Bolu’nun Sakin Şehri Göynük

Memleketim Bolu-Göynük Hakkında ne yazsam bilemiyorum başta. Orası benim için huzur dolu bir yer. İstanbul’dan yola çıktığımda oldukça iyi yollardan geçerek 245 km sonra buraya varmış oluyorum. En son buraya 2 yıl önce gelmiştim.  Memleketime ailemle seyahat ettiğim için ilçeye girmeden köyümüze geçerdik. Bu sefer kendim otobüsle geldiğim için merkezine indiğim bu ilçemde burayı pek güzelleşmiş gördüm.

Burası uzun zamandır geliştirme veya yenileme görmüyordu. İlçe küçük olduğundan kendine bir yaptırımı olmuyordu ne yazıkki ama Ankara 2016 yılında buraya  yatırım yapmış. Bazen kaldırımlarda ve banklarda Bolu’nun değil de Ankara Büyükşehir Belediye’sinin yazısını görebilirsiniz.

Burası 2017 yılında “Cittaslow” dedikleri sakin şehir listesine eklenmiş ilçelerinden biri. Safranbolu evlerini anımsatan ama yine de kendine has beyaz rengin hakim olduğu evler mevcut. Sadece evler değil esnaf yerleri her yer beyaz renkli evlerden oluşuyor.

Bu beyaz renkli evleriyle tarihi dokunuşunu kaybetmeyen Göynük ilçesi, merkezinde 19.yüzyıldan kalma Osmanlı mimarisine ait ahşap evler dahil ilçenin tamamı koruma altına alınmış bir kasaba konumundadır.

Onlarca Arnavut kaldırımı dar  sokaklarında olan ve  buraya bambaşka bir hava veren bu evlerin bazıları otel olarak da kullanılmaktadır. Büyük şehirlerin kargaşasından uzak, sakin ve bol temiz hava almak isteyeceğiniz bir yer arıyorsanız burasını listenize eklemelisiniz.

Bölgeye hakim olan tepede saat kulesi bulunmakta ama bir diğer ismiyle de Zafer Kulesi olarak da bilinmektedir. Göynük Saat Kulesi 1997 yılında yönetmenliğini Ömer Kavuk’un yapmış olduğu “Akrebin Yolculuğu” adlı filmde yer almıştır. Hatta ‘Unutma Beni’ adlı dizinin ilk bölümünün bazı kesimlerinin çekildiği bir yerdir Göynük.

İlçede her yıl mayıs ayı sonunda Akşemseddin şenlikleri düzenlenir.

Burayı gezmeniz en fazla 3 saatinizi alır. Genelde buraya gelenler bir çok yer ile birlikte birleştirerek geziyor.

Göynük İlçesinin Konumu 

Kaynakça : https://www.frmtr.com/cografya/7020188-bolu-haritasi.html

İstanbul’a 245 km, Bolu il merkezine ise 98 km uzaklıkta olan ilçenin Bilecik, Ankara, Eskişehir ve Sakarya’ya sınırı bulunmaktadır.

Göynük’te Gezilecek Yerler

1. Çınarlar Köprüsü 

Göynük’te gezilecek yerler merkezde yer alan bu köprünün etrafında yer alır. Girişinden itibaren meydanın etrafında tarihi evlerin sıra sıra siz baktığı ve çarşıya bağlantısı olan bir konumdadır. Hemen girişinin yanında yer alan tek çay bahçesini de görmüş olursunuz. Burada bir çay veya kahve molası verebilirsiniz.

2. Anıt Ağaçlar 

Göynük’te tescilli 5 tane anıt çınar ağacı bulunmaktadır. Bu anıt ağaçlar arasındaki en yaşlısı ise hemen Çınarlar köprüsünü geçtikten sonra sağ tarafında yer alır.

 Akşamseddin Hazretleri Türbesi 

Akşamseddin Hazretleri 1389 yılında Şam’da doğmuş ve yaşadığı yüzyılda önemli bir alim olmakla birlikte aynı zamanda Türk bilim adamıdır.  Esas adı Şemseddin Mehmet olan Akşamseddin Hazretleri Göynük ilçesinden geçerken burayı çok sevmiş ve  buraya 1445 yılında yerleşmiştir. 14 yıl yaşadıktan sonra 1459 yılında  vefat etmiştir. Kendisi aynı zamanda Fatih Sultan Mehmet’in hocası olarak da ünlenmiştir. Akşamseddin Hazretleri Türbesi altıgen yapıya sahip olan bu mimari eser Fatih Sultan Mehmet tarafından 1464 yılında hocası için inşa etmiştir. Türbe’de ağaç işçiliğinin örneklerini görmeniz mümkün.

Akşamseddin’in sandukası haricinde türbede oğulları Sadullah ve Emrullah çelebilerinin sandıkları da bulunuyor.  Akşamseddin Hazretleri’in hanımının ve kızlarının mezarları da Türbenin sağ tarafında yer alır. Her yıl 29 Mayıs’tan bir önceki pazar günü anma günü düzenleniyor.

4. Gazi Süleyman Paşa Cami ve Hamamı 

Bölgenin en özgün Osmanlı mimamirlerinden biri olan Gazi Süleyman Paşa Cami 1331 ile 1335 yılları arasında inşa edilmiştir. Cami Orhan Gazi’nin oğlu Gazi Süleyman Paşa tarafından ahşaptan yapılmış tek kubbeli ve tek minaresinde tek şerefli olarak inşa edilmiştir. Bu cami dikdörtgen planlı olup tavanı ise ahşaptandır. 1948 ile 1960 yılları arasında yenileme yapılmış.

Bu caminin yapımında bir rivayete göre bir işçi elinde yapıya bir taş koymadan ekleme yapmadan önünde bırakarak getirip götürüyormuş. Süleyman Paşa bunu fark ettiğinde nedenini sormuş. İşçi ise sabah kalktığında yıkanamadığı için mubarek yapının temeline taş koymak istemediğini söylemiş. Bunu duyan Gazi Süleyman Paşa’da cami inşaatının yanına bir de hamam yapılmasını emretmiş. Gazi Süleyman Paşa Hamamı da böyle yapıldığına dair bir hikaye var. Bu hamam da camiye aynı tarihlerde yapılmış olup kesme taşlarla bay ve bayan kısımları ayrı olarak inşa edilmiştir. En son restorasyon ise 2000 yılında görmüş.

5. Tarihi Zafer Kulesi 

Eski eserler arasında en yenisi olan bu kule Göynük halkının Milli mücadeleye verdiği büyük desteğin anıtlaşmış sembolüdür. 1922 yılında Sakarya Meydan Savaşı anısına Cumhuriyet döneminin ilk kaymakamı olan Hurşit Bey tarafından Sela Kayaları’nın üzerine inşa edilmiştir.Altıgen bir temel üzerine ahşap mimari biçiminde üç katlı olarak inşa edilmiştir. 1960 yılından itibaren bir kaç restorasyon tabi tutulmakla birlikte en son restorasyonunu 2016 yılında Göynük Belediyesi tarafından görmüştür.

Hemen girişinde Kule Kahve Evinde molanızı verip manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Ben iki yıl önce geldiğimde burada şantiye havası vardı ve yanına yaklaşılmıyordu. Şimdilerde ise restore edilmesiyle birlikte en çok foto çekiminin yapıldığı bir haline gelmiş. Buradan Göynük’ü tepeden ilçenin panoromik manzarasını güzel şekilde seyredebilirsiniz.

6. Ömer Sikkin Hazretleri Türbesi 

Hacı Bayram Veli Hazretleri’nin müritlerinden olan Ömer Sikkin Hazretleri Türbesi merkezden 10 dakika yürüme mesafesinde yer alıyor. İyi bir bıçak ustasımıymış. Bu yüzden Bıçaklı Ömer Dede denirmiş kendisine.

7. Göynük Açıkhava Müzesi 

İİlçede yapılan kazı çalışmaları sonucunda Frigyalılara ait kalıntılar bulunmuş ama yol kenarlarında öylece sergileniyor. Bir nevi gerçekten açıkhava müzesi gibi olsa da herhangi bir koruma altına alınmamış. Merkezden 40 dk yürüme uzaklığında yer alan bu müze jandarmanın orada yer alıyor.

8. Göynük Evleri

1900 lı yılların başlarında yapılan bu evler ziyaretçilerin bir diğer gelme sebebi olmuş bu evler. İlçede 400’e yakın ev bulunmakta ama bunların 100 tanesi koruma altına altına alınmış. Evler iki katlı olmakla birlikte avlularda bulunmaktadır.

9. Müderrisler Konağı =

1340’lı yıllarda Gazi Süleyman Paşa’nın yaşadığı ev olarak biliniyor. 2012 yılında restore edilerek otel olarak işletmeye açılmış.

10. Akşamseddin Konağı 

19. yüzyılda Hacı Nuri tarafından Ermeni ustalara yaptırılmış. İlçenin en büyük konağıdır. Konağın girişinde Akşamseddin’in bugüne kadar uzanan soy kütüğünü de görürsünüz.

11. Gürcüler Evi Kent Müzesi 

Gürcüler Konağının yaklaşık 200 yıllık geçmişi varmış. Müze olarak hizmet vermekte ve tarihi eserler sergilenmektedir. Müzenin oluşturulmasında Göynük kadınlarının büyük emeği olmuş.

Gezinize ilçe olarak Taraklı ve Mudurnu’yu da ekleyebilir ya da Göynük sınırları içinde bulunan göllerin de keyfini sürebilirsiniz.

11. Çubuk Gölü 

İlçe merkezine yaklaşık 11 km uzaklıkta heyelan sonucu oluşmuş bu göle gidebilir. Gölün simgesi haline gelmiş yel değirmenleri de görebilirsiniz. Etrafındaki Çubuk Yaylasında yürüyüşlerinizi yapmanız mümkün.

12. Sünnet Gölü 

Çubuk Gölüne kıyasla daha uzakta kalan bu gölün derinliği 22 metreyi bulur. 18 hektarlık bir alana sahip ve heyelan sonucu oluşmuş bir göldür. Özel sektöre işletilen 45 odalı 115 yatak kapasiteli bir konaklama tesisi de bulunmaktadır.

Bu iki gölde de piknik alanları mevcut ve trekking rotaları mevcuttur.

Göynük’te Ne Yenir? 

Bildiğiniz gibi Bolu’nun aşçısı meşhur derler. Bu yüzden Göynük’te aç gelmeniz tavsiye edilir. Bir çok yerde yemek yenilen yerler olsa dahi burada ünlenmiş birkaç  yer var. Onlar da Lalezar Restaurant ve Paşazade Restaurant.

İlçe sofralarında eksik olmayan bir lezzet vardır ki o da başlangıç yemeği plan Tarhana çorbası. Bölgenin ayrıytten eriştesiyle yapılan erişte çorbasını da unutmamak gerek.  Çorbanın yanında ilçeye özel yöresel peyniri de bulunmaktadır. Adı da keş peyniri. Bolu’nun keşli cevizli mantısı başta olmak üzere birçok lezzetin tadına bakabileceğiniz yerler en başta yazdığım restoranlarda tadabilirsiniz. Tava yoğurdundan tutun oklava baklavasına kadar bir de bonus olarak tahinli pide ekleyelim listeye. Dağlardan toplanan kanlıca mantarı yola yapılan kaşarlı kanlıca mantarı. Yöresel lezzetlerinden olup eskisi kadar yapılmayan Göynük Bombay Fasulyesi yemeğini de bulursanız tatmadan dönmeyin.

Göynük’e Ulaşım 

Aracınız yok ise iki türlü ulaşım olarak İstanbul’dan Göynük arası yolculuğu Yeşil Göynük Turizm otobüs firmasıyla yapabilirsiniz.

Bir diğer alternatif olarak ise Bolu kalkış hareketli olan Göynük Falanız Otobüs firmasıyla yolculuk yapabilirsiniz.

Bir diğer bonus alternatif ise otostop çekmek 🙂

Göynük’te Konaklama 

İlçe merkezinde bulunan otel işletmeciliğini çevrilmiş konaklarda konaklayabilir ya da hem bol oksijen almak hemde doğanın ortasında bulunmak isterseniz Sünnet Gölü etrafında olan konaklama tesisini tercih edebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir