SAN JUAN DE GAZTELUGATXE – DRAGONSTONE

Gaztelugatxe (Baskça çetin kale anlamına gelip gaztelugatçe diye okunur.).İspanya’nın Kuzeyde Bask Bölgesi’nde bulunan Bizkaya Sahilindeki bir adacıktır. Game of Thrones dizisindeki 7. sezonda adı geçen Dragonstone burasıdır. Dragonstone 241 basamaklı insan yapımı bir köprü ile karaya bağlanır.241 basamak dediğime bakmayalım çıktığım en güzel 241 basamaktı ve öyle kalıcak herhalde…

Bir zamanlar korsanların durağı olan, ortaçağda cadıların yakılmadan önce bekletildiği, 9. yy.’dan beri lord ve krallar tarafından ziyaret edilen bu ada, günümüzde “Game of  Thrones” dizisinin çekimlerinde kullanılarak büyük bir popülarite kazanmıştır.

Tepede “San Juan de Gaztelugatxe” olarak adlandırılan küçük bir kilise bulunur.Bu kilisede bir çan vardır, bunu 3 kez çalıp dilek dilemek adettendir.Geçmişte insanlar bu yolu katedip kiliseye vardıklarında kötü ruhları bertaraf ettiklerine inanıp çanı çalarak açtıkları temiz sayfada yeni dileklerini diliyorlardı.

Kilisenin ziyaret saatleri:

Salı-Cumartesi: 11.00-18.00     Pazar:11.00-15.00

Yani aslında dizide gördüğümüz Khaleesi’nin bu kalesinin yerinde küçük bir kilise var.Büyük bir umutla gidip biraz şoke olmuştum küçük kiliseyi görünce fakat manzara ve  buranın doğası öyle büyüleyiciydi ki! İnsan kendini ister istemez Ortaçağ’da hissediyordu!Her an bir gemi kıyıya vuracak da içinden korsanlar inecekmiş gibi hissetmek mümkündü!

Hırçın dalgaların çarpa çarpa şekillendirdiği kayalar öyle güzeldi ki! Hepsi çizgi çizgi katmanlaşmış yaşadığı fırtınaları sergiler gibi idi.Hayatın bizi şekillendirdiği, törpülediği gibi doğa tarafından törpülenmiş bu kayaların bundandı güzellikleri.Hava her an yağmaya hazır, fırtına yaklaşıyor dedirtiyordu. Diğer yandan arada bir güneş açıyor, kayaları ve yeşil tepeleri aydınlatıyordu. İnsana her şeye rağmen hayat güzel dedirtiyor, Dünya’nın ne kadar eşsiz ve güzel olduğunu hatırlatıyordu.

 

PEKİ BURAYA NASIL ULAŞILIR?

Öncelikle ben buraya 1.5-2 saat uzaklıktaki San Sebastian adlı şehirden tur ile gelmiştim.Eğer bu şekilde farklı bir şehirde iseniz önce Bilbao’ya ulaşmak gerekiyor. Bilbao’dan direk otobüsler var. Buradaki turizm ofisine sormak da mümkün.Otobüsler Plaza de Don Federico Moyua’ dan kalkıyor. A3518 numaralı Bilbao-Mungia-Bakio yönüne giden otobüse  binmelisiniz. Otobüsler her 30 dk da bir olup 40-45 dk sürüyor ve 6 euro tutuyor. Dönüş için de Bakio.org’dan otobüs saatlerini kontrol edebilirsiniz.Otobüs ile bölgeye vardıktan sonra merdivenler de dahil adanın tepesindeki kiliseye kadar Dragonstone’a 3 km’lik bir yol yürümek gerekiyor fakat bu güzel manzara ile 300 m yürümüş gibi hissediliyor.

PEKİ GELİRKEN NE GİYMELİ?

Bask ülkesi yağmurları ve rüzgarı ile ünlü olduğundan yanınıza yağmurluk, yağmur çizmesi ya da böyle havalara uygun bot, ayakkabı vs. almanızda fayda var fotoğrafta askılı ile görünmeme rağmen giderken üzerimde sweatshirtüm ve yağmurluğum vardı sonra hava açınca fotoğrafta güzel çıkmak için çıkarmıştım hahahahha.

PEKİ NE YEMELİ?

Yanda gördüğümüz henüz o 3 km lik yolu yürümeden tepede bir kafeteryadan bir görüntü yine burada çok ünlü olan baskça pintxo denen(pinço diye okunur.) atıştırmalıklar var. Yani bir şeyler içerken yiyebileceğiniz küçük ekmek arası atıştırmalıklar. Bu fotoğrafta kafenin dekorasyonunda barın tepesinde kümesteki tavukları canlandırdıkları için gülmüştüm ve before(tavuklarr) after(pintxolarr) yazarak paylaşmıştım hehehehe.

Ben cimrilik yapıp yanımda sandviç getirdiğim için fiyatlarını hatırlamıyorum fakat ortalama bir pintxo 2-3 euro oluyor. Yani cimrilik dediysem önceden tattım pintxoları ondan almadım yoksa vizyonsuz da değiliz çok şükür :DD. Öğrenciyiz napalım neyse gelmişken yiyin siz valla Dragonstone manzarasıyla iyi gider.

 

 

 

 

 

 

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

1
Bir yorum bırak

avatar
1 Konulu yorumlar
0 Yorum cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki alan yorumlar
En sıcak tartışmalar
1 Yorum yazarları
Özge Hatipoğlu En yeni yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Özge Hatipoğlu
Ziyaretçi
Özge Hatipoğlu

Harika bir yazı bunun için çok teşekkür ederiz baya da güldürdünüz iyi gezmeler 😀