Günlerden Pazar. Uzun süredir gitmeyi düşündüğüm, fakat bir türlü zaman bulamadığım bir yer Kibyra Antik Kenti. Sonunda karar verdim ve yola çıktım. yaklaşık 140-150 Km uzaklıkta bir yol gitmem gerekiyordu. Öncesinde araştırmalar yaptım, fakat fazla bir bilgi bulamadım. Kazıların 2006 yılında Burdur Mehmet Akif Ersoy üniversitesi  tarafından başlatıldığını öğrendiğimde fazla bir şey görme şansımın olmadığını düşündüm, ama sorun yok yeni yerler keşfetmek her zaman güzeldir.

İki saatlik bir yolculuğun sonunda Burdurun Gölhisar ilçesine geldim ve direkt olarak Kibyra Antik Kentine gitmeye karar verdim. Yol sürekli tırmanış şeklinde devam ederken önümüze mükemmel bir manzara açılıyordu. Manzara gerçekten göz kamaştırıcıydı. beklediğimin üzerinde bir doğal güzellik ve Antik kente geliyoruz ve öncelikle antik kentin girişinde mezarlık karşılaşıyoruz. Bu tür lahitleri her yerde görebilirdik. Herhalde bunun için gelmedik buraya. Biraz daha yukarı bakınca inanılmaz bir stadyum karşılıyor bizi. Hemen gördüğümüz stadyuma doğru gittik ve gerçekten mükemmel bir stadyum manzarası önümüzde.  Yaklaşık 9-10 bin kişilik bir stadyum burası. Girişin sağ tarafı tamamıyla ayakta görüntü harika. Kesinlikle geldiğimize değdi diye düşündüm. Sonrasında yukarı doğru yürüdükçe gözlerimize inanamayacağımız güzellikte ayakta kalmış şehir. Şehrin Agorası ve ana caddesi çok güzel manzarasıyla önümüzdeydi. Merakımız daha da arttı ve biraz daha yukarı çıktığımızda muhteşem görünüşü ile şehrin Tiyatrosu ve meclis binası. Adeta koşarak gittik. Tiyatronun üst kısımları ayakta ama aşağı kısımları ve sahne tarafı yıkılmış. Şehrin Mecliş binasına geldiğimizde bu güne kadar hiç görmediğim bir güzellikte Meduza mozaiği ve Meclis binası. Meduza sanki meclis binasının neresine giderseniz gidin gözleriyle sizi takip ediyor. Hayran kalmamak imkansız. Bu güzellik kesinlikle bütün dünyaya duyurulmalı diye aklımdan geçiriyorum. Meclis binası yanındaki bekçiyle konuştuğumda henüz turizme tam olarak açılmamış, fakat bir turizm şirketi günlük dört otobüs turist getirmeye başlamış. Bu kesinlikle sevindirici bir haber.

Şunu söyleyebilirim; eğer gerçekten güzel bir organizasyon yapılırsa alternatif bir gezi rotası olabilir ve Kibyra Antik Kenti Pamukkalenin Hierapolisini, Aphrodisiası ve hatta Efesi bile gölgede bırakabilir.

Kesinlikle gidip ziyaret etmelisiniz

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir