Şimdilerde gözde tatil yeri olan Muğla’nın küçük ilçelerine birlikte göz atalım.

 Akyaka 

Yazın sıcak havasından bunaldığınız zamanlarda keşke şimdi Akyaka’da Azmak Nehri’nde olsam diyeceğiniz bir kez gittiğinizde asla unutmayacağınız anılarla döneceğiniz sevimli bir belde. Ege bölgesinde tercih edebileceğiniz en güzel yer bile olabilir. Marmaris’e olan yakınlığı hem eğlence hem de doğa içerisinde bulunmak isteyen tatilciler için vazgeçilmez özelliğidir.

1.Azmak Nehri: Yaz kış aynı serinlikte olan bu nehir (8-12 derece), yanlarında keyifli vakit geçirebileceğiniz mekanlara da sahip. Özellikle sıcak yaz akşamlarında sizi doğal hoş bir esintiyle eşlik ediyor.

2. West Cafe: Ürünleri ayrı mekan dizaynı ayrı sizi kendine hayran bırakacak bu cafede yer bulmanız bir o kadar zor olsa da uğramadan dönülmemesi gereken yerlerden. İçinde Olive Farm’ın ürünlerinin satıldığı bir satış noktası da bulunduruyor! Olive Farm demişken %100 doğal olan cilt bakım ve mutfak ürünlerine de göz gezdirin.

3. Kite Zone: Kiteboard eğitimi alıp malzemelerini kiralayabileceğiniz bu sahil fotoğrafçılara da güzel kareler yakalattırıyor. Bölgeye çok sayıda turist çeken kite zone keşke biraz daha tanıtıma uğrasa burası küçük Bodrum olabilir.

4. Ottoman Butik Otel: Eşsiz nehir manzarasını yerinden izleyebileceğiniz nefis bir butik otel. Burası için bir gün oldukça az! Akyaka’nın en güze otellerinden. Yüksek fiyatları el yaksa da buranın bir günü bile 5 güne bedel.

5. Baga Hotel: Akyaka’ daki en iyi otel olan Baga fiyatıyla da bunu bize kanıtlıyor. ? Kendine ait iskelesi de bulunana Baga Hotel Akyaka merkezinin biraz dışında, İskele tarafında bulunmaktadır. Bölgve olarak Akyaka’ nın en sessiz sakin bölgesidir.

6. Çınar Beach Club: Baga Hotel’ in yan koyu olan Çınar Plajı’na girişler ücretlidir. (Kişi başı 20) Eğer şezlong kullanmayacaksanız size 20 tl karşılığında verilen kartları işletmenin restoranında da kullanabilirsiniz.

7. Kleopatra Plajı: Marmaris Yolu üzerinde kalan Kleopatra Adası’ nın özel kumu ve turkuaz rengi suyunda yüzmek tatilinizin en keyif veren anlarından olacaktır. Bu adaya ulaşım teknelerle sağlanmakta ve koruma altındadır. Adada antik tiyatro ve yapılar bulunduğu için adaya giriş müze kart ile sağlanmakta. Neredeyse bir gününüzü burada harcıyorsunuz. Her şeye rağmen deydiğini söyleyebilirim ama kesinlikle rüzgarlı günlerde geçme gibi bir hata yapmayın. Hem geçmeye çalışırken hem de oradayken hiç keyifli olmuyor.

8. İncekum Plajı: Adaya giden yolun ikinci sapağında bulunan İncekum Plajı’ da başka bir gün değerlendirilebilinir.

9. 22 No Riders’ Inn: Akşam eğlencelerinin yüksek dozda müziğin kısacası Akyaka’nın kalbi! Burada gerçekleşen etkinlikleri kaçırmayın. Ben bir keresinde Kalben’ e denk gelmiştim. Aynı zamanda otel olan 22 No Riders’ Inn’ de konaklayabilirsiniz.

10. İskelem Butik Otel: Baga Otel hizzasında bulunan bu şirin butik otel diğer oteller arasında güzel bir alternatif oluşturuyor.

11. Deli Memet: Yılda bir çıkan bu rüzgarın ismi Deli Memet’ tir. Bu güzel ismi de çok samimi bir mekana vermişler, olmuş! Delice dans etmek isterseniz eğer hemen kendinizi bu mekana atın. Gerçi yeni bir kural gelmiş buraya artık 12′ den sonra müzik çalınmayacakmış. Bunun sebebi de Akyaka’ nın sessiz şehirler ünvanının olmasıymış.

 Selimiye

Muğla ilinin Marmaris ilçesine bağlı olan Selimiye işkenceli, virajlı yollarına rağmen gitmekten asla sıkılmadığım her gittiğimde bana yeni insanlar ve lezzetler katıyor. Maalesef kumlu bir plajı yok ama denizdeki çakıllar size berrak bir su sunuyor. Denize girdiğinizde yanınızdan geçen balıkları izleyebilir veya girmeden iskeledeki yerinizden kitap okurken sakinliğe bürünebilirsiniz.

12. Paprika: Adını ilginç tatlılarıyla ve sunumlarıyla duyurmuş olan Paprika’da yer bulabildiyseniz oldukça şanslısınız demektir. ? Diyetinizi bir an için unutun ve pamuk şeker sunumuyla gelen çilekli limonatanızı yudumlarken farklı tatlı kombinasyonları yapın. ?

13. Sardunya: İşte buranın en ünlü yeri. Yanındaki iskelesine yanaşan yatlardan inan insanların hemen yemeğe oturduğu mekan. Eskiden daha iyi olduğu söylenen bu mekana henüz gitme fırsatım olmadı aslında ya ben aç değildim oturmak istediğimizde de yer yoktu. O yüzden bir şey söyleyemem ama bu kadar insan gidiyorsa vardır bir bildiği deyip geçiyorum.

14.Badem Mantı: Aman Badem Mantı’yı yemeden gitmeyin hemen deneyin demeyeceğim. Ama buranın ünlü restoranlarından. Normal mantısı gerçekten dışardakilerinden bir farkı yok bence. Daha güzel alternatifler bulunabilir.

15. Jenny’s House: İlk geldiğimizde burada kalmıştık. Denizin bir arka sokağında kalsa da hanımefendinin tatlılığı ve misafirperverliği bizi çok etkiledi. Tekrardan buradan teşekkür etmiş olayım.

16: Swan Lake Butik Otel & Restaurant: Burası hakkında şu zamana kadar hiç kötü bir şey duymadım. Eğer Selimiye’ yi yukardan görmek istiyorsanız burada konaklayabilirsiniz.

Küçük mağazalardaki ilginç tasarımlar ileride küçük Bodrum veya Çeşme gibi olacağının işaretçisi. Daha kalabalıklaşmadan bu yaz tatili için Selimiye’ yi de tatil planınıza eklemenizi ısrarla öneririm! Şayet ben her gitmemde buraya uğramadan edemiyorum.

 Marmaris

17. Sahil: Marmaris sahilden kalkan yat turlarına katılabilirsiniz. Erken kalkan bu turlar en geç 9’da hareket ediyor. Eğer bir öneri bekliyorsanız Falcon’u tercih edin. Yediğim en iyi balık bu turdaydı herhalde…

18. Barlar sokağı: Akşama doğru barlar sokağını gezip eğlencenize en uygun yeri seçip geceyi burada geçirebilirsiniz.

19. Marmaris Çarşı: Marmaris Sahilin arka sokaklarında bulunan bu çarşı gez gez bitmiyor gerçekten. Özellikle yabancı turistin yoğunlukta olduğu bu çarşıyı ziyaret edebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. ?

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir