İzmir-Efes’ten Selam Getirdim!

  

 İzmir’den selam getirdim..

Çocukluğumdan beri uçak korkusu ile yaşadığım ancak sonunda canıma tak edip !”aaa yetti be” diyip Türkiye’de gezilecek yer dediğimiz de  aklıma gelen ilk yere canım İzmir’e gittim, gördüm, geldim ben seni yendim.. Size de bolca tarihi esintiler getirdim.. Benim gibi fotoğraf çekmeyi ve çekinmeyi seven arkadaşlarım, hadi buyuralım ;

EFES’E HOŞGELDİNİZ.. ( Yalnız bu Efes içtiğiniz efeslere benzemez dikkat 🙂

Efes Antik Kenti ; İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan, tarihi,mimari ve kültürel yapısının yanı sıra modernize edilebilmiş ( gerek kurulma amacı,gerekse de antik kent içerisinde yapılan ticaret,toplantı,alınan önemli kararlar,uygulanan felsefe ile )  bir oluşma kentidir bence.Girişinden çıkışına kadar inanılmaz bir ambiyansı ve dokusu var hem bir taşın toprağın(mermerin). Sanki size bir şeyler anlatmak istiyor ancak dilini bilmediğiniz için yabancı ama harflerin ahengine de bir o kadar aşina gibi dinliyorsunuz. Bu güzel tarihe nasıl aktığımı birkaç kare fotoğraf ile tamamlayacağım elbette.

Efes Antik Kentine giderken biraz zorlu,puslu ve toplu taşıma tercih ederek gidip çok büyük hata yaptıysam da sonuç değecek kadar mükemmeldi. Yakın bir geçmişe kadar İzmir’den toplu taşıma (izban,metro,vapur,uçak vb) ile gidilmesi mümkün değilmiş bu nedenle bizimde acemi deneyimimize gelerek şehir merkezinden metro ve tren ile yaklaşık 2.5 saat süren bir yolculuk ile varmamız pek başarılı olmadı ( bence araç şart), siz siz olun yanınıza yolluk alın bu arada , Antik Kent’te harikulade tarihi bozmanızı istemem aç kalıpta..

 

Efes Antik Kent’te gördüğümüz her tarihi esintileriyle yüzümüzü okşasa da atlamadan ileteyim ;

 

Artemis Tapınağı, Efes Antik Tiyatrosu, Celsus Kütüphanesi, Yamaç Evler, Meryem Ana Evi, Yedi Uyuyunlar mutlaka gidin. Dünya mirasına girmiş ülkemizin yegane mirasımızı inceleyin, mermer mermer ilim ilim işlenmiş, Döneminde meclis toplantılarına, ticari faaliyetlerin arşa çıkmasına ve çeşitli gösterilerin yer aldığı ve ilim irfan sahibi olunan yerleri siz de tadın.. O zaman ne yapıyoruz? Bu yazıyı okuduktan sonra hemen bir plan yapıyoruz ve marş marş EFES ileri diyoruz ama beni haberdar etmeyi unutmuyorsunuz hatta hayır işlemek için beni de tekrar bu Helenistik ve Roma dönemlerinde yaşayan bir amazon gibi hissetmemi sağlayabilirsiniz şimdiden teşekkürler. Bu arada İzmir’in dağlarında çiçekler açıyor her daim.. Selamım her zaman yaşayacak olana.. Saygı ve özlemle..

“İzmir-Efes’ten Selam Getirdim!” için 8 cevap

 1. Yavuz Deveci dedi ki:

  mükemmel olmuş ilk fırsatta gidip görmek lazım

  • hanucel dedi ki:

   Bu harika.. Bol bol fotoğraflayın görsel bir şölen sizi bekliyor.. Sevgiler 🙂

 2. Tugce dedi ki:

  Harika deneyim icin çok teşekkürler 🤞🏻

 3. Murat öner dedi ki:

  Ancak bukadar iyi açıklanabilirdi ellerine sağlık en kısa zamanda gidip görmek istiyorum ☺️

  • hanucel dedi ki:

   Rica ederim efendim, benim için bir zevkti, dönüşte de yorumları beklerim. Sevgiler 🙂

 4. Betül dedi ki:

  İnsanın gidip görrsi geliyor ellerin dert görmesin canım benim 😘

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir