5 yıldır Kocaeli’de yaşıyorum. Bu şehrin nesini sevdin derseniz derim ki; Sevemedim 🙁  Ama hiç olmazsa Kartepe kayak merkezi var diyorum. Çünkü enerjimi atabileceğim tek etkinlik kışın Kocaeli’yi çekilir kılan kayak..  Lafı daha fazla uzatmadan hemen başlıyorum..

İlk olarak kayak ile nasıl tanıştım ondan bahsedeyim. Kayak sporuyla ilglenmemin sebebi eşim. Evlendikten sonra daha bir haşır neşir oldum. 5 yıldır Kartepe kayak merkezi – Uludağ arasında gidip geliyoruz. Sanırım keyif aşamasına yeni geçebildim 🙂 Alışmak için epey çaba sarf ettim çünkü 🙂 ilk kaydığım günün ardından müthiş bir yorgunluk hissettim. O an bacaklarımın bana oynadığı bir oyun sonucu hala kayıyormuş gibi hissettim. Bir an önce sabah olsa da tekrar kaymaya başlasam dedim. O duyguyu sevdim. Kayak ilk başta çok zor gibi görünse de kurallarına uyulduğunda bence gayet kolay.

Korkmayın. Yeni başlayanların bir tarafını kırma olasılığı ustalardan çok çok çok çok daha az. Sportif konularda cesareti olan bir insansanız ve öğrenmeye hevesliyseniz 2 günde öğrenebilirsiniz.

Kartepe Kayak Merkezi Nerede?

Kartepe kayak merkezinin İstanbul’a 1 saatlik uzaklıkta olması onun cazip noktalarından birisini oluşturur. Ayrıca zirveye çıkış arabayla sadece 20 dakika sürmektedir. Kartepe, Kocaeli sınırları içerisinde Maşukiye belde merkezine 16 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Kartepe Kayak Merkezine Nasıl Gidilir?

Kayak merkezi, Maşukiye’ye 15 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ayrıca İzmit’e uzaklığı da 25 km’dir. İstanbul’dan otobüs ile kartepeye hafta içi ve hafta sonları turlar düzenlenmektedir. Ayrıca İstanbul’dan Kartepeye her gün kesin kalkışlı servisler bulunmaktadır.

Kartepe kayak merkezi Türkiye’nin en yeni kayak merkezlerindendir. Özellikle doğal güzelliği, ormanları ve Sapanca gölü manzarası ile dikkat çeken Kartepe, ayrıca İstanbul’a 1 saatlik uzaklığı ile de cazibesini arttırır. Kartepe kayak merkezinde kayak yapmak için en uygun olan zaman aralık ayı ile mart ayı arasıdır. Karın yükselliği, normal kış koşulları içerisinde 3 metreye kadar çıkabilmektedir. Mevsimin başlarında toz ve mevsimin sonlarında ise ıslak karlara rastlanılır. Otopark ücreti 25 tl.

Kartepe pistleri çeşit açısından oldukça zengindir diyebiliriz. Pistlerde her türlü zorluk derecesine uygun olan bölgeler bulunmaktadır. Böylelikle Kartepe kayak merkezi her türlü kayakçıyı rahatlıkla ağırlayabilmektedir. Bu kadar çok çeşitliliği bir arada sunabilen ender yerler arasında yer almıştır. Kartepe kayak merkezinin zirvesinde hizmet veren Greenpark Kartepe, diğer kayak merkezlerinden farklı olarak toplam 4 ayrı lift çıkışının hepsine ait olan tek bir skipass ile faydalanma fırsatı sunuyor. Bu da kayak yaparken hem farklılıkları deneyimlemenize, hem de her türlü zorluk derecesini görebilmenize olanak tanıyor.

Kartepe telesiyeji zor da dahil olmak üzere tüm dereceleri ağırlayabiliyor. Geyikalanı’nda kolay ve orta, Karlıktepe’de orta, Kadıkonağı’nda ise çok kolay kayak dereceleri bulunmaktadır. Kartepe kayak merkezinde 4 liftin 3’ü telesiyejidir. Bu da kayakçılara önemli bir rahatlık sağlamaktadır.

Kartepe Kayak Merkezi Otelleri

Kartepe kayak merkezinde Greenpark’ta her yıl birçok ziyaretçi ağırlayan beş yıldızlı bir otel bulunmaktadır. Otel 12 ay boyunca hizmet vermektedir. Kartepe kayak merkezi Greenpark Otel’deki kat sayısı 14’tür.

Kartepe kayak merkezinde Geyikalanı’nda bulunan restoran ve Kadıkonağı toplanma alanında yer alan fast food dışında tüm outletler aynı binada yer alır. Kartepe kayak merkezi Greenpark Otel’de yer alan 250 odadan 219 tanesi standart oda özelliklerine sahiptir.

KARTEPE KAYAK MERKEZİ’NDE EKİPMANLAR NEREDEN KİRALANIR?

Kartepe’de en uygun fiyatlarla kayak veya snowboard seti, kayak kıyafetleri gibi kayak ekipmanları kiralamak, ancak yol üzerindeki dükkanlardan mümkün oluyor. Otellerde de kayak ekipmanları kiralamanız mümkün tabii, ancak oteldekilerin fiyatları oldukça yüksek. Bu nedenle zirveye ulaşmadan önce şehirdeki kayak dükkanlarından kiralamanızı öneririm.

 

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

1
Bir yorum bırak

avatar
1 Konulu yorumlar
0 Yorum cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki alan yorumlar
En sıcak tartışmalar
1 Yorum yazarları
hanucel En yeni yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
hanucel
Ziyaretçi

O zaman gitme vakti gelmiş, süper! 🙂