Herkese Merhabaa!!
Bugün neredeyiz??
Öncelikle hiç gezi listemde olmayan bir yer.. Belki senelerce ön yargıyla bakmış olduğum ülke olan “Ukrayna” ve Ukrayna’nın güzel , sıcacık şehri ‘Lviv’ deyiz?

Lviv, Ukrayna’nın Polonya sınırı yakınlarında (yakın derken bayağı yakın, 70 km kadar), Ukrayna’nın başkenti Kiev’den sonraki turistik anlamda en popüler şehri diyebiliriz.

Artık pasaportsuz , yeni kimlik kartlarınızla da ülkeye giriş yapabiliyorsunuz.Ama şunu söylemeliyim ki Lviv yeni yeni turizmin başladığı bir şehir olduğundan turistleri çok sıcak karşılamıyorlar. Kimlik kartıyla ülkeye giriş yapacak olanları baya bir sorguya çekiyorlar. Neden geldin, Ne kadar kalacaksın, cebinde ne kadar para var diye bir sorguya çekiliyorsunuz. Peeeeki pasaportu olduğu halde bilin bakalın kimi sorguya çektileeer???! Cevap veriyorum tabii ki ben ? İki saat ülkeye giriş için bekledim. Bizim ülkemize elini kolunu sallayan rahatça girebildiği halde bizim şöyle sıkıntılar çekiyor olmamız şaşırtıcı doğrusu. 2saat bekleyip çapraz sorguya çekildikten sonra ülkeye giriş yapabildik şükür ?

Ama böyle sorguya tutulmamızda Türklerin rolü yok mu derseniz, Türklerin rolü büyük şükür. Polonya’nın Lviv’e cok yakın olmasından ve Polonya’nın da shengen bölgesi olmasından dolayı Türkler Lviv’e gelip Polonya’ya kaçıyormuş. Hatta gittiğimiz gün 15 Türkün kaçarken ormanda yakalanmış olmasına ne yazik ki şaşırmadık ?

Ben Lviv’e @gruppal ile gittim. Biz sorgudayken sevgili rehberimiz @mimarlageziyorum bizi dısarda bekliyordu ? Ben bazı rotaları kesinlikle turla gezmemiz gerektiğinin düşüncesindeyim. Çünkü o şehrin tarihi ruhuna kadar hissetmenizi sağlıyor.. Lviv’de benim için öyle oldu. Katıldığım tur programına linkinden ulaşabilirsiniz.

1986 Çernobil Nükleer Faciası, Euro 2012 şampiyonası, 2014’teki Turuncu Devrim ve 2013’ten beri yaşanan Ukrayna’nın bir çok siyasi ve sosyal olayla kamuoyunun gündemine gelmiştir. Ukrayna;  Rusya, Türkiye ve Fransa’dan sonra Avrupa’nın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesi olmuştur. Fakat sınırlarının tamamı Avrupa’da bulunan en büyük ülke olması ve jeopolitik konumunun da etkisiyle tarihte bir çok olaya ev sahipliği yapmıştır.  Ukrayna bu saydığımız nedenlerden dolayı Batı ülkeleri ve Rusya’nın güç kavgalarının tam ortasında kalmış. Ukrayna’nın politik durumu tarih boyunca bu nedenlerden etkilenmiştir.

Ukrayna’da devam eden siyasi karışıklık, ülkenin zaten kötü olan ekonomisini daha ciddi risklerle karşı karşıya getirmiştir. Rusya’nın yeni hükümet kuruluncaya kadar kredi ödemelerini ertelemesi de ekonomik sorunları derinleştirmiştir.

Bu durumdandır ki , Ukrayna’da hırsızlık oranı gün geçtikçe artmaktaymış . Hatta bir telefonu uğruna yitirdiğim Lviv’de polislerin de pek bir işlevi yok . Zaten rüşvetsiz çalışanı yokmuş ve sonuç odaklı da değillermiş. O yüzden size önerim çok çok dikkatli olmanız.

Resmi dili Ukraynaca. Kimse İngilizce bilmiyor, menülerini bile İngilizce görebilmek büyük şans olsa da bir şekilde anlaşabiliyorsunuz.

Ukrayna çok savaş görmüş , çok ülkenin hakimiyeti veya sömürgesi altına girdiği için çok kültürlü bir yer aslında. Sadece Lviv ‘de değil aynı zamanda Kiev gibi diğer şehirlerinde de İkinci Dünya Savaşının izlerini ve Nazi Almanyasının Ukrayna’daki etkisini görebiliyorsunuz.

Lviv Ukraya’nın kültür başkentidir. Çok sayıda büyüklü ufaklı müze, kilise, tarihi yapı olmakla birlikte bir çok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

LVİV’DE GEZİLECEK YERLER

1.RYNOK MEYDANI

Rynok Meydanı 500 yıldan beri Şehrin Ticaret, Politik, Kültür ve Genel merkezi olarak Avrupalılaşma tarihinin başlangıcının kalbini oluşturduğunu söyleyebiliriz. Meydanı çevreleyen 50 benzersiz mimari yapıt 16-20 yüzyıllara uzanan bir dönemin eserleridir.

Meydan Rynok adını 14. yüzyıldan beri korumaktadır. Almanya ’nın orta çağ şehir merkezlerini andıran kare şeklinde oluşturulan Asimetrik yapıdaki binalar halka biçiminde oluşturulmuş. UNESCO listesindeki bu meydanı gezince neden Lviv’in Ukrayna’nın başkenti olduğunu anlıyorsunuz. Meydana açılan dar Arnavut kaldırımlı sokaklar sayılamayacak kadar çok cafe ve restronta ev sahipliği yapıyor. Her birini ziyaret edilmeyi fazlasıyla hakediyor.

RYNOK MEYDANI

RYNOK MEYDANI

 2.ARSENAL SİLAH MÜZESİ

Arsenal Binası, 16. yüzyıldan günümüze kadar kalan müdafa amaçlı yapılmış birkaç binadan biri. 1571’de ateş tarafınca neredeyse tamamen yok edilen yeni bir bina 1575’te tekrardan inşa edilmiş. Sert ve kasvetli bir görünüme haiz bina 18. yüzyılda ise gayri resmi hapishane olarak kullanılmış.

Bu zamanı bina 1991’den bu yana Lviv Zamanı Müzesi’ne bağlı Lviv Arsenal (Tabanca Müzesi) olarak hizmet veriyor. Ukrayna’da bu türdeki tek müze. Koleksiyonu, çeşitliliği ve eşsizliği ile etkileyicidir. Bronz toplar, baltalar, silahlı aletler, askeri emirler ve dünyanın 30 ülkesinde toplanan öteki birçok eşya sergileniyor.

ARSENAL SİLAH MÜZESİ

3.LVİV OPERA BİNASI

Hem iç hem de dış cephesiyle, Lviv’in en görkemli binası burası olsa gerek. 1900’de inşa edilen binanın Paris ve Milano’dan sonra Avrupa’nın en güzel opera binası olduğu söyleniyor. Gösterişli dış cephesi ve etkileyici iç dekoruyla Viyana Devlet Operası ile karşılaştırılıyor.

Biz bilet almak için gittiğimizde bilet bulamamıştık, mutlaka görülmeden dönülmemesi gereken bir yer ?

LVİV OPERA BİNASI

LVİV OPERA BİNASI

LVİV OPERA BİNASININ İÇİ

4. LYCHAKİV MEZARLIĞI

Lviv’de gezilecek ve görülecek yerler arasında yer alan Lychakiv Mezarlığı, Avrupa’nın en eski mezarlıkları arasında yer alıyor. 1786 yılında yapılan ve 40 hektarlık bir alan olan Lychakiv Mezarlığı’nda yaklaşık 500 binden fazla mezar, 500’e yakın heykel ve kabartma 2000’e yakın türbe ve 24 şapel bulunuyor. Bu bakımdan bir mezarlık olduğu kadar müze nekropolü olduğunu da söyleyebiliriz.

5.LVİV HANDMADE CHOCOLATE 

Lviv’de çikolata üretimi aynı zamanda da cafe olarak tasarlanmış bir bina. En alt katta çikolata yapan çalışanları görmek ve izlemek mümkün. Diğer 2 katta alışveriş yapabiliyorsunuz. Her çeşitte ve şekilde çikolata bulabilirsiniz.İzlemesi aşırı keyifli. Sıraya girip istediğiniz çikolataları tezgahtan seçebiliyorsunuz. En üst katta ve en alt katta cafe olarak kullanılan kısmı bulunuyor. Orada kahve içip oturabiliyorsunuz. Benim favorim sıcak çikolata ve akışkan olarak sattıkları ılık çikolata oldu, mutlaka tadına bakmalısınız. Ayrıca hediye almak ve gezip görmek için çok güzel bir dükkan ?

Akışkan çikolata ,resmeeen gönlümü fethetti?

 6.ERMENİ MAHALLESİ

Şehrin en eski mahallelerinden biri Ermeni Mahallesi, 13. yüzyılda Moğol-Tatar istilasıyla yargı sürdüğü yıllarda, Ermeni krallığının eski başkenti Kars’ta yer edinen Ani’yi bırakıp kaçan Ermeniler için bir sığınak olmuş. Kentin şimal kısmında yer edinen mahallede Ermeniler kiliselerini, okullarını, kütüphanelerini, hastanelerini ve tiyatrolarını kurmuşlar. O dönemlerde Lviv şehri, Venedik ve Amsterdam ile beraber Avrupa’nın üç ana Ermeni merkezinden biriydi.

 7.DOMİNİCAN KATEDRALİ

Dormition Katedrali’nden çıkıp da Lviv’in Ortaçağ Surlarının kalıntılarının yanından geçip de erişilen meydanda her gün sahaflar pazarı kuruluyor. Burada çeşitli eski kitap, plak ve ev eşyaları satılıyor. Lvivlileri seyretmek için de keyifli bir meydan. Parkın ortasında bir elinde kitap bir elinde tahıl tutan, Ukrayna topraklarında ilk matbacısın Ivan Fedorov’un anıtı yer ediniyor.

 8.DORMİTİON KATEDRALİ

Lviv’de görmeniz ihtiyaç duyulan fazlaca sayıda kilise ve katedral var. İtalyan Avlusunun arka taraflarına konumlanan Dormition Katedrali de bunlardan biri. Lviv’in en göze çarpan simge yapılarından. Tüccar Konstantin Kornyakt’ın fonladığı kilise, Ortodoks cemaatinin mekanıydı. Mukaddes Bakire Meryem’in Varlığı Kilisesi adıyla da anılan (Assumption of the Blessed Virgin Mary) Dormition Katedrali’nin iç mekanları 17. ve 18. yüzyıllardan kalma resimlerle dekore edilmiş.

 9.LVİV PİDHİRDTSİ CASTLE

Pidhirdtsi Şatosu tam tarihi bilinmesede araştırmalar 1635-1640 yılları arasında bir dönem de inşa edildiği kayıtlara geçmiştir.  Orta Çağ Avrupasını yansıtan Rönesans Sarayı ve Savunma Kalesi olarak bilinir. Şatonun inşaatını Stanislav Konetspolski emri ile mimar Andrea Del Akva tarafından yapılmıştır.

Şato yakın zamanda büyük bir yangın geçirmiş olup , restorasyonu hala devam etmekteydi.Yolunuzu mutlaka düşürün, beni büyüledi.

Kendimi bi an Outlander dizisinin içinde hissettim ?

LVİV PİDHİRDTSİ CASTLE

LVİV PİDHİRDTSİ CASTLE

10.LVİV OLESKO CASTLE

17. ve 18. yüzyıllarından kalma Olesko Şatosu ünlü mimari bir anıt olarak günümüze kendisini taşımayı başarmış ender görülür güzellikte tarihi bir kaledir. İlk kuruluş amacı bölge savunması için olsa da 15. yüzyılın ikinci yarısından sonra Magnat Ailelerinin rezidansı olarak hizmet vermiştir.

1951 yılında ise şato yıldırım düşmesinden dolayı çıkan yangında enkaza dönüşmüştür. 1975 yılında tekrar tadilat yapılan şato Lviv Sanat Galerisine ait sergi alanı olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Şatonun şuan ki görüntüsü 16 ve 18. yüzyılları arasındaki bir dönemi yansıtmaktadır. Birçok tablo,heykel ve antik eşyanın biriktiği şatonun ziyaretçisi gün geçtikçe artmıştır. Heykel koleksiyonu ve Ukrayna ‘nın değişik atmosferdeki yapılan portreleri çok ilgi çekmektedir.

OLESKO CASTLE

Lviv seyahetimde beni en çok heyecanlandıran kesinlikle Şatolar turu oldu. Adeta sizi o zamanlara götürüyor. Kimbilir ne yaşanmışlıklar vardır, keşkee outlander dizisi gibi kısa süreli o vakitlere ışınlabilseeek ?

11. Lviv Eczane Müzesi 

Lviv Eczacılık Müzesi Ukrayna ve Avrupa’nın tarihi öneme sahip en eski tek bilinen Eczane Müzesi 1735 yılında Askeri Eczacısı Natorp tarafından kurulmuştur. İlk kuruluşu ile birlikte “Siyah Kartalın Altında” olarak adlandırmış, daha sonra tekrar restore edilen eczane 1996’dan beri bu ismi kullanmaya devam etmiştir.

O dönemde ilaç sanayisi olmadığı için eczanede sadece bazı ihtiyaçlar için sağlık malzemesi satılıyormuş,  tentürdiyot, eski bilinen şifalı otlardan hazırlanan iksirler, merhemler ve tıbbi şarap olarak bilinen türde ilaçların üretim ve satışını yaptığı bilinmektedir. 1966 yılında Eczacılık Tarihi Müzesi olarak belirlenerek koruma altına alınmış.

ECZANE MÜZESİ

UKRAYNA PARA BİRİMİ: Grivna

30 Euro bozdurdum sadece , 4 gün için hayli hayli etti. 30 Euro yaklaşık 800 ukrayna grivnası yapıyor. Kredi kartlarınızı da içiniz rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Çoğu şeyi kredi kartıyla halletmeye çalıştım bile diyebilirim.

LVİV’de ne yenir ?

Ukrayna’da herhangi bir süpermarketten, ülkemizde alabileceğiniz neredeyse tüm gıda ürünlerini bulabilirsiniz. Ukrayna’da tarım ve hayvancılık gelişmiş olduğu için hemen hemen tüm sebze ve et çeşitlerini taze olarak bulabilirsiniz. Düşük bütçeli temel gıdalar; ekmek, yulaf ezmesi, pirinç, karabuğday, yulaf lapası, erişte, ayçiçek yağı, mevsim sebzeleri, sosisler, yumurtalar ve soslardır. Ukrayna’da restoranlarda çok çeşitli ve lezzetli yiyecekler bulabilirsiniz. Kabarık veya normal krep çeşitleri, pancar ve ekşi krema ve et ile yapılan Borch çorbası, sarımsaklı tereyağı ile yuvarlanarak pişirilen Kiev usulü tavuk pirzolayı en önemli yöresel yemeklerin başına koyabiliriz.

Genelde domuz eti tükettikleri de unutulmamalı. Borsch çorbasını bu yüzden etsiz tercih ettik, fazlaca lezzetliydi.

Bir parantez açmak istiyorum, gerçekten çok güzel kızlar vardı ben kadın halimle hepsine hayran hayran baktım ?

LVİV’e ne zaman gidilir?

Tercih ettiğiniz tarihler sonbahar , hatta yaz mevsimini içeren tarihler olsun bence? 7-10 Kasım tarihleri arasında bulunduğum Lviv’de  tam anlamıyla dondum ? Aşırıııı soğuk. Şöyle bir durum da olabilir , karlar altında bu şehir çok güzel olabilir ama benim tercihim mutlakaa yaz olur bir dahaki seferee?

Lviv’de yerli alkol ve sigara Türkiye’ye göre cok uygun olduğu halde diğer aklınıza gelebilecek tüm şeyler Türkiye’den daha pahalı. Yani alışveriş konusunda Türkiye’den ihraç edip üzerine kendi fiyatlarını ekleyip öyle satıyorlar bu yüzden pahalı ? Alışveriş konusunda ucuz olan şeyler alkol ve sigara.

Bir restrontta yemek yemek ortalama 150-200 grivna yani Türk Lirasıyla 35-50 lira arasında. Çanakkale ile eşdeğer ama İstanbul ile kıyaslarsak uygun bile denilebilir.

Gece hayatı cok renkli, sokaklar cıvıl cıvıl ve kalabalık. Fakat kalabalık kulağa hoş gelmesin çünkü siz anlamadan çantanızdan paranız, cebinizden telefonunuz bir anda kaybolabilir. Bu durum aşırı üzücü..

Ulaşım; biz daha çok uber kullandık . Taksi ve otobüs seçeneğiniz de mümkün. Ama uber hem hesaplı hem de bizim için çok kolay oldu.

Lviv hakkında söyleyebileceklerim şimdilik bu kadar.Aklınıza takılan, sormak istediğiniz bir şey olursa altta yorum olarak bırakabilir yada @seymaaktug instagram hesabımdan bana ulaşabilirsiniz?

Şimdilik hoşçakalın!!! ?

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir