Uzun bir aradan sonra yeniden Merhaba!

Yeni ev , yeni iş derken koşuşturmaktan buralara biraz ara vermiş olsam da tekrar burdayım? Bu arada gezip , anlatacak yerler biriktirmiş olarak da geri döndüm.. Peeeki nereyi anlatacağım acaba ? ? Cevap veriyoruuum, gitmekten asla sıkılmadığım gidince kendimi aşırı huzurlu hissettidiğim bir yer olaaan Bozcaada! ??

Bozcaada’ya nasıl gidilir ? Bozcada’da nereye gidilir? Ne yenir? Neler yapılır? En güzel plajlar , en güzel koylar hangileri? En güzel fotoğraf köşeleri nerdedir?  Hepsinden bahsedeceğim bu yazımda?

Bozcaada’ya Geyikli yada Çanakkale merkezden gidebilirsiniz. Yaz boyunca merkezde İskele’den deniz otobüsleri kalkıyor. Sabah gidiş akşam dönüş şeklinde tek bir sefer oluyor merkezden. Biletler önceden alınmalı aynı gün için bilet bulmak oldukça güç çünkü. İkinci seçenek ise Geyikli’den kalkan feribotlar. Yaz boyunca saat başı olan feribotların, yoğunluğa göre ek seferleri de mevcut. Araçla geçecekseniz online bilet almanızı öneririm, aksi takdirde feribot kuyruğunda beklemeniz kaçınılmaz son olur. Online bilet aldıktan sonra  online bilet gişesinden biletinizi onaylatıp beklemeden geçiş yapabilirsiniz. Ücret ise araç içinde kişi sayısına göre farklılık gösterebiliyor.

Bozcaada’ya daha adım atar atmaz , insanların stressiz yaşayışları , renkli sokakları, denizin rengi, yerel halkın güleryüzü dikkatinizi çekiyor.” Ada ruhu” diye bir şey olduğunu anlıyorsunuz. Zaten birkaç gelişten sonra “Adalı” olma fikrine aşık oluyorsunuz. Kimbilir belki bir gün ben de … ?

Bozcaada’da sezon Mayıs’ta başlıyor, en güzel zamanları Haziran,Temmuz, Ağustos,Eylül.. Sonrasında yavaş yavaş kendi haline kalıyor ada. Kış sezonunda ise kimsecikler kalmıyor gibi bir şey.. Bir kez Ocak ayında gitmiştik meşhur Çanakkale rüzgarlarından sefer iptal olmuştu ve adada mahsur kalmıştık. O yüzden artık Bozcaada’ya gitmek için Mayıs ayını bekliyorum ?

Peki ne yapılır Bozcaada’da? Öncelikle kalmak isteyenler için merkezde çok güzel butik oteller, pansiyonlar var. Eğer araçsız geçiş  yaptıysanız Bozcaada’ya, Bozcaada’dan koylara giden dolmuşlar var. Merkezde kalanlar için merkezden o dolmuşları kullanıp plajlara, koylara gidebilir.

Her bir koyda bir otel var otel tatili düşünenler için onlar da bir seçenek olabilir. Yalnız otel konaklamaları biraz tuzlu olabiliyor. Biz geçen yaz bir otelde kalmıştık  , “Bertiz Hotel”. Şiddetle tavsiye ederim, geceliği o zaman 800 liraydı, güncel fiyatından haberim yok arayıp bilgi alabilirsiniz ?  Evet biraz tuzlu ama  değer miydi sorarsanız ? Sonuna kadar eveeeet ? Habbele Koyunda bulunan otelin havuzu,  koy manzaralı . Her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş muhteşem bir işletme!

Bertiz/Bozcaada

Habbele Koyu

Feribottan indiğinizde hemen sağınızda Bozcaada Kalesi’ni göreceksiniz, manzarası ve tarihi için bir gezin derim. Tüm günü denizde geçirip , güneşi Polente fenerinde batırın. Akşamında da Rum sokaklarında gezip bütün mezeleri tadın. Özellikle kabak çiçeği dolması favorim benim ?

Bozcada’da yapılacak şeylerin başında Polente fenerinde güneşi batırmak geliyor. Özellikle günbatımından bir iki saat önce orada bulunup kendinize güzel bir yer bulmanızı öneriyorum  çünkü orası hep kalabalık ? Sandalyenizle, masanızla hatta yiyeceğiniz içeceğinizle gidip o anın tadını çıkarın. Türkiye başka bir yerde öyle güzel batmıyordur güneş ? Gidin bakın Şeyma söylemişti dersiniz ?

Polente Feneri

Daha iyi bir günbatımı henüz görmedim Türkiye’de ❤

Kamp yapmayı seven arkadaşlar için kamp alanları da mevcut. Henüz deneyimlemedim ama şu kamp fobimi kırdığım vakit deneyip, fikirlerimi söyleyeceğim?

Denize girilecek en güzel yerlerin başını Ayazma plajı alıyor benim için , sonrasını da Akvaryum koyu. Yalnızca Akvaryum koyunda şezlong ve şemsiye bulunmuyor. Buna rağmen çok kalabalık oluyor. Kamp yapmak yasak olmasına rağmen çok sayıda kampçı görmek mümkün koyda. Şezlongunuzu şemsiyenizi yanınızda götürüp akşama kadar koyun tadını çıkarın derim. Unutmadan adanın suyu için şunu söyleyeyim , Ağustos sıcağında bile buz gibi . Girince değil yüzünce alışıyorsunuz.? Buz gibi ama tertemiz ve berrak, şnorkelinizi yanınızda getirmeyi unutmayın rengarenk balıklarla yüzmenin tadı başka. Yalnızca şunu da söylemeliyim ki balıklar ısırıyor ? Deniz ayakkabılarınızı da yanınzdan eksik etmeyin.

Akvaryum Koyu

Adanın avantajlı yanlarından biri de; en rüzgarlı havada bile denize girebileceğiniz sakin bir koy seçeneğinin olmasıdır. Denize gitmeden önce , o gün esen rüzgarın yönünü belirlemeniz gerek. Dalgasız, sakin denizde yüzmek isteyenler rüzgar güneyden esiyorsa (lodos) adanın doğu ve kuzeydeki koylarını, kuzeyden (poyraz) esiyorsa ki genelde öyle esiyor güneydeki koylarını tercih etmelidir.Batı kıyılarında ise denize girilebilecek koylar bulunmuyor.Rüzgar durduğunda ise adadaki tüm koylardaki deniz çarşaf gibi oluyor.

Denize girilebilecek koylar ise;  Ayazma plajı (poyrazda) , Sulubahçe koyu ( poyrazda) , Habbele plajı (poyrazda) , Beylik koyu ( poyrazda) , Çayır Koyu ( Lodasta) ,Tuzburnu Koyu (Lodosta) , Poyraz limanı koyu ( Lodosta) , Tekirbahçe koyu ( Lodosta).

Ayazma Plajı

Ada merkezinde de denize girebileceğiniz plajlar mevcut. Poyrazda Bozcaada yat limanında denize girebilirsiniz. Havuza girer gibi denize girebileceğiniz bir yer, kayalara ve deniz kestanelerine dikkat edilmeli. Poyrazda ise Kale arkası denilen bölgede bulunan Salhane Bar’ın önünden merdivenle birlikte denize girebilirsiniz. Özellikle adalıların tercih ettiği yer olarak biliniyor ?

Bozcaada küçük bir ada olmasına rağmen sene içinde farklı festival  , çeşitli organizasyona ev sahipliği yapmakta. Festival zamanlarında otellerde yer bulmakta zorluk çekilmemesi adına öncesinden kalınacak yer ayarlanmalı. Bu festivaller süresince ada çok kalabalık oluyor. Bu festivallerden bazıları şunlar ;

Bozcaada Yarı Maratonu/ 10KM Koşusu: Her sene Mayıs ayında yapılan ve iki gün süren Yarı maratona dünyanın her yerinden gelen sporcular katılım sağlıyor. Koşu, Cumhuriyet meydanından başlayıp yine aynı yerde son buluyor.

Bozcaada Şarap Tadım günleri: Adalı 6 şarap üreticisinin standlarının yer aldığı etkinlikte şarapların üretim süreçleri hakkında bilgi alıp manzaraya karşı şarabınızı tadabilirsiniz.

Bozcaada Ayazma Panayırı: Adalı Rumların her yıl kutsal aya Paraskevi günlerini kutladıkları  festivalde, Ayazma’da Aya Paraskevi adına yapılmış küçük bir manastırda bir araya gelinen bu zamana halk arasında Ayazma Panayırı deniyor.Küçük manastırın bahçesindeki yaşlı çınar ağaçlarının altına kurulan tahta masalarda yemekler yeniyor, Yunanistan’dan gelen müzik grupları eşliğinde sırtaki yapılıyor.Bu geleneksel panayıra her yıl yurtdışından gelen çok sayıda Rum katılıyor.

Bozcaada Caz Festivali: İlk defa 2017’de düzenlenen festival adanın en özel noktalarından biri olan Aya Paraskevi manastırının bahçesinde yapılıyor.Tarihi çınar ağaçlarının altına kurulan sahnede 3 gün boyunca Türkiye’nin iyi müzisyenleri sahne alıyor.

Bağbozumu Festivali: 2 gün süren festival, adalı şarap üreticilerinin kendi bağlarında düzenledikleri sembolik bağ bozumuyla başlıyor. Bunun için bağ işçileriyle birlikte traktörlere binilip bağlara gidiliyor.Toplanan üzümler, eski günlerde olduğu gibi eşek sırtında, at arabasıyla , traktör ve pırpırla, canlı müzik eşliğinde tören alalnına taşınıyor. Festival boyunca kale içinde konserler ve iki yarışma düzenleniyor.Yarışmalarda adanın genç kızları arasından bir üzüm güzeli ve adanın en iyi çavuş güzeli seçiliyor.

Yerel Tatlar Festivali : İlki 2010 yılında düzenlenen festival, Bozcaada’nın geleneksel günlerinden biri artık. Adalı kadınlar, evde yaptıkları yerel yemekleri bugüne özel ada meydanına kurulan sıra sıra tezgahlarda sunuyorlar.Giriş ücretini verdikten sonra tepsinizi ve fişlerinizi alarak yemeklerinizi seçmeye başlıyorsunuz. Akşamları da çeşitli konserler düzenleniyor.

Şunu da unutmadan söylemek istiyorum ki Çiçek pastanesinin ünlü kurabiylerinden tadın  hatta  almadan geri dönmeyin, Bademli kurabiye ve Damakçatlatan kurabiyeleri favorilerim arasında. Aynı zamanda Damla sakızlı dondurma da öylee?

Çiçek Pastanesi

Yemek için de şunu söyleyebilirim ; henüz yemek yiyip de kötü dediğim hiçbir yer olmadı. Rum sokakları içinden bir yer seçip oturabilirsiniz , mezeler muhteşem ardından balık da tercih edebilirsiniz. İstediğiniz her türlü yemeği bulabileceğiniz yerler de mevcut. Lahmacundan tut sulu yemeğine kadar . Yani bu konuda sıkıntı yaşayabileceğinizi düşünmüyorum ?

İşte meşhur Bozcaada sokaklarından kareler   ?

O meşhur kız, uzunca bir fotoğraf kuyruğu oluyor önünde ?

Bu da bir diğer meşhur fotoğraf yeri, yalnız bu salıncak işletmenin olduğu için bazı vakitler işletme sahibi bu salıncağı kaldırıp yerine masa atıyor. Salıncağı bulup fotoğraf çekilmek öyle kolay değil ?

Rum Mahallesi içinde bulunan Meryemana Kilisesi ?

Aşık olunası sokaklar♥

Bu duvarı ise Aslı Enver meşhur etti bence ?

Ve Bozcaada da sağlı sollu görebileceğiniz üzüm bağları ❤

Ayrıca Ada’da yol manzaralarında Günebakanlara rastlamanız çok olağan ?‍♀️

Huzur dolu Ada hayatı, birbirinden renkli sokaklarıyla asla unutamayacağınız bir kez geldikten sonra sürekli gelmek isteyeceğiniz Bozcaada için benim söyleyeceklerim şimdilik bu kadar ? Sormak istedikleriniz olursa yazının altına yorum bırakabilir,  instagram hesabım @seymaaktug’ dan bana ulaşabilirsiniz. Şimdilik hoşçakalın ! ?

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

3
Bir yorum bırak

avatar
2 Konulu yorumlar
1 Yorum cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki alan yorumlar
En sıcak tartışmalar
3 Yorum yazarları
SalihseymaaktugAyşegül En yeni yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ayşegül
Ziyaretçi
Ayşegül

Mükemmel bir anlatım gezip görmüş bide üstüne seni kadar zevk almış gibi oldum ?

Salih
Ziyaretçi
Salih

Mende istiyom ama ?