Muğla ili, ülkenin güney batı köşesinde, Ege Denizi’nde bir güzelim ilimizdir. Merkezi yaklaşık 20 km içeride iken, Bodrum, Ölüdeniz, Marmaris ve Fethiye gibi Türkiye’nin en büyük tatil merkezlerinden bazıları Muğla’dadır. 26 yıllık ömrümde sadece 3 kere gitmeme rağmen neden Muğla’da yaşamak istediğimi gelin sizlere örneklerle anlatayım.

Ölüdeniz

Ölüdeniz, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir mahalledir. Ölüdeniz kumsalı yüzde seksen iki oyla 2006 yılında Dünya’nın en güzel kumsalı seçilmiştir. Belde, turizm açısından oldukça gelişmiştir. Zaten Muğla denilince çoğu insanın aklına ilk gelen Ölüdenizdir. Tarihi oldukça eskilere dayanıyor ve Lidyalılar ”Işık ve Güneş” diyarı olarak adlandırmışlardır.

Deniz oldukça sakindir, zaten adından da anlaşılıyor. Mavinin her tonunu görebileceğiniz ve huzurla yüzebileceğiz bir denizdir. Ölüdeniz’i besleyen kaynak suları dipte açık denize doğru akıntı yaratıyor ve bu gel- git sayesinde sular temizleniyor ve cam gibi bir görüntü ortaya çıkıyor bu arada Ölüdeniz’e ulaşım da oldukça kolaydır.

Gezebileceğiniz bir başka yerde Babadağ’dır. Bölgede ilk yamaç paraşütünün yapıldığı yer olan Babadağ aynı zamanda bir turistlik gezi merkezidir. Burada güzel bir doğa yürüyüşü ve kamp gibi aktivitelerde yapabilirsiniz. Ayrıca Ölüdeniz’e yakın konumlarda bulunan  Patara Antik Kenti, Tlos Antik Kenti, Saklıkent Kanyonu ve Kelebekler Vadisi de gezip görebileceğiniz yerler arasındadır. Benim gibi adrenalin tutkunuysanız yamaç paraşütü yapmadan dönmeyin. Türkiye’ de en iyi yamaç paraşütü yapacağınız dağdır Babadağ. Her yazımda bir efsaneye yer veriyorum. Peki Ölüdeniz Efsanesi yok mu sandınız?

Ölüdeniz Efsanesi

Eskiden buradan geçen gemiler, açıkta demirler ve içmek için su almak üzere kıyıya sandal yardımı ile çıkarmış. Bir gün yaşlı bir kaptanın genç oğlu, su almak için koya çıktığında güzel Belcekızı görür. Gördüğü zamanda vurulur. Kızın yüreğine’de adeta bir ateş düşer. Ancak delikanlı suyu alıp gitmek zorundadır. Gemi uzaklaşır ve gider. Belcekız ise hep kıyıyı, sevdiği adamı kollar. Delikanlı ise her geldiğinde buradan su almaya gelir. Bu şekilde görüşüp, birlikte olurlar.

Bir süre sonra gemi buradan geçtiği sırada bir fırtına kopar. Genç ise babasına burada korunaklı, havuz gibi bir koy olduğunu söyler. İhtiyar kaptan ise oğlunun gönül macerasını bilir. Oğlunun sevdiği kızı görme uğruna gemiyi parçalamayı göze alacağını sanır. Dalgalar ile birlikte, kavgada büyür. Gemi tam kayalıklara vuracakken, kaptan bir kürek darbesi ile oğlunu denize atar. Deniz dönerek çarşaf gibi bir koya girer bu sırada. Oğlan ise ölür. Kayaların üzerinde sevdiğini bekleyen Belcekız ise kendisini kayalardan atarak ölür. İşte o günden beri kızın öldüğü yere Belcekız, oğlanın öldüğü yere ise Ölüdeniz denir. Gün ilerlemesine göre rengi değişen deniz, belkide bir oğlan veya bir kıza yanmaktadır.

 

Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi Türkiye’nin liman kenti Bodrum’da yer alan ve 1402 yılında St.Jean Şövalyeleri tarafından Aziz Peter Kalesi ismi ile inşa edilmiş kale. Bodrum’un simgesi haline gelmiş kale, 1960 yılından beri “Sualtı Arkeoloji Müzesi” olarak kullanılmaktadır. Bodrum’a gitmişken görülmesi gereken yerlerdendir. Ben ilk gittiğimde manzarasına aşık olmuştum diğer gittiğimde ise tadilattaydı. Tadilatta olup olmadığını öğrenin.

Paspatur Çarşısı

Fethiye’nin çarşısıdır. Samimi, sıcak ve nostaljiktir.

Gümbet Plajı

Sahil o kadar güzel ki çok tereddütlü gitmiştim ama dediğim gibi en güvenilir ve güzel sahiller Muğla’da.

Milta Bodrum Marina

“Bir Doğan Holding kuruluşu olan Milta Bodrum Marina, Ege ve Akdeniz’in en prestijli Marinaları arasında yer almaktadır. Farklı hizmet anlayışı ile uluslararası platformda önemli bir markadır. Eşsiz şehir içi konumu ve kaliteli hizmete önem veren deneyimli kadrosu; deniz tutkusunu bir hayat biçimine dönüştürmektedir.

Denizde 425, karada 50 yata tam teşekküllü teknik servis, 7/24 güvenlik ve sağlık hizmetlerini sunarken; kaliteli yeme içme mekanları, eğlence & sosyal mekanları, seçkin markaları bir araya getiren çarşısı, Bodrum’a ayrı bir renk katmaktadır.
Milta Bodrum Marina, sahip olduğu yüksek standartlar ve çevreye verdiği önem dolayısıyla Mavi Bayrak ve 5 Altın çıpa ödülü sahibidir.”
Deniziyle, manzarasıyla, limanlarıyla cennet Muğla’ nın yazısına Bodrum Beyazevler manzaramla son veriyorum. Bol bol gezmelerrrrr 🙂
Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir