azıcık da olsa ısınmıştım ve ufak bir uyku çekmiştim…

İlk yol maceram böyle devam ediyordu. Sabah uyandığımda merkez kampüse gidip yazılı sınav olacaktım daha sonrasında ise uygulamalı sınavı olacaktı. Merkeze gitmek için A1 otobüsüne bindim, Kütahya’da en çok tercih edilen otobüs bir uçtan bir uca kadar gidiyor.

Sınav vakti geldi, sınavda Matematik, Geometri ve İQ testinden sorumluydum ama maalesef benim ne matematiğim iyi ne de geometrim. Buraya gelmemdeki tek amaç yanlışlar doğruyu götürmüyordu. İQ sorularının çoğunu yaptım ama Matematik ve Geometriyi… Artık siz düşünün. Sınavı başarı ile geçtikten sonra uygulama sınavı için tekrar Germiyan kampüsüne geldim. Parkuru, 400 m koşuyu ve branş sınavını birincilikle bitirdikten sonra artık Kütahya’da işim kalmamıştı. Sınav sonuçlarını bekleyecektim. Bir sonraki sınav yeri MUĞLA – MARMARİS.

Muğla, Marmaris macerası için tıklayınız… 

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir