Selam Gezgin Dostlar ! Finlandiya’ya hala gitmediyseniz mutlaka bir şekilde alın biletinizi önce  İsveç’e gidin oradanda o büyük Titanic gibi gemilerle hayatınızda hiç unutamayacağınız o harika  yolculuğa çıkın. Öncelikle yine gideceğimiz ülke hakkında ön araştırmamızı yapıp gidelim. Hadi Başlayalım.

Güzel Beyaz Şehir Finlandiya !

Finlandiya Hakkında  Önemli ve İlginç Bilgiler serisi

 • Finlandiya ya da resmî adıyla Finlandiya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa’da Baltık Denizi kıyısında bir Kuzey Avrupa ülkesi. İskandinavya yarımadasındadır, başkenti Helsinki’dir. Doğusunda Rusya, kuzeyinde Norveç ve batısında İsveç yer alır.
 • Finlandiya Orta Asya ve Sibirya kökenlidir.
 • Helsinki, Finlandiya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Şehir, Finlandiya’nın güneyinde Finlandiya Körfezi’nin kıyısında yer almaktadır
 • Avrupanın en soğuk ülkelerinden biri ve Nüfus : 5,513 milyon, Para Birimi : Euro
 • Finlandiya’da yaşanan  muhteşem bir  doğa olayı  var adı  ‘’gece yarısı güneşi’’, yani ‘’Midnight Sun’’. Bu olay  Kuzey ve Güney kutup dairelerinde gerçekleşen doğa olayıdır. Bu doğa olayı, Finlandiya’da yaz mevsimi yaşanırken 24 saat güneşin batmamasına neden olur ve özellikle Lapland bölgesinde iki aydan fazla sürebilir. Finlandiya’da kışın sıcaklar -30 civarına kadar düşüyor. Yazın ise en fazla 20 derece civarında seyrediyor. Ayrıca, yazın beyaz geceler devreye giriyor ve gece 02.30’da hava hafiften kararırken 05.00 gibi yeniden aydınlanıyor. Yazın ise bunun  tam tersi. Gerçekten bu duruma nasıl adapte olabilmişler insan şaşırmıyor değil.
 • Sokaktaki tezgahlarda erik, domates, patates, kiraz gibi meyve sebzeler kilo ile değil litre ile tartılıyor. 2 kilo elma değil  2 litre elma alabilir miyim demek gerekiyor.
 • Finler sessiz ve sakin insanlardır. Birisiyle tanıştıkları zaman ilk zamanlar soğuk davranırlar. Fakat saygılı, seviyeli, eşitlik gözeten ve hoşgörülü insanlardır. Kesinlikle öyle asla küçümseyici kendilerini beğenmiş tavır sergilemiyorlar.
 • Gereksiz konuşmaktan kaçınırlar. Bu yüzden sessiz kalırlar. Dakikliğe ve verdikleri sözleri tutmaya büyük önem verirler.
 • Dünyada silahlanmanın en yaygın olduğu ülkelerden bir tanesidir ama diğer ülkelerin tersine silahlı saldırı ve ölüm oranları çok düşüktür.
 • Ünlü Telefon markası Nokia’nın doğduğu ülke.
 • Boşanma oranları çok yüksek olan bir ülke ve Boşanmanın ana sebebi ise alkol.
 • Finlerin kökeni Asya’ya dayanıyor diye bir kaç yerde yazı okudum fakat kesinliğinden emin değilim.
 • Avrupa’da en çok kahve tüketen ülkelerden biri.
 • Ülke nüfusunu arttırmaya yönelik çok fazla çalışma yapılıyormuş. Diğer İskandinav ülkeleri gibi burada da nüfus az. Ve devlet doğuma teşvik için ciddi bir emek harcıyor. Doğum yapan kişiye 3 yıl ücretli izin veriliyor. Böylece anne bebeğiyle daha çok vakit geçiriyor ve bebeğin gelişiminde yanında oluyor. Devlet giderlerinin çok büyük kısmını ise doğuma teşvik oluşturuyormuş.
 • Finlerin gerçekten ilginç gelenek ve görenekleri bulunuyor. İşte bazı ilginç yarışmaları: Dünya Bataklık Futbolu Şampiyonası, Eş taşıma yarışması, Dünya Cep Telefonu Fırlatma Şampiyonası, Buzda Yüzme Etkinliği ve Fin Sauna Dünya Şampiyonası…
 • Finlandiya dünyanın en temiz suyuna sahiptir. Suların her yerden içilebilir olması ve ücretsiz olması da ayrıca mükemmel bir yön.
 • Boz ayılar milli hayvanlardır.
 • Ülkede 10 şişeden 9’u mutlaka geri dönüşüme girmektedir. Gerçekten geri dönüşüme oldukça önem veren bir ülke.

Finlandiya’da Ulaşım

İlk olarak ve kesinlikle yapmanızı tavsiye ettiğim şey  Gemi ile yolculuk. Silja line a ait Serenade gemisi ile Stockholm’den Helsinki’ye gectik.  Cruises gemisi ile yolculuk yapmak gerçekten aşırı keyifli neredeyse 20 saat sürüyor ve gökyüzü mükemmel, Baltık denizi muazzam.  Helsinki Stockholm ve Stockholm/ Tallinn seferleri oldukça sık oluyor. Gemide yemekler çok pahalı, alışveriş pahalı. Ama içerisi bir avm gibi aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Kahvaltı dahil sistem bilet alırsanız kahvaltısı doyurucu ve güzel. Baltık denizinde seyahat ederken tüm yolculuğunuz boyunca uyumamanızı ve tadını çıkarmanızı tavsiye ederim ve  biletleri gitmeden önce mutlaka internetten araştırıp alın  biz iki kişi olmamıza rağmen 4 kişilik kamara ve gidiş dönüş aldık daha uygun avantajlı fiyata geldi.

Helsinki, başkent bölgesindeki toplu taşımayı düzenleyen, Helsinki Bölgesi Ulaşım ve Belediyeler Birliğinin (HSL) (Helsingin seudun liikenne -kuntayhtymään (HSL)) bir parçasıdır. Başkent bölgesinde iyi toplu taşıma bağlantıları vardır. Helsinki’de tren, otobüs, tramvay, metro ve Suomenlinna ‘vapuru işlemektedir.

Reittiopas- hizmetinden (Reittiopas-palvelu) başkent bölgesindeki güzergâhlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Hizmet, kamu ulaşım taşıtlarıyla bir yerden başka bir yere nasıl ulaşacağınızı önerir. Kamu ulaşım taşıtlarında nakit para ve ya da yolculuk kartı (matkakortti) ile ödeme yapabilirsiniz.

Finlandiya Yolculuk kartı ”MATKAKORTTİ”

 • Matkakortti  ile seyahat, nakit para ile seyahat etmekten daha uygun bir seçenektir. Yolculuk kartı, yerel toplu ulaşım dahilindeki belediye otobüslerinde, banliyö trenlerinde, metroda, tramvaylarda ve Suomenlinna arabalı vapurunda geçerlidir.
 • Matkakortti iki kişiliktir.
 • Kişisel kart (henkilökohtainen kortti), sadece kart sahibinin kullanabileceği kart demektir. Bu en ucuz seyahat yöntemidir. Kullanıcıya ait kartı (haltijakohtainen kortti) ise birçok kişi kullanabilir bu yönden de çok avantajlı.
 • Kişisel kartı almadan önce, HSL çevre bileti bölgesi illerinden birisinde, daimi ikametgahınız olması için kayıt yaptırmanız gerekir. Bu il ve ilçeler şunlardır: Helsinki, Espoo, Vantaa, Kauniainen, Kirkkonummi, Kerava ve Sipoo yada orada yaşayan bir arkadaşınızdan temin edip kullanabilirsiniz.
 • Yolculuk kartını HSL’nin satış noktası (myyntipiste) ya da hizmet noktasından (palvelupiste) satın alabilirsiniz. Başkent bölgesinde birçok satış ve hizmet noktası bulunmaktadır. Kişisel yolculuk kartını hizmet noktasından satın alabilirsiniz. Kişisel yolculuk kartı alacaksanız, yanınıza kimlik kartınızı alın. Fin internet bankacılığı şifreleriniz varsa kişisel yolculuk kartını HSL’nin internet sayfaları üzerinden de alabilirsiniz.
 • Yolculuk kartı ile, süreç (kausi) ya da bedel (arvo) birimlerini yüklediğinizde seyahat edebilirsiniz.
 • Yolculuk kartına herhangi bir yolculuk kartı dolum noktasında (matkakortin latauspiste) yükleme yapabilirsiniz. Ek bilgilere HSL’in internet sayfaları üzerinden ulaşabilmek mümkün.

Finlandiya Helsinki Şehir İçi Ulaşım

Helsinki Tren ile Ulaşım

 • Helsinki Merkez Tren İstasyonunda, I Trenleri esas olarak 1-3 numaralı hatlardan ve P Trenleri 16-18 numaralı hatlardan kalkıyor.

Helsinki Otobüs ile Ulaşım

HSL 615 veya 620 numaralı otobüsler hem pratik hem de uygun fiyatlı. Merkez tren istasyonuna yolculuk 5 € ve yolculuk 33-43 dakika sürüyor. Otobüs her 30 dakikada bir T1’den (platform 2) kalkar ve T2’de de (platform 21) durur.

Finnair Şehir Otobüsü

 • Otobüs sizi havaalanından merkez tren istasyonuna biraz daha hızlı ortalama 30 dakikada ulaştırır.
 • Ücret 6.30 € ve her 20 dakikada bir kalkar. Helsinki otobüs, tramvay, metro, yerel demiryolu ve feribot hizmetlerinden oluşan iyi işleyen bir toplu taşıma sistemine (HSL) sahiptir. Tek bir biletle tramvaylara, otobüslere, metroya ve hatta Suomenlinna’ya giden feribota binebilirsiniz.
 • Tek kullanımlık biletler bilet makinelerinden, R-kiosklardan ve diğer HSL satış noktalarından veya HSL mobil uygulamasını kullanarak satın alınabilir. Otobüslerde, biletinizi şoförden de alabilirsiniz. Günlük biletler toplu taşıma araçlarında 1-7 gün sınırsız kullanım içindir.
 • Bilet makinelerinden, Helsinki Havalimanı Terminal 2A’dan (1-3 gün) veya Merkez Tren İstasyonu’ndaki Helsinki Şehir Ulaşım hizmeti noktasından satın alınabilir. Bir günlük bilet sürücüler tarafından satılmakta.
 • Bölgesel biletler, Helsinki, Espoo, Kauniainen ve Vantaa’da kolayca seyahat etmeyi sağlar. Bölgesel biletler ve bölgesel turist biletleri bilet makinelerinden satın alınabilir.
 • 7 numaralı tramvay ile şehir merkezine Kamppi Bus Terminali ile ve Pasila station’a giden tren yolu ile gidebilirsiniz.
 • 6T numaralı tramvay ise West Terminal ile tren istasyonu arasında gidiyor.
 • 615 ve 425 numaralı otobüsler
 • Finnair City Bus ise direkt tren istasyonu ve Helsinki-Vantaa Airport arasında gidiyor.
 • Hakaniemi’den 6T ve 7 numaralı tramvaylar ve 617 numaralı otobüs ile havaalanına gidebilirsiniz.

Ve Gezilecek Görülecek Yerler Yapılması Gerekenler

 1. Kauppatori (Market Square)
 2. Suomenlinna
 3. Helsinki Cathedral (Tuomiokirkko)
 4. Temppeliaukio Church (Rock Church)
 5. Uspenski Cathedral
 6. Senate Square (Senato Meydanı)
 7. National Museum of Finland
 8. Kiasma Çağdaş Sanat Müzesi
 9. Linnanmaki Amusement Park
 10. Esplanadi Park

1 Numaralı olarak yapmadan dönmeyin dediğim aktivitelerden biri

Sompa Sauna

Şiddetle denemenizi tavsiye ederim. Fotoğraflarda aşırı güzel bir yermiş gibi gözükmesede yerel halkın çok sevdiği ve tercih ettiği bir yer. 110 derecede sıcaklıktan çıkıp  14 derece suya atlamak sizi çok özgür hissettirecek

 

 

 

Helsinki ziyareti sırasında kaçırılmayacak duraklardan biri.  Ücretsiz giriş , kesinlikle Harika ve mükemmel bir yer. Finliler’in çok keyifli insanlar olduğunu buradan net olarak anlayabiliyorsunuz. Yüksek sıcaklıktaki  saunadan çıkıp soğuk denize atlıyorsunuz ve bunu defalarca eğlenerek yapıyorsunuz. Burayı çok sevdim. Güvenli bir yer. Eşyalarınızı giyip çıkartacağınız bir alan mevcut. Yerliler burayı tamamen çıplak kullanıyorlar. Eski ve küçük bir yapı her şey ahşap.   24 saat açık olduğu yazıyor ki Yazın güneş neredeyse hiç batmadığı için aktif olarak kullanılıyor.

 

Uspensky Katedrali

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de yer alan Ortodoks katedralidir. Katedral Rus mimar Aleksey Gornostayev tarafından tasarlanmış olup, mimarın ölümünün ardından 1862-1868 yılları arasında yapılmıştır.

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazar12:00–15:00
PazartesiKapalı
Salı09:30–19:00
Çarşamba
(Yılbaşı)
09:30–19:00
Saatler değişebilir
Perşembe09:30–19:00
Cuma09:30–19:00
Cumartesi10:00–15:00

Helsinki limanının üstündeki ufuk çizgisine hakim olan iki görkemli kiliseden biri olan Uspensky Rus Ortodoks Katedrali, göz alıcı ve çok sayıda kulesini örten 13 altın kubbesiyle tuğla bir bina.İç mekân da dışı kadar etkileyici: sunaklar, ikonlar ve haçlar, blok mermere işlenmiş kemerlerindeki karmaşık desenler ve altın süsl emeler. Benim  en sevdiğim kahve tonlarında renkleriyle şehrin merkezinde asaletiyle duruyor.

 

Helsinki Katedrali

Helsinki Katedrali, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de bulunan bir katedraldır. Katedral, Kruununhaka semtinde Senato Meydanı’nda yer almaktadır.  şehri koruduğuna inanılan 12 havari heykeli bulunuyor.
1830 ile 1852 yılları asında Rus Çarı I. Nikolay tarafından inşa ettirilen Helsinki Katedrali, şehrin sembollerindendir. Her yıl 500 bin kişi burayı ziyarete gelmektedir. Ayrıca Finlandiya’nın başkenti olan Helsinki, klasisizmden etkilenerek Art Nouveau tarzı mimarinin en güzel örneklerini taşımaktadır.
 • Adres : Unioninkatu 29, 00170 Helsinki, Finlandiya
 • Çalışma saatleri
Pazar09:00–18:00
Pazartesi09:00–18:00
Salı09:00–18:00
Çarşamba
(Yılbaşı)
09:00–18:00
Saatler değişebilir
Perşembe09:00–18:00
Cuma09:00–18:00
Cumartesi09:00–18:00
 • TELEFON +358 9 23406120

Regatta

Gün batımında burada olmalısınız. Şehir merkezinden uzak fakat buraya uğramazsanız olmaz. Huzurlu keyifli bir yer. Ateş başında etlerini pişiren insanlar. Ve Ortam çok güzel dizayn edilmiş. Harika bir lokasyon.

 

 

 

 • Adres : Merikannontie 8, 00260 Helsinki, Finlandiya
 • Çalışma saatleri
Pazar08:00–21:00
Pazartesi08:00–21:00
Salı08:00–21:00
Çarşamba
(Yılbaşı)
08:00–21:00
Saatler değişebilir
Perşembe08:00–21:00
Cuma08:00–21:00
Cumartesi08:00–21:00

Helsinki Şehir Müzesi

Finlandiya’nın başkenti olan Helsinki’nin tarihini belgeleyen ve gösteren bir müzedir. Görevi, Helsinki’nin manevi, maddi ve mimari mirasını kaydetmek ve korumaktır. Müzede kişisel anılar ve kent sakinlerinin günlük yaşamları bulunmaktadır.

Suomenlinna

800 Nüfuslu güçlü surlarla çevrenlenmiş tarihi bir mimariye sahip , turistlerinde yoğun ilgi gösterdiği feribotların sıkça sefer düzenlediği eşsiz bir ada ben çok methini duydum fakat buraya uğrayamadım.

 • Ziyaret Saatleri: 09.30-18.00
 • Giriş Ücreti: €11

Finlandiya Mutfağı

Finlandiya mutfağı kökenleri bakımından çok ilkel ve geleneksel Fin yemekleri çevredeki malzemeler kullanılarak yapılır. Orman malzemeleri. Balıklar, etler, meyveler ve kök sebzeler yerel mutfakta büyük rol oynar. Ayrıca, menüde Mus geyiği, ren geyiği ve hatta ayı görmek mümkün. Ama endişelenmeyin, sadece etçil değiller. Zira, vegan seçeneklerinin de bulunduğu kozmopolit bir şehir. Finlandiya dünyada en fazla kahve içilen ülke ve kahveyle sosyalleşmeyi seviyorlar. Bu yüzden, asla iyi bir kafein takviyesinden birkaç adım uzakta olamazsınız. Ayrıca, güneş battıktan sonra manzaralı happy hour kokteyllerinin tadını çıkarmak için şehirde bir sürü popüler kafe de var. Finlandiya’da herhangi bir restorana girdiğinizde ilk duyacağınız şey “rezervasyonunuz var mı?” Şimdi, bu her zaman rezervasyona ihtiyacınız olduğu anlamına gelmez, ancak özellikle akşamları masa ayırtmak Finliler için normal bir durum. Neyse ki, Helsinki’deki birçok restoranda internet üzerinden rezervasyon yapmak mümkün.

Helsinki şehri, hem ulusal hem de uluslararası yemekler açısından Finlandiya’nın merkezi. Aşağıda tüm ülke genelinde popüler olan yemeklerden bazıları.

 • Runeberg Turtası
 • Bezelye Çorbası
 • Baltık Ringa Balığı
 • Pulla Poğaçası
 • İsveç Kirazı Pastası
 • Kerevit
 • Tuzlu Meyan kökü (Salmiakki)
 • Blini Krepi
 • Lahana Ruloları (Kaalikääryleet)

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir