Selam Gezgin Dostlar  !

Size Türkiye’de çok fazla keşfedilmemiş ama gittiğimde büyülendiğim müthiş otantik ve gizemli bir kanyondan bahsedeceğim.  Hakkında çok fazla bilgi ve yazı olmamasına çok şaşırdığım.  Çünkü DÜNYANIN 2. EN BÜYÜK KANYONU TÜRKİYE’NİN İSE 1. Kilometrelerce ahşap yolda kayaların içerisinde coşkun akarsuyun üzerinde yürüyorsunuz. Yol’un, Ilıca şelalesine kadar gideceği söyleniyor  daha tamamlanmamış fakat tamamlanmamış hali bile çok çok fazla uzun.

Hala o kadar güzel ve doğası bozulmamış,  insanların çöpleriyle donanmamış bir yer ki gittiğinizde her bir noktasında saatlerce vakit geçirmek istiyorsunuz.  (yerli halk çok güzel muhafaza etmiş burayı umarım aynen bu şekil kalabilir.)

Öncelikle size kısaca ulaşım ve konaklamadan bahsedeyim :

Ulaşım ve Konaklama

Kastamonu‘nun Pınarbaşı ilçesinde yer alan Horma Kanyonuna kendi aracınızla gelmeniz en mantıklısı olacaktır. Çünkü toplu taşıma çok az , Otostopla yola çıkıp orayı bulma ihtimaliniz çok düşüktür.

Konaklama içinde iki tane otel pansiyon tarzı bir yer fakat kamp yapmanızı tavsiye ederim Wc ve aile çay bahçesi tarzı bir yer ama yiyecek içecek ihtiyaçlarınızı önceden temin edip yola çıkmanızı tavsiye ederim.

Giriş Ücretsizdir.

Uzman kanyoning dağcıların,  yaklaşık 9 adet (10m ile 20m) arasında değişen inişlerle, bot yardımı ile ilerleyebileceği bu kanyonun en zor yanı, sifon etkisi, güneş görmemesi yüzünden soğuk ve ıslak ortamıdır. Kanyoning yapanlar için; Orta zorlukta bir kanyondur. Bu kanyona 14 km yakınlıkta bulunan Valla kanyonu dünyanın 2. en derin kanyonu olması ile( yer yer derinliği 1000 metreyi bulur) insanı bayağı bir zorlar. Dağcılar arasında Valla kanyonundan geçene ‘Hacı’ denilir. Horma’dan geçene ‘Hacım’. Rehbersiz kesinlikle bu kanyonları geçmeyin.

 

Sonrasında ayrıca bir yer var Ilıca şelalesinden çıktıktan sonra tabelaları takip edip seyir tepesi denilen bir tepeye dağlarda yolculuk yapıyorsunuz  o noktaya vardıktan sonra yürüyerek  Efsane bir 30 dakikalık Orman yolculuğu başlıyor ki gerçekten filmlerdeki gibi karanlık ürkütücü uçurumlu bir patika orman yolculuğu muazzam tarif edilemez bir tepe  mutlaka gitmelisiniz ve yaşamalısınız Dağın doruğuna çıkmak rüzgarı hissetmek. Adrenalini en derinden hissediyorsunuz. Oralarda lütfen çöplerini bırakmayın ve doğaya zarar vermeyin gelecek nesillerimizede tertemiz kalsın.

 Çok teşekkürler sevgiler..

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir