SON DUYURU
Gezitopya.com Sosyal Sorumluluk Projesine destek olmak için tıklayın lütfen.

Braşov/ Dracula Hikayesi

Romanya‘nın bir diğer şehrine göz atacak olursak, Dracula efsanesi ile ünlü olan Braşov’ dan bahsetmemiz gerekir. Braşov; daha önce bahsetmiş olduğum Cluj-Napoca’ dan tren ile ulaşım sağlayabileceğiniz bir yer. Uzaklığı 16 saat, başka bir ulaşım aracı ile daha kısa sürebilir fakat biz tren tercih etmiştik. Braşov’dan ise 20-30 dakikalık otobüs mesafesinde ve tren istasyonundan hemen merkeze gidecek otobüsü bulabilirsiniz, merkezden de kaleye gidebilirsiniz.

Her ne kadar “vampir” olduğu iddia edilse de bu prens Vlad, aslında bizden biri. Ne demek istiyorsun? diye sorabilirsiniz… Vlad aslında hepimizin adını duyduğu, daha önce bir yerlerde okuduğu, az bile olsa bilgi sahibi olduğu, “Kazıklı Voyvoda”

Vlad, Romanya‘nın bir başka şehri olan Eflak bölgesinin kralının oğlu, Osmanlı devşirme döneminde bu iki kardeş Osmanlı kültürünü öğrenmek üzere devşiriliyor. Vlad ve Fatih Sultan Mehmet’in Türkçe öğrenmesi, dini ve askeri kuralları öğrenmesi için, ailesine para veriliyor.

Kardeşlerden biri bunları içselleştirirken, diğeri asla bu kültüre ısınamıyor ve kendini bu kültürde var edemiyor. Kardeşine düşman oluyor. Birçok savaş sonunda Fatih Sultan Mehmet kazanıyor.

Romanya‘ya gitmeden önce hem kitabı hem de filmini incelemenizi öneriyorum. Eğer Dracula Kale’sini ziyaret etmek isterseniz, size ön bilgi olarak çok şey katacağına eminim.

Romanya‘da sadece vampirler ile ilgili efsaneler yok, birçok konuda inançları hala devam etmektedir. Bu da onların hala büyüye inandıklarını göstermektedir. Ay tutulmasına, kötü ruhlara hala inançları devam etmektedir.

Dracula Kale’si Bran Castle olarak da bilinmektedir. İçeride sadece yetişkinlere özel eşyalar yoktur, çocuklar için de uygundur. Şato o kadar büyük ki kaybolabilirsiniz. Oda sayısı çok fazla ve eşyaları o kadar güzel ki büyüsüne kapılıp hangi odaya girip girmediğinizi karıştırabilirsiniz. Sürekli merdiven inip çıkmanız gerekebilir. Ortaçağ büyüsü içinde yok olabilirsiniz. Yapay bir gölete sahip, etrafı ağaçlık muhteşem bir yer.

Kalede, hikayenin içinde Vlad olunca tabi ki, işkence aletleri de bulunmakta. Eşyalar hep ahşap ve müthiş görünüyor. İşkenceyi seven bir prensten bahsediyoruz, 4-5 oda sadece işkence eşyaları ile dolu olduğunu görebilirsiniz. Ama genel olarak odaların büyüklüğü ve içindeki eşyalar sizin dikkatinizi çekecektir eminim.

Tabi Braşov sadece Dracula ile bitmiyor, üzerine konuşmak mümkün fakat Braşov denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan “Bran Castle” ı size anlatmak istedim. Eğer şatoya yakın bir hostelde kalmak isterseniz, Hotel Dracula’yı önerebilirim. Onun haricinde hostel değil de ben daha rahat ve lüks bir yerde kalmak istiyorum derseniz airbnb’ den çok güzel yerler kiralayabilirsiniz. Dracula Kale’sinin etrafında hediyelik eşyalar almayı unutmayın, fiyat olarak en uygun olan yer orası. Daha sonra aynı eşyaları başka bir yerde, daha pahalı olduğunu gördüğünüzde üzülebilirsiniz,bu yüzden kendi yerinden almak daha mantıklı. Genelde her yerde benzer hediyelik eşyalar var,kendinize en uygun olanı o anda almanızı tavsiye ederim.

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir