Eskişehir Tam Bir Romeo!

Arkadaşlar,

Artık bir Romeo’m var çünkü O’na aşık oldum! Kimmiş bu Romeo, birlikte tanıyalım.

Bugün nereye mi gidiyoruz? İç Anadolu Bölgesi’nde, yüzyıllardır eski ama yeni kalabilen ve sürekli yaşanarak, katarak ve kazanarak gelişen şehri Eskişehir’e gidiyoruz. Gerçek aşkın savaşcısı Romeo’ya…

 

Eskişehir’e ne zaman gidilir?

Ben bir yaz çocuğu olarak soğuk hava ile asla yıldızım barışmadı. Bu nedenle gezilerimde ilkbahar-sonbahar aylarını tercih ediyorum. Lâkin siz de gezip görmek ve keşfetmek ister, gondol ile Porsuk Çay’ında sefa sürmek isterseniz, bu mevsimleri tercih edin derim. ‘’Yok efendim, biz yağız delüğanlı ya da Anadolu Kadınıyıh, hey gidi hey sen neyden bahsediyorsun’’ derseniz de kışın gidin tabi. Sizin canınız sağolsun.

Eskişehir’e nasıl gidilir?

Bir arabası olan durumu iç güveysinden hallice olan arkadaşlarım için ; https://bit.ly/2RB8NMp link üzerinden atta’ya gidebilir.

Benim gibi arabası olmayan (belki de hiç olmayacak) arkadaşlarım için ise ; otobüs firmalarının hemen hemen çoğu Eskişehir seferi yapıyor. Ortalama fiyatları 45-65 TL civarı. (Ortalama sefer süresi ise 5 saat)

Trende nostalji yapmak isteyen ve hızlıca gideyim diyen tez canlı arkadaşlarım https://bit.ly/2NVUj3A adresi üzerinden tren bileti satın alabilir ama önceden almanızda çok fayda var benden söylemesi, oldukça yoğun bir talep olduğu için bazen hayalleriniz yarım kalabiliyor. Koltuk seçimi yaparken özellikle internet üzerinden, mutlaka cinsiyet seçimine dikkat edin, orada bir sürpriz ile karşılaşmanızı hiç istemem. Ortalama fiyatları ise ;  Öğrenci 26TL-45TL- VIP 80 TL ) VIP serviste ne mi var şöyle ki ; Deri Koltuk ve yemek.( değer mi zannetmem)

Eskişehir’de gezilecek yerler nerelerdir?

Porsuk Çayı

Adalar Bölgesinde yer alan  Porsuk Çayı, Sakarya Irmağı’nın en uzun koludur. Eskişehir’e inanılmaz bir hava veriyor eğer havanın sıcak olduğu dönemlerde gittiyseniz, değmeyin keyfinize.. Gondol ile boylu boyunca gezebileceksiniz, mis gibi doğa içerisinde boy boy fotoğraflar çekileceksiniz.

Sazova Bilim ve Sanat Merkezi

 İnanılmaz keyifli bir park içerisinde, en çok sevdiğim (malum minik bir kız çocuğu olarak) ; Masal Şatosuydu.. Resmen aşk yaşadım kendisiyle, ayrılırken de bayağı zor vedalaştım..

Bir çok eserden ilham alınmış, harikulade bir görseli var. Çocukların dikkatini çektiği kadar biz büyükler için de vazgeçilmez. Buna ek olarak da tabi Korsan Gemisi, insanın atlayıp gidesi geliyor.

Sazova Parkı’na yaklaşık 2 saatimi ayırdım neden mi çünkü doğasını, verdiği enerjiyi, aldığı kötü enerjiyi, her açıdan çektiğiniz fotoğrafın güzel çıkmasını çok sevdim. Kendimi bir an fotomodel falan zannetmedim değil, görseniz nasıl güzelim ama nasıllll..  Buraya kadar gelmişken Türk Dünyası’nda öneme sahip eserlerin minyatürlefini görmenizi de öneririm.

 

Odun Pazarı Evleri ; Eskişehir’in ilk yerleşim yeri tabiri caize demirbaşı Odunpazarı. Sokakları daracık ama tarihi bir dokusu var ki görülmeye değer mi değer. Ara ara Alataçatı sokaklarını anmama sebep olan şirin mi şirin evleri mutlaka ziyaret edip ‘’ bir de beni tek çek’’ diyerek bol bol fotoğraflanın.( Benim fotoğraflarım burada yarım kalsada 🙁 Aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

http://www.eskisehirkulturturizm.gov.tr/TR-149936/odunpazari-evleri-odunpazari-kentsel-sit-alani.html

Lüle Taşı Müzesi, El Sanatları Müzesi, Ahşap Yapım ; Lüle Taşı meşhur olan Eskişehir’imizin ilk lüle taşı müzesi olması da onur verici efendim.

Tarihi Odunpazarı Evlerinin bulunduğu yer de Çağdaş Cam Sanatlar Müzesi var, ilgilileri için ziyaret edilesi.

 

 

 

 

 

 

 

Daktilo Müzesi ve Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Galerisi ; Nostalji tutkunu biri olarak teee eski zamanlardan kalan daktiloları incelemek çok tatlıydı. Ayrıca fotoğraflar ve makinelerde çok başarılı tabi.

Balmumu Heykeller Müzesi ;  Bir dönem yaptığım meslek ile ilgili olarak hemen hemen bir çok ünlü ile tanışma,sohbet etme fırsatım oldu lâkin bu müze de gezerken hep tanımak istediğimiz ve belki de bunun mümkün olmayacağı bir çok ünlü görme fırsatım oldu. Oranın ambiyansı bambaşka tabi. Her biri alanında sükse yapmış, başarılarını kanıtlamış ve gani gani değerli sanatçılar olunca bir saygıda kusur ediyor muyuz diyor insan, öyle bakıp bakıp geçerken aralarından. Giriş ücreti var tabi ayrıca bazı ünlülerle fotoğraf çekmekte ayrıca ücretli bunun nedeni de sosyal bir çalışma tabi, ihtiyacı olanlar için yardım kampanyası diyebiliriz.  Bu müzede kimleri göreceksiniz, ücretleri ve giriş saatleri hakkında detaylar için http://www.balmumuheykeller.com/muzemiz.php ziyaret edebilirsiniz.

Doktorlar Caddesi ve İki Eylül Caddesi  ; İstanbul’da olduğunuzu düşündürecek caddelerdir. Cadde üzerinde sevdiklerinize hediye alabileceğiniz, ve fiyat uygunlukları ile alışverişe çekilebileceğiniz mağazalar yer alıyor.

 

Şelale Park ; Mis gibi seyri-alem imkanı sunan, şehri gökyüzünden izleten bir terası var. Aynı zamanda bir de güzel şelalesi var ki, insan nerede fotoğraf çekeceğini şaşırıyor. Artık yorulduk, biraz da soluklanalım dediğiniz noktada ise Şelale Park Cafe imdadınıza yetişiyor.

 

 

Eskişehir’de ne mi yenir?

Kahvaltıya çok önem veren birisi olarak mutlaka Ayten Usta‘ya gitmenizi önereceğim, Destan Kahvaltısı gerçekten dillere destan. Ayrıca öyle bir yer de ki.. Sanki şehrin dışında, doğal yaşamın içerisinde gibi öyle keyifli öyle güzel.

Daha fazlası ; http://www.aytenusta.com.tr/hakkimizda

 

Diğer bir alternatif ise daha ucuz yollu ama bir o kadar lezzetli bir tostçu : Adalar’da bulunan Karum Çay Evi’nde öyle bir tost yedim ki bayıldım. Utanmadım 2 tane yedim. Allah affetsin.. Ve son olarak asıl  adı Çi Börek olan fakat bizim dilimizde Çiğ Börek namını alan lezzetin duayeni Papağan Çiğ Böreği mutlaka tadınız efenim.. Eee artık yoruldunuz bir kahve olsa da içsek dediyseniz ; All Fred Cafe&Bistro’yu tercih edebilirsiniz. Benim kahvem aşağıda yanında da canım Alfred Adler 🙂

 

 

Yazımın genel özeti ise ektedir 😛

Eğer yazımı beğendiyseniz yorum yapmanızı rica ederim, nokta da olur boşlukta gönlünüzden ne koparsa 🙂

Çok sevgiler..

“Eskişehir Tam Bir Romeo!” için 12 cevap

 1. Onuremre dedi ki:

  Eskişehir bu kadar güzel anlatılamazdı harika ötesi 🤗

  • hanucel dedi ki:

   Yaşadığım güzel her anıyı sizinle paylaşmak benim için de harika ötesi, çok teşekkür ederim. 🙂

 2. Enes dedi ki:

  Çok güzel bir anlatım zaten ilk fırsatta eskişehire gideceğim

 3. Betül dedi ki:

  Aklımdaki soruların neredeyse tamamı yazınızda var, fotoğraflar ise inanılmaz güzel bir an önce gidip Eskişehir’i görmek istedim. Teşekkür ederim bu güzel yazınız için. 😊

  • hanucel dedi ki:

   Elimden geldiği kadar sizi sıkmadan yazmaya çalıştım keyif ve verim almanız çok güzel, teşekkür ederim efendim. 🙂 <3

 4. Duygu dedi ki:

  Eskişehir’e çok defa gitmeme rağmen bu kadar gidilecek görülecek yerin var olduğuna şaşırdım 🙂 Eskişehir’le ilgili ayrıntıları görmemi sağlayan yazı için teşekkürler

  • hanucel dedi ki:

   Sanırım bir kez daha gidersem yine bir yerler bulu keşfedeceğim ben de, bu sevda bitecek gibi gözükmüyor. 🙂 Çok teşekkür ederim. <3

 5. Meral Koç dedi ki:

  Komşu memleketim diye demiyorum, gerçekten aşık olunacak bir şehir 😍 Zaten yazarımız da bunu bi hayli muhteşem anlatımıyla hissettirmiş 🤭

  • hanucel dedi ki:

   O halde Kütahya’yı sizin rehberliğiniz de tanıyalım Meral Hanım’cım😊 Ne zaman gidiyoruz? 👣

 6. Seher dedi ki:

  Emeğine sağlık.. Samimi dilin yazıyı daha da keyifli hale getirmiş..

  • hanucel dedi ki:

   Zincirleri kırıp yazıyı da okunur kılmak için olabildiğince doğal yazdım, beğenmenize çok sevindim 🙂 <3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir