Dünyada en çok milyonere sahip olan New York her sokağıyla size bunu hissettiriyor. Yaşadıkça size her gün yeni şeyler öğreten New York fikrimce yazın gidilmesi gereken bir eyalet (Özellikle kışın gitmemeniz gerektiğini çok iyi öğretiyor). Kışları oldukça sert geçen New York’da Times Square’de sevgilimle yılbaşını kutlayalım gibi sevimli bir plan yaptıysanız sizi uyarmam gerekir ki alana 6-7 saat önceden kapatıyorlar, yani erkenden orada bulunmanız lazım. 7-8 saat -25 derecede beklediğinizi düşünürsek ne kadar mantıklı siz karar verin bence… Bunun yerine güzel kafeler ve barlar var. Ayrıca  New York’da alacağınız kıyafetlerde tax olmadığını unutmayın. (Tax: vergi, Türkiye’ye gelince geri dönüşünü maalesef alamıyorsunuz.) Dilediğinizce alışveriş yapabilirsiniz.

 New York’da nerelere gidilmeli, hangi etkinliklere katılmalı?

Times Square

Times Square

42 St. Port Authority Bus Terminal’de indiğinizde neredeyse Times Square’e iniyorsunuz. İlk gün için güzel bir başlangıç olarak Times Square’i gezebilirsiniz. Sandığınızdan daha küçük olduğunu görünce biraz şaşırabilirsiniz. İnsan akımına uğrayan bu caddeyi bomboş görmek mümkün değil gibi gözükse de mümkün. Sabah 5.30-6 arası  gün ışımaya başladığında bomboş yakalayabilirsiniz. Memorial Day (27 Mayıs 2019) kutlamaları kapsamında Times Square’de büyük anma törenleri oluyor denk gelirseniz kesinlikle katılın!

Flatrion Building

Times Square’e de yakın olan bu ilginç yapı fotoğraflamak için mükemmel bir fırsat. Gününüzün ikinci durağı Flatrion Building olabilir. Eski dönemlerin gökdeleni olarak anılan bu bina diğerlerine göre oldukça estetik.

Brooklyn Bridge

Görüntüsüyle birçok fotoğrafçıya güzel pozlar yakalatan eşsiz bir köprü. Bu köprüde fotoğrafım olmasaydı çok üzülürdüm sanırım. Yine Flatiron Building’e yürüyerek de gidebileceğiniz mesafede olan üçüncü durağımız. Bence yürüyerek gidin çünkü Soho, Little Italy taraflarının da yanından geçip buraları da keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Zamanınız varsa ve hava şartları da uygunsa New York’u yürüyerek gezin her sokağında yeni yerler, restoranlar keşfedeceksiniz. Little Italy’de her yerde satılan o ünlü Cannoli tatlısını yemeden gitmeyin. Tatlı İtalya kafelerine hayran kalacaksınız.  Soho’da bulunan Magnum Store’a da uğrayabilirsiniz tabii sırada 1 saat beklemek isterseniz…

Dumbo

Little Italy

DUMBO

DUMBO

New York’un zenginlerinin oturduğu ve Özgürlük Heykeli’nin en net görüldüğü yer dördüncü durağımız. Brooklyn Köprüsünün hemen altında yer alan bu yerde köprü ayaklarıyla çekilen fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Şık restoran ve güzel butiklere ev sahipliği yapan Dumbo’yu görmeden New York’dan gitmeyin.

Statue Of Liberty

Bugünün üçüncü durağı olan Özgürlük Heykeli’ne geldik. Saatlerine dikkat ederek gidin lütfen eğer kapanmış olursa ikinci günün akşamına sarkıtın. Yazın veya kışın hiç bitmeyen bir kuyruk sırası olan Özgürlük Heykeli Liberty adasında yer alıyor. Buraya ulaşım feribotlarla sağlanıyor. Ulaşım ücretleri ise $28.

Statue of Liberty

Central Park

İkinci günün ilk durağı olarak Central Park’ı seçtim. Güne güzel başlamanın yolu elinizde kahve arkadaşlarınızla sohbet etmekle başlar bence. Hemen bir kahve alıp çimlere oturun yanınızdan geçen insanlar size tebessüm edecektir. Şehrin kalabalığından kaçmanın en güzel yolu.

Central Park

Rockefeller Center

Midtown Manhattan’da bulunan Rockefeller Center 19 binadan oluşmaktadır. ABD’nin en büyük yılbaşı ağacı burada kuruluyor. Buz pateni severler için büyük bir alan yapılmış ve birçok insan ile buz pateni kayma tecrübesini elde etmiş oluyorsunuz. Empire State binasından sonra Manhattan’ın en güzel kuş bakışı manzarası Rockefeller Center’dadır.

Empire State

İkiz Kuleler’in yapımına kadar şehrin en yüksek yapısı olarak gösterilen Empire State İkiz Kuleler’in saldırıya uğramasıyla tekrardan en yüksek bina olarak kalmıştır. Ne yazık ki Özgürlük Kulesi’nin yapımına kadar. Toplamda 102 kata sahip olan Empire State’de terastan manzarayı izlemeniz de mümkün. Giriş ücretleri ise $49. En üst kata kadar çıkmak isterseniz ek bir ücret daha ödüyorsunuz.

Empire State

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir