Karaköy-Kahvaltı’da Lübnan ve Türk Mutfağı Harmanlanırsa!

Kahvaltının mutluluk ile ilgisini bilmeyen yoktur değil mi? Hele de dışarıda kahvaltı gerçekten titizlikle ve uzun araştırmalar gerektiren,riskin de minimize edilmesi gereken bir öğünü ve bu yüzden de net çözüme kavuşmuyor bir türlü…Amma velakin benim farklılık arayan riski seven arkadaşlara bir alternatif önerim var hadi birlikte inceleyelim:

Karaköy’ün renkli sokakları, cıvıl cıvıl havasını bilenleriniz ve sevenlerimiz malumdur. Gezmeyi severim ama deyimi yerinde kullanıyorsam “Aç ayı oynamaz” diyorsak; günün en önemli öğünü kahvaltıyı nerede yapalım diye düşünüyorsanız, farklı lezzetlerin dans etmesini izlemeyi seven arkadaşlara özel, Lübnan baharatlarının şelale olup yemeklere akan çeşit çeşit tatlarını deneyimleneceğiniz bir Cafe buldum hem de çok arada. Hakikatten arada ama öyle böyle değil bu arada da ismi de ne biliyor musunuz? ‘’ Arada Cafe” Bakalım mı ne kadar arada? Acaba Türk mutfağı ile Lübnan mutfağı karmasında mı ”arada” kim bilir. 🙂

Sanırım biraz arada kalması konusunda haksız sayılmam
Nasıl gidilir dediğinizi duyar gibiyim, hemen şuracıkta.
https://bit.ly/2sBn3pP

Cafe’nin giriş görsellerinde de olduğu gibi iki arada bir derede kalan fakat hiçte gizli kalmamış bir mekan. Es kaza yeni yerler görüp yeni lezzetler tadımlamak isterken karşımıza çıktı ve bu farklı deneyimi sizinle de paylaşmak için ta ta tam hazırım.

İlk etapta Pazar günü gittiğimiz için biraz kendimize sövsek de yaklaşık 20 kişiyi beklediğimiz bir sıra vardı. Özellikle 2 kişilik masalar çabuk boşalıyor fakat sigara içmek isteyenler için de biraz sıkıntılı olabilir çünkü dışarı ile birleştirilmiş bir ortam ve biraz soğuk olabiliyor bence üşümeyin sigarayı bırakın. Sıra demişken bununla berabar, o kadar kibar personelleri var ki ”Sizi alayım hanımefendi” dediğinde ”yok yok siz zahmet etmeyin ben beklerim, yoğunsa da size yardım edeyim” diyesi geliyor. Çünkü sıra beklerken ; çay, sigara böreği ve böyle minnak minnak ikramları oluyor. Aslında sıra da karnımızı doyurup gidebilirdik ya neden bunu yapmadık ki.. 🙁 Neyse gel gelelim şimdi de mekanın iç dizaynına… Hoooop geldik.

 

Nostalji Dekorasyon tercih etmesi beni aldı götürdü.. Malum 90’lıyız yaşlanmaya başlamışken…

 

 

Şimdi de bakalım bu Lübnan esintisi kahvaltıya ne derece yansımış, lezzetlimiymiş, pahalı mıymış mış mışş hemen bakalım.

Kahvaltı görsellerinden çok etkilenerek ve biraz da sıra bekleyerek açlığımızın vermiş olduğu göz dönmesi sebebiyle oturduğumuz masadan tıka basa doyacağımız umudu ile başladık haydi bismillah diyerek, sabah saatlerinde gidince doğrudan kahvaltı istediğimizi bilerek menü vermeden 2 kişi için serpme kahvaltıyı getirdiler…Yani bunu bilerek gitmekte fayda var kişi başı 48 TL ücreti, zenginsen bas gaza değilsen çık kapıya denilebilir bir fiyattı bence.

 

Kahvaltıda bir kaç çeşit yurdum peynirleri, soslu zeytinyağı, zahterli zeytin , menemen, muhammara, pişiye benzeyen ama pişmediği hissini veren bir hamur, lavaşa benzer ama gözlemeyi andıran ekmekler ve benim en sevdiğim puf ekmek (adını asla bilmiyorum hani böyle tombik döner gibi ekmek çeşitleri vardı. Lübnan mutfağını ağzının tadını bilen beğenir diyorlar ama ben kahvaltıda alışmışım Türk’ümün mutfağına, bu yüzdendir ki genel olarak lezzet karmaşına Fransız kalarak bir karmaşa hali bir arada kalmışlık halini ben de ekledim 3.bir ülke ile. Benim kahvaltı anlayışım Elazığ’dan geliyor ne yapayım yahu. Kaymaklar,tereyağlar, kavurmalar,pastırmalar, çökelekler derken tadılabilir ama doyulabilir kısmı için yorum yapmıyorum ama denebilir.. O zaman farklı tatlar için, kardeşlik için , özgürlük için ne yapıyoruz? Geziyoruz,seviyoruz,yiyiyoruz içiyoruz sı.. neyse öhö öhö öyle işte..

Veee tatlı ikram etmeleri ile kalbimi tekrar çalan hınzır cafe.. Genel bir prosedür değil tabi öyle içinden gelmiş canım müessesinin.

Haydi,çıkın çıkın gidin.. Sevgiler

 

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

8
Bir yorum bırak

avatar
4 Konulu yorumlar
4 Yorum cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki alan yorumlar
En sıcak tartışmalar
5 Yorum yazarları
hanucelMeral KoçEnesYavuz Devecigamzepolat En yeni yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
gamzepolat
Ziyaretçi

off off 🙂 ilk fırsatta.. Bayıldım.

Yavuz Deveci
Ziyaretçi
Yavuz Deveci

hmm mekan otantik 3 öğün kahvaltı yiyebilecek biri olarak denemek gerek…

Enes
Ziyaretçi
Enes

Çook konsept süper

Meral Koç
Ziyaretçi
Meral Koç

Yüreğine sağlık ❣️ Gitmek için sabırsızlanıyorum, nede olsa bende 90 lılardanım ?