20.04.1993′ te Niğde’ de doğmuş; çocukluğunu, ergenliğinin bir kısmını ve şu an gençliğini yaşayan bir Kübra olarak bu şehri çok seviyorum. Her mevsimi ayrı güzeldir. İnsanları ise asla yabancı gibi değil sanki akrabanızmış gibi davranır. Aile sıcaklığını şehre adım atar atmaz hissedersiniz. Zaten iki gün yaşayın esnafıyla arkadaş olursunuz.

Peki bu adını çoğu üniversitelinin bile bilmediği şehir neymiş?

Antik adı Nahita ve ya Nakita olan Niğde Kapadokya Bölgesi’ nde yer alan;  antik kentleri, tarihi ve kültürel eserleri, Aladağlar Milli Parkı’ yla önemli bir turizm merkezidir.

Beş ilçesi olan bu şehirde her ilçede mutlaka gidilecek özel ve güzel yerler vardır. Şimdi gelin birlikte bakalım.

1. Niğde Kalesi

Niğde tek caddesi olan küçük bir şehir olduğu için her yere yürüyerek gidilebiliyor. En azından merkezde durum böyledir. Niğde Kalesi de sinemanın ve pazarın hemen arkasında merkezde yer almaktadır.

Kaleye çıkış kolay ve manzarası güzeldir. Arkadaşımın ablasının düğün fotoğraflarını burada çektim mesela.

Kaleye çıkarken yolda karşınıza Alaaddin Camii çıkar. Biz Niğdeliler için büyüleyici bir yapıdır. Hiç bir misafirimizi oraya götürmeden göndermeyiz.

2. Alaaddin Cami

Selçuklu Mimarı sanatındaki tüm incelikleri yansıtmasının yanında bu camiyi asıl meşhur yapan en önemli özellik caminin kapı girişindeki işlemeler, uygun ışık geldiğinde kadın başı silueti şeklini alıyor. Çok enteresan ve orijinal değil mi?

Efsane ise şöyledir;

Selçuklu Sancakbeyi Ziynettin Beşare’nin aşırı güzel bir kızı varmış. Sancakbeyi il merkezine bir cami yapılması için emir vermiş. Camiyi yapan usta da Sancakbeyi’nin kızına aşık olmuş. Camiyi yaparken, aşkını sonsuza kadar yaşatmak isteyen usta, kapı duvarın taşlarına sancakbeyinin kızının yüz kısmının siluetini işlemek için büyük emek vermiş.

Asırlardır Sancakbeyi’nin kızının yüzü, Alaadin Cami’nin kapısında ışık gölgesi olarak belirmektedir. Ustanın umutsuz bu aşkı taşlara işlediği böylelikle rivayet edilir.

3. Niğde Müzesi

Babam müthiş biz gezgindir bir de müzelere bayılır. O yüzden çok küçük yaşta yaşadığımız şehirdeki müzeye götürmüştü. Hayatımda ilk defa mumya görüp dehşete kapılmıştım. Ne gezdiğimi bilirim ne öğrendiğimi, Çığlık ata ata çıkmıştım. Ama bir, iki fotoğraf buraya bırakıyorum;

Özellikle bu mumya için fazla bir turist ziyareti olmuştu. Sarışın Rahibe

4. Gümüşler Manastırı

Gümüşler Manastırı, Niğde ilinin Gümüşler kasabasında yer alan, büyük bir kaya kitlesinin içine oyulmuş, Kapadokya Bölgesi’ ndeki günümüze iyi korunarak gelmiş ve bölgedeki en büyük manastırlardan biridir.

5. Aladağlar Milli Parkı

Aladağlar Milli Parkı, 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu’ nun 3. maddesi gereğince 1995 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Kayseri, Niğde ve Adana illeri dahilinde kurulmuştur.

6. Demirkazık Dağı

Demirkazık, Niğde’de Aladağlar bölgesinde yer alan, 3756 metre yüksekliğindeki dağdır. Niğdeli olup da dağcılığa merak sarmayan yoktur. Diğer dağcıların da  en zorlu parkurlarındandır. Ben de bir ara denemiştim ama başarı ile sonuçlanmamıştı :))

Demirkazık civarında balık yemeden dönmeyin. Başka hiç bir yerde böyle güzel balık yememiş olacaksınız. Gerçekten doğru söylediğimi yediğinizde anlayacaksınız.

Yazımı Bor Bağları ve Kayardı Bağları’ ndaki fotoğraflarımla bitiriyorum.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

2
Bir yorum bırak

avatar
1 Konulu yorumlar
1 Yorum cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki alan yorumlar
En sıcak tartışmalar
2 Yorum yazarları
kubranurozkanMehmetcan En yeni yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Mehmetcan
Ziyaretçi
Mehmetcan

Diliniz sade ve akıcı bu güzel bilgiler için çook teşekkürler ??