Yunan mitolojisine göre her ne kadar Olympos kelimesi Tanrıların Evi olarak anlam taşımış olsa da, Anadolu dilimize bakışmış olduğunda, Ulu Dağ anlamına geldiğini görüyoruz.

Olympos Dağı’nın kendisince efsaneleşmiş konusu vardır. Vakti zamanında Mitolojik tanrılar doğa olaylarını yönettiği sırada, insanların kaderini belirlemekte olan doğaüstü varlıklar olan, yani tanrılar, dünya ve evren üzerinde olmuş bitmiş ile yakından ilgilenmektedir. Burada cinsiyetleri dişi ve erkek olarak bilinmiş olsa da, cinsiyetsiz durumda da olabilmektedirler.

Yani Yunan inancına göre değerlendirilecek olur ise Olympos Dağları’nın zirvesinde tanrılar yaşamaktadır. Yanı yunanlara göre tanrıların gerçek manada olan evi Yunanistan’da yer alan 2.917 metre yüksekliğe sahip Olympos Dağı’dır. Aynı şekilde ülkemizde yer alan Olympos Dağı da bu dağlardan birisidir. Beydağları Milli Parkı’nın içinde bulunan Olympos dağı, yükseklik olarak 2.365 metreye sahiptir. Hava koşulları bulutsuz olduğu zaman burada zirve yaptığınızda gerçekten büyüleyici bir manzara ile karşılaşıyorsunuz. Gerçekten bu doğal atmosfer içerisinde keyifli zamanları geçirmek mümkün.

Olympos Dağı zirvesinde teleferik ile çıkılabilmektedir. Ana yolda bulunan araçları kullanarak ya da kendinize ait bir aracınız var ise devam edeceğiniz 8 KM uzaklık sonrasında Olympos teleferik istasyonuna kadar virajlı bir yoldan geçiyorsunuz. Yollar düzgün ve asfalt olduğu için pek sıkıntı çıkmıyor. Ayrıca ağaçlıklı bölgeden geçeceğiniz için yüksek rakımda, biraz soluklanarak kendinize gelebilirsiniz. Tam 716 metre bir rakımlı yoldan ilerleyeceksiniz.

Teleferik ile gezintiye çıkacaksanız, her birisi 80 kişilik 2 kabinden meydana geldiğini belirteyim. Yani bu kapasite üzerine çıkması mümkün değil. Aslında şöyle bir baktığınızda 80 kişinin bu kabinlere nasıl sığdığına da şaşırmış olacaksınız. Ancak kabinlerin belirli zaman aralıkları ile hareket ettiğinden sürekli şekilde 35 kişi üzerine çıktığı da pek görülmüyor. Kabinlerin en güzel yanı her yanının camlar ile çevrili olmasıdır. Çünkü Olympos Dağı’na çıkarken buradan muhteşem manzarayı izleme imkânına sahip oluyoruz. Dağın zirvesine çıkabilmek için teleferikle gerçekleştirilecek 10 dakikalık yolculuk yeterli oluyor. 4.350 metre gibi hat uzunluğuna sahip olmasıyla dünyadaki en ikinci uzun teleferik olarak nitelendiriyor. Buradaki birçok insanın bilmiş olduğu bu teleferik gerçekten Avrupa’da ikinci olarak nitelendirilmekte. Yolculuk gerçekleştirilirken 4 ana direkten geçiş sağlanıyor. Özellikle tekrar bu direklerden iniş sağladığınızda sanki bir boşluk içine düşmüş gibi hisse kapılıyorsunuz. Kabinler havalandırılmalı olduğundan, kabinde korku yaşayacağını düşünenler havalandırma altında durarak kendisini rahat hissedebilir.

Tahtalı Dağı teleferik çalışma saatleri olarak değişkenlik gösteriyor. Yaz aylarında 09.00 ile 19.00 saatleri arasında çalışma yaparken, kışın bu çalışma durumu 09.30 ile 17.30 saatleri arası olarak değişiyor. Teleferikler her yarım saatte bir olmak üzere, yarım ve saat başlarında hareket gerçekleştiriyor. Yoğun bir talep olması durumunda ise endişe edilecek bir durum yaşanmıyor. Çünkü birden fazla ek seferler koyulabiliyor.

Antalya da gezilecek yerler arasındaki önemli yerini korumakta olan bu dağın zirvesine çıkarak sizlerde manzarayı izlemekle sınırlı kalmayacaksınız. Burada sadece teleferik ile değil, dağın yine zirvesinde yamaç paraşütü ile de ayrı bir heyecan yaşayabilirsiniz. Tahtalı Dağı zirvesi ayrıca yamaç paraşütü bakımından en uzun parkura sahip. Bundan dolayı da aralıklı olarak farklı firmalar tarafından spor sevenlerin ilgisini çekecek, Enduro Race motosiklet yarışları da düzenlenmekte. Yani anlayacağınız buraya gelmiş olduğunuzda sosyal aktivite bakımından hiç bir şekilde sıkılmayacağınız zamanları geçirmiş olacaksınız. Antalya’nın sıcak günlerinde Olympos Dağı’na çıkmayı hedefliyorsanız, hiç bir şekilde sorunlar ile karşılaşmadan keyifli zamanları geçirebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir