Merhaba Arkadaşlar , Kış ayında gittiğim çok fazla keyif aldığım ülkelerden biri olan Karadağ hakkında tüm tavsiyelerim.

Karadağ Hakkında Genel bilgiler

  • Karadağ, Balkanlar’da bir ülkedir. Doğusunda Arnavutluk ve Kosova, kuzeyinde Sırbistan, batısında Hırvatistan, Bosna-Hersek, güneyinde Adriyatik Denizi yer alır. Ülkenin Adriyatik kıyısı boyunca 117 sahili vardır.
  • Anayasasında Karadağ “demokratik, refah ve çevreci bir ülke” olarak tanımlanır.
  • Karadağ 2006 yılından bu yana Balkanların bağımsız ülkelerinden biri.
  • Turizmin ülke gelirlerindeki ağırlığının giderek arttığı Karadağ’a özellikle doğa sporları, deniz-kum-güneş ve kayakla ilgilenen turistler geliyor.
  • UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesi’nde yer alan Kotor ve Budva şehirleri, Karadağ denildiğinde akla ilk gelen noktalar. Bu iki şehir aynı zamanda ülkenin en çok turist çeken bölgeleri.
  • Başkenti Podgorica.

Montenegro para birimi

Avrupa Birliği üyesi olmamasına rağmen ülkenin para birimi Euro. Ama yinede diğer Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında fiyatlar çok daha uygun.

Karadağ’da Gezilecek Yerler

1. Sveti Stefan
2.  Kotor
3. Podgorica
4. Perast
5. Budva
6. Dobrota
7. Herceg Novi
8. Kayaların Leydisi
9. Tivat
10.Bar
11. Lovćen
12. Rose
13. Pržno
14. Durmitor Milli Parkı ve Kara Göl
15. Petrovac
16. Ostrog Manastırı
17. Stari Bar
18. İşkodra Gölü (Skadar Gölü)
19. Ulcinj

Sveti Stefan

Akdeniz kıyılarının en görkemli noktalarından biri olarak kabul edilen bu köyün tarihi 15. yüzyıla uzanıyor.

Efsaneye göre, adaya ilk yerleşim bir kale inşa edilerek 1442 yılında gerçekleşmiş. Geçmişte 400 kadar kişinin yaşadığı ada, altmışlı yıllara kadar balıkçı köyü olarak kalmış. Altmışlı yıllardan itibaren adanın çehresi değişmeye başlamış ve seksenli yıllara gelindiğinde Kirk Douglas, Sofia Loren, Orson Welles, Carlo Bruni, Marliyn Monroe ve Liz Taylor gibi ünlülerin uğrak yeri olmuş.

Arnavut kaldırımlı yolları, olağanüstü deniz manzarası, küçük kiliseleri ve dar eski zamanlarda gibi hissettiren sokaklarıyla muhteşem bir durak  On beşinci yüzyıldan kalma bir dokuya sahip olan bu yer, dar sokakları,  kırmızı çatılı evleri ile Karadağ’ın en ikonik manzaralarından birine sahip.

Lovcen dağının eteklerinde, kara ve denizin birleştiği yerde Sveti Stefan adası bulunmaktadır. Sveti Stefan, Budva’nın yaklaşık 6 kilometre güneydoğusunda küçük bir adacık ve otel tesisidir. Bölgede, adacıklar ve Villa Miločer’in bir kısmının bulunduğu anakara parçası bulunmaktadır.

Ada’yı Gezebilir miyiz ?

Adayı eskiden küçük bir ücret karşılığında ziyaret etmeye izin veriliyordu fakat yeni otel yapımı sonrasından bu yana sadece otel müşterileri adaya girebilmektedir.  Ama Adanın dışından manzarası bile eşsiz.

Budva

Budva, Karadağ’da sâhil şehri. Yaklaşık 10.000 kişilik bir nüfusa sâhip olan şehir Budva Beldesinin de merkezidir. Budva şehrinin bulunduğu bölge ülke turizminin merkezi konumundadır. Şehir 2500 yıllık geçmişiyle Adriyatik Denizi kıyısındaki en eski yerleşim yerlerinden biridir.

Dik dağların uzandığı sahiller birbirinden güzel manzaralara ev sahipliği yapıyor. Yaz aylarında oldukça tercih ediliyor bu sebeple yaz sezonunda yer bulmak biraz güç . Şehir özellikle Alman, Hollandalı ve İngiliz gençlerin favori rotalarından biri.     Fakat denize girme dışında kış mevsiminde de çok huzurlu sessiz sakin tam kafa dinlemelik bir yer o yüzden kışın gitmekte önyargılı olmayın ve deneyin.

Kotor

  • Kotor Karadağ’da küçük fakat barındırdığı tarihi ve mimari eserler açısından oldukça önemli bir sahil kasabasıdır
  • 13.510 kişilik bir nüfusa sahip olan bu şehir 1979 yılından beri UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.
  • Kotor Old Town – Kotor Stari Grad – Kotor Körfezi’ndeki en büyük yerleşim ve bölgenin kültür merkezi. En muhteşem ortaçağ şehirlerinden biri.   Hem şehri gezmenizi, hem de sırtını yasladığı dağın tepesindeki kaleye çıkıp Kotor’un o  görkemli  manzarasına şahit olacaksınız.
  • Kotor Kalesine mutlaka çıkmalısınız  kasabanın sağ tarafında yer alıyor. Old Town’ın içinden 3 Euro ödeyerek girebilliyorsunuz ve merdiven çıkmakla bitmeyen bir kale yolculuğuna başlıyorsunuz. 1350 merdivenden oluşuyor. Dinlene dinlene sürekli mola vererek çıkmanızı öneririm. Her basamakta ayrı bir his uyandırıyor. Sürekli fotoğraf çekmek isteyeceksiniz.  Çünkü yukarı çıktıkça manzara muazzam bir hal alıyor. Kasabaya uğrayan cruise gemilerini de güzel bir atmosfer yaratıyor.  Jeolojik olarak fiyord sayılmasa da Avrupa’nın en güzel fiyordlarından biri olduğunu yükseklere çıktıkça iddia edebilirsiniz. Yanınıza su almayı ve atıştırmalık  yiyecekler almayı unutmayın.

Perast

Kotor koyunun en tatlı yerlerinden biri olan Perast’ta  UNESCO koruması altında. Çok minik ve sevimli  bir kasaba, birtarafta ormanlarla kaplı dağlar, diğer tarafta masmavi dingin tertemiz bir deniz ve begonvillerle çevreli samimi  taş evlerin  dizildiği harikulade  bir kasaba.

Kotor’dan sadece 14 km uzaklıktaki Perast, daracık taş döşenmiş sokakları zaman zaman merdivenlere dönüşmüş. Meydandaki eski saat kulesi görülmesi gereken yerlerden. Perast’ın girişinde karşınıza küçük beyaz taşlarla kaplı da sahilde, şezlong veya şemsiye ücreti ödemeden yüzebileceğiniz bir plaj var.

Perast,  Venedikliler hakimiyetindeyken , en zengin dönemini yaşamış. Kotor Körfezindeki St. George ve Our Lady of Rocks adaları Perast’ın karşısında yer alıyor. St.George Adası’nda 12. yüzyıldan kalma Benedikten manastırı var. Meryem Ana’ya adanan Our Lady of Rocks Adası ise şapel barındıran yapay bir ada.

Tivat

Karadağ’ın en küçük kentlerinden biri. Tivat Karadağ’ın güneybatısında sahil şehri. Kotor Körfezi kıyısında yer almaktadır. Tivat yakınlarında bulunan küçük köy Gornja Lastva, geleneksel dans ve müzikler eşliğinde gerçekleşen etkinliklerin yer aldığı Fiest haftası ile biliniyor. Tivat şehri bir kıyı kenti olduğu için oldukça güzel plajlara sahip. Büyük bir yat limanının da olduğu şehirde yaz döneminde limana çekilmiş çok sayıda lüks yatlar görmek mümkün.

Karadağ Ulaşım

Karadağ içerisinde başkent Podgorica’yı merkez alan oldukça geniş bir otobüs ağı mevcut.  Podgorica’dan günlük olarak Herceg Novi, Budva, Kotor ve Tivat’a rahatlıkla gidilen otobüsler bulunuyor. Otobüs sıklığı özellikle yaz aylarında turist artışıyla doğru orantılı oluyor.

Skyscanner mobil uygulamasıyla kiralayacağınız aracınızla ülkeyi dolaşabilirsiniz ve  uluslararası ehliyete ihtiyacınız yok Türkiye Cumhuriyeti sürücü belgeniz yeterli.

Karadağ Mutfağı , “Karadağ’da ne yenir? Ne içilir?

Kotor’da mutlaka gitmenizi tavsiye ettiğim Gallion Restaurant ve fişi.

Cevapcici

Balkanlarda İnegöl Köfteye verilen isim. Yuvarlak bir ekmeğin içinde lezzetli etlerle hazırlanmış köfteler ve yanında kremalı ekmek

Rakija

Çok yüksek alkol oranı olan bir içecek

Deniz Ürünleri 

Kesinlikle deniz ürünlerini denemelisiniz. Kalamar , Ahtapot, Karides vb. damak tadınıza uygun olan hangisiyse seçin seçin yiyin.Ben açıkçası her akşam bir deniz ürünü denedim, Karadağ gerçekten başarılı bu konuda ve her biri ayrı leziz.

Popeci 

Domuz etiyle yapılan popeci de bu yemeklerden biri ve Peynir ve şarap eklenerek yapılıyor

Niksicko Birası

Tercihinizi biradan yana kullanmak isterseniz yerel bir bira markası olan Niksicko kesinlikle “Karadağ’da ne yenir? Ne içilir?” listenize eklemeniz gerekiyor. Bir asırdan fazla bir süredir üretilen bira yerli halkın en sevdiği ve en fazla tükettiği biraların başında geliyor.

Njeguşka Çetinyska Prşuta

Karadağ’ın gelenekler yemekleri listesine alınması gereken bir diğer yemek kurutulmuş etin kızartılmasıyla hazırlanıyor ve yanında barbunya ile servis ediliyor.

Papara

Ekmek ve sütle çeşitli baharatların karıştırılmasıyla yapılır. Bu yemeğe “popara” de denmektedir.

Njeguşka Çetinyska Prşuta

Karadağ’ın gelenekler yemekleri listesine alınması gereken bir diğer yemek kurutulmuş etin kızartılmasıyla hazırlanıyor ve yanında barbunya ile servis ediliyor.

Şarap

Ülkede bu kadar kaliteli şarapların bulunmasında çok özel şarapların yetiştiriliyor olmasının etkisi büyük.

 Cicvara

Bir tür lapa olan cizvara da Balkan mutfağı içinde önemli bir yere sahip olan ve Karadağ’da mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasında bulunuyor.

Razny

Bir tür soğanlı kebap olan razny domuz etinden yapıldığı gibi kuzu etinden de yapılabilmektedir. Tabi ülkedeki et yemekleri sadece razny veya cevapcici ile sınırlı değil. Karadağ’da etleri ülkemize göre daha uygun fiyatlara yiyebiliyorsunuz. Son olarak Karadağ’a gitmeyi düşünüyorsanız bir an bile şüphe etmeden direkt gidin! 🙂 Çok keyif alacağınıza eminim. Sevgiyle ve seyahatle kalın.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir